کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱ تیر ۱۳۹۵, ۱۰:۰۲ ق.ظ

جزییات دستگیری ۳ ماهیگیر ایرانی

جزییات دستگیری 3 ماهیگیر ایرانی
قایق‌شان در تاریکی نیمه‌شب و دریای مواج از مرزهای ایران گذشت و حالا سرنوشت آنها در دست حکومت سعودی است.
پرتال خبری واکنش:بار دیگر سه ماهیگیر ایرانی در آب‌های جنوب دستگیر شده و خانواده‌ نگران‌شان چشم به دهان مقامات ایرانی دوخته‌اند تا بلکه به‌جز «پیگیری می‌کنیم»، خبر تازه‌ای دهند. سعید و وحید خسروی و مجید ماهینی هفته گذشته از اسکله جفره بوشهر، حرکت کرده و حوالی سکوی مرجان توسط شناورهای نظامی عربستان دستگیر شدند.

خانم خسروی، همسر ناخدا که برادر همسرش نیز میان دستگیرشدگان است ماجرا را این‌طور تعریف می‌کند: «همسرم سه‌شنبه رفت دریا و آخرین‌باری که با او صحبت کردم، حدود هفت بعدازظهر بود. وقتی که صحبت می‌کردیم تلفن قطع شد و از او خبری نداشتم. تا اینکه حدود ساعت ١٠ صبح چهارشنبه از بازداشت او مطلع شدم».

او صبح چهارشنبه و نحوه اطلاع خود از ماجرا را شرح داد و گفت: «حال جسمی خوبی نداشتم و در حال انجام آزمایش خون بودم که یکی از آشنایان تماس گرفت و پرسید که خبر داری همسرت را بازداشت کرده‌اند؟! حالم بدتر شد و چیزی نفهمیدم. برادر شوهرم پیگیر شد و فهمیدیم در عربستان گرفتار شده است. گویا نیمه‌شب بوده و دریا مواج، می‌گویند از مرز عبور کرده‌اند. چیز بیشتری نمی‌دانیم».خانم خسروی درباره پیگیری‌هایی که تاکنون انجام داده‌اند نیز گفت: «به فرمانداری و استانداری مراجعه کردم.

آنها گفتند که به ما اعلام شده است ساعت یک و نیم صبح چهارشنبه، عربستان یک قایق صیادی را دستگیر کرده و علت آن تجاوز مرزی بوده است. گفتند ما اقدام و پیگیری می‌کنیم. ما هم در ادامه پیگیری‌های خود به دریابانی رفتیم و آنها نیز گفتند درحال نامه‌نگاری هستیم. هنوز پاسخ درست و دقیقی از جایی نگرفتیم. می‌دانم که سخنگوی وزارت خارجه هم گفته است اینها صیاد بوده و نظامی نبوده‌اند؛ اما هنوز اقدام جدی از سوی ایران نشده است. می‌گویند چون ما ارتباط خوبی با عربستان نداریم و در آنجا سفیر نداریم هنوز اقدام جدی نشده است».

او درباره اینکه آیا غیر تجاوز مرزی اتهامی به آنها زده شده است یا خیر نیز ابراز بی‌اطلاعی کرد. نگرانی خانواده خسروی از سرنوشت سعید و وحید ٣٣ و ٣۵ ساله، بیشتر از گمانه‌ها و آنچه مردم می‌گویند ناشی می‌شود. همسر ناخدا با صدای بغض‌آلود می‌گوید: «همسرم از ١۵ سالگی دریا می‌رفته و این اولین‌باری است که برای او و برادرش چنین اتفاقی می‌افتد؛ اما قبلا میان آشنایان از این موارد دیده بودیم. می‌گویند ممکن است آنها را دادگاهی و بعد آزاد کنند.

با این حال ما بسیار نگرانیم و از مسئولان می‌خواهیم که این مسئله را پیگیری کنند. یکی از عوامل نگرانی ما نیز این است که برخی می‌گویند، در مواردی که صیادان دستگیر شده‌‌اند و ماجرا خبری نشده، آنها سریع آزاد شده‌‌اند؛ اما این‌بار مسئله به نوعی سیاسی شده است و ممکن است تحت‌تأثیر روابط سیاسی بد ایران و عربستان قرار بگیرد. این چند روز هیچ‌کس به ما امیدی نداده و هر چیزی که می‌شنویم بیشتر ما را نگران می‌کند».

متأثر از مناسبات سیاسی

آنها در حالی نگران‌اند که مسائل سیاسی و روابط تیره ایران و عربستان بر سرنوشت سه صیاد دستگیر شده سایه افکنده که برخی از کارشناسان مسائل حقوقی نیز وجود این احتمال را به نحوی تأیید می‌کنند. یوسف مولایی، کارشناس حقوق بین‌الملل، یکی از این کارشناسان است که در گفت‌وگو با «شرق» پیگیری وضعیت صیادان بوشهری را بیش از قوانین حقوقی به مناسبات سیاسی بین کشورها وابسته می‌داند و می‌گوید: «بر اساس حقوق بین‌الملل کسی حق ندارد بدون ویزا وارد مرزهای کشورهای دیگر شود؛ اما از آنجایی که مرزهای دریایی خیلی مشخص نیست، هرازگاهی شاهدیم صیادان وارد مرزهای کشور همسایه می‌شوند.

در عرصه بین‌الملل رویه‌های مختلفی برای حل‌وفصل اختلاف پیش‌‌آمده در اینگونه موارد است. مثلا گاهی آنها را دستگیر و بعد از مدتی آزاد می‌کنند یا اینکه آنها را دستگیر و براساس قوانین خود محاکمه می‌کنند. آنچه اهمیت دارد این است که مناسبات سیاسی بین دو کشور همسایه تعیین می‌کند از چه روشی استفاده شود».مولایی در پاسخ به این پرسش که با توجه به مناسبات سیاسی ایران و عربستان و تجربه‌ای که از دستگیری صیادان ایرانی در سال‌های گذشته وجود دارد، اکنون دستگاه دیپلماسی باید به چه نحوی پیگیر این موضوع باشد؛ می‌گوید: «در این مورد نیز باید کنسول ما در جریان بازداشت و وضعیت آنها باشد و اگر غیر از این اتفاق افتد، کنوانسیون ١٩۶١ و ١٩۶٣ نقض می‌شود؛ اما همان طور که گفتم همه این مسائل و آنچه که اتفاق می‌افتد به مناسبات و روابط سیاسی ما و عربستان بستگی دارد».

صیادانی که اعدام شدند

ماهیگیران ایرانی که به گفته حسین جابری‌انصاری، سخنگوی پیشین وزارت خارجه، خبر دستگیری آنها از سوی مرزبانی تأیید شده است، در حالی بازداشت شده‌اند که همین چند ماه قبل- بهمن ٩۴-  نیز مورد مشابهی اتفاق افتاد و متأسفانه سرانجام خوبی نداشت. آن بار نیز صیادان بوشهری در نزدیکی مرزهای کویت دستگیر شده‌ بودند. آنطور که پدر یکی از آن صیادها گفته بود، یک قایق کویتی که صیادان آن مصری بودند برای آنها مزاحمت ایجاد کرده بود و مصری‌ها صیادان ایرانی را ضرب‌وشتم کردند. پس از این ماجرا نیروهای نظامی کویت، صیادان ایرانی را دستگیر کردند.

نماینده مجلس و دادستان بوشهر به این اتفاق واکنش نشان داده و خواستار پیگیری جدی موضوع از سوی وزارت خارجه شده بودند. بااین‌حال کار به انتشار فیلمی رسید که قطع انگشت صیادان بوشهری را نشان می‌داد.  قبل از آن نیز در آبان وزارت کشور عربستان بدون انجام مراحل مختلف دادرسی عادلانه، حکم اعدام سه صیاد ایرانی دیگر را به اتهام حمل مواد مخدر صادر کرده‌ بود. اینها در حالی اتفاق افتاد که هنوز خاطره اعدام آن ١٨ صیاد ایرانی در سال ٩١ فراموش نشده بود. آنها در سال ٨۵ در آبراه‌های بین‌المللی به وسیله نیروی دریایی عربستان دستگیر و ربوده شده بودند.

در آن مورد نیز دولت عربستان به آنها اتهام حمل مواد مخدر زده‌ بود و اگرچه بر اساس حقوق بین‌الملل، هیچ کشوری نمی‌تواند در آب‌ها و  آبراه بین‌المللی-  تنگه‌ها و کانال‌ها و رودخانه‌هایی که دریاهای آزاد را به یکدیگر متصل می‌کند- حقوق قانونی اتباع کشورهای دیگر را نقض کند و براساس قوانین داخلی خود با آنها رفتار کند؛ عربستان براساس قوانین خود صیادان ایرانی را به زندان دمادم فرستاد و بعد از شکنجه به اعدام محکوم کرد.تکرار این اتفاقات سبب طرح مطالبه جدی از وزارت امور خارجه مبنی‌بر پیگیری جدی این موارد می‌شود.

صیادان مذکور شهروند ایرانی هستند و باید از طریق قوانین ایران حمایت شوند. اگر جرمی مرتکب شده‌اند بر اساس قانون و دادگاه صالح مجازات شده و امکان برخورد بی‌منطق و فراقانونی با آن نبوده و احتمالا دستگیری آنها فرصتی برای انتقام‌گیری سیاسی نشود. دستگیری‌ها و اعدام‌های پی‌درپی این گمان را ایجاد می‌کند که مسئولان مربوطه توجه کافی را به این امر نداشته و در پیگیری موضوع اهتمام لازم را ندارند.

سارا ابراهیمی
722 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۲ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

  1. علی در تاریخ ۲ تیر ۱۳۹۵:

    پس اقتدار نظام چی شد؟یادم افتاد که ۴۱ سال پیش وقتی یک حاجی ایرانی در عربستان فوت کرد دولت ایران چه بلایی سر عربستان آورد.

  2. شاهد در تاریخ ۴ تیر ۱۳۹۵:

    این همون دیپلماسی بود که یه یارویی ازش دم میزد یکی بپرس از این بی…. عزت ایرانی اینه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *