کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۴ خرداد ۱۳۹۵, ۹:۵۷ ق.ظ

جزییات ملاقات ۳ ساعته مصباح‌ یزدی با احمدی‌نژاد

جزییات ملاقات 3 ساعته مصباح‌ یزدی با احمدی‌نژاد

روایتی تلخ برای حامیان احمدی نژاد، روایتی از تلاش برای فراموش شدن حمایت هایشان و روایتی از شرمندگی برای سکوت در برابر این سوال که دولت‌های نهم و دهم که مورد حمایت‌شان بود به چه سبب این حجم بالای حاشیه را به همراه داشت.

پرتال خبری واکنش:این روزها تعداد زیادی از اعضای جبهه پایداری دیگر تمایل ندارند که حامی محمود احمدی‌نژاد خوانده شوند و به هر راهی می‌روند تا بگویند اگرچه جبهه پایداری در سال ۹۰ تشکیل شد و اعضای این جبهه که زمانی جدا از گروه و حزب از احمدی‌نژاد در انتخابات‌های ۸۴ و ۸۸ حمایت کردند، اما در قبال عملکرد او و اطرافیانش پاسخگو نیستند و با عدم حمایت از احمدی‌نژاد و فردی که از سوی او معرفی می‌شود درصدد جبران حمایت‌های قبلی خود برخواهند آمد. این روزها وقتی حال و احوال احمدی‌نژاد از برخی اعضا جبهه پایداری سوال می‌شود به دیده تردید نگاهی می‌کنند و می‌گویند او از ما نیست که روزگارش را بدانیم! چند روز قبل بود که قاسم روانبخش عضوجبهه پایداری روایتی از دیدار آیت‌ا… مصباح‌یزدی با احمدی‌نژاد را بیان کرد که شاید کمتر به آن پرداخته شده بود. او که از تغییر رویکرد احمدی‌نژاد گلایه دارد، از تلاش ها برای بازگرداندن او به اصولی که سبب حمایت اصولگرایان در سال ۸۴ او شد، می‌گوید: «اینکه برخی معتقدند برای حفظ احمدی‌نژاد کاری نشد، تصور اشتباهی است. چنان که در همان دوران آیت‌ا… مصباح‌یزدی که برای ملاقات با افراد کمی به تهران یا شهرستان‌ها می‌رود، به منزل احمدی‌نژاد رفت و ۳ ساعت با او صحبت کرد که متاسفانه تغییری در او پیدا نشد.» مشخص نیست این دیدار پیش از دیدار اعضای موتلفه با مصباح‌یزدی در سال ۹۰ بوده یا پس از آن، چرا که در آن مقطع سایت جهان نیوز به نقل از آیت‌ا…مصباح‌یزدی نوشته بود:«اینکه آدم جوری رفتار کند که نزدیک‌ترین دوستان و صمیمی‌ترین همکارانش هم آزرده و با او مخالف شوند و توی روی او بایستند، این رفتار برای یک سیاستمدار در هیچ منطقی پذیرفته نیست. سیاستمداران، دشمنان صریح شان را هم یک‌جوری نگه می‌دارند که روزگاری از آنها استفاده کنند. آن وقت انسان با صمیمی‌ترین دوستانش طوری برخورد کند که انگار دارد با دشمنانش برخورد می‌کند، آن هم با رفتارهای سبکی که در عزل بعضی از وزرا شد. آن وقت این سوال مطرح شد که این رفتارها اصولا چگونه با منش این شخص سازگارند؟ بهره هوشی این شخص به تصدیق دوست و دشمن از حد متعارف بالاتر است، پس چگونه شیفته یک شخص عادی می‌شود؟ آن هم شیفتگی‌ای که چنین حرکات نامعقولی از او سر بزند! یک وقتی به برخی از دوستان نزدیکم گفتم که بیش از ۹۰ درصد معتقدم که او سحر شده است! این وضعیت ابدا طبیعی نیست.» احتمال دارد این سخنان که بر سحر شدن رئیس‌جمهور سابق در آن تاکید شده، به روزهای پس از آن دیدار باشد که روانبخش اذعان به بی‌اثر بودن نصایح مصباح‌یزدی در تغییر احمدی‌نژاد دارد.

لاریجانی ترمز بود!

اصولگرایان این روزها برای همراهی لاریجانی با خودشان تلاش زیادی می‌کنند اما جبهه پایداری چنین رویکردی را نمی‌پسندند و دل خوشی از لاریجانی ندارند که شاید دلیلش نحوه رفتار اعضای این جبهه در مجلس قبل و تذکرات لاریجانی به آنها بود چنان که وقتی از روانبخش سوال شد «چرا اصولگرایان برابر اقدامات طیف لاریجانی و دولت یازدهم در مجلس سکوت کردند، در حالی که بیشتر وزرا قابلیت استیضاح شدن داشتند» گفت: به خاطر مدیریت لاریجانی بود. او اکثریت فراکسیون رهروان ولایت را به نحوی درست کرده بود که با اصلاح‌طلبان همراه بودند و به خاطر اینکه در تعامل کامل با دولت بود نمی‌خواست استیضاح باشد و همانند ترمز عمل می‌کرد. نکته جالب اینجاست که او شکست اصولگرایان در انتخابات مجلس را قبول ندارد هر چند کاندیداهای اصولگرا که صرفا هم جبهه پایداری نبودند در شهرستان‌ها موفق به ورود به مجلس شدند و روانبخش بر این اعتقاد است با وجود اینکه حاکمیت در اختیار دولت بود، نتیجه انتخابات مجلس دهم را نمی‌توان شکست جریان اصولگرایی دانست و توضیح می‌دهد: به طور طبیعی دولتی که بر سر کار باشد، بخشی از آرا به سمت آن می‌رود لذا نصف به نصف شدن مجلس به معنای شکست نیست بلکه پیروزی است. وی باز هم توضیح می‌دهد: یکی از دلایل اینکه نتوانستیم اکثریت را داشته باشیم چنین بود که آقای لاریجانی و فراکسیون ولایت در این دولت خوب عمل نکردند و مجلسی که مجلس اصولگرا بود، نتوانست درصدد حل مشکلات مردم برآید. روانبخش اینگونه ادامه داده است: تعامل گسترده با دولتی ضعیف! باعث می‌شود مردم نسبت به حامیان آن جدی نباشند. می‌بینید که لیست اعتدال رای نمی‌آورد اما اصلاح‌طلبان رای می‌آوردند چون نقش اصلاح‌طلبان، اپوزیسیونی در قبال دولت بود اما اصولگرایان تلاش کردند این دولت را از خودشان بدانند.

احتمال حمایت از احمدی‌نژاد وجود ندارد

اما آیا جبهه پایداری عزم حمایت از احمدی‌نژاد در صورت کاندیداتوری او در سال ۹۶ را دارد که روانبخش چنین پاسخ می‌دهد: «احتمال حمایت از احمدی‌نژاد وجود ندارد» و البته پیش از آن در پاسخ به سوال دیگری گفته بود «احمدی‌نژاد محصول حرکت و فعالیت‌های امثال ما در سال ۸۴ بود اما بر روی اصول باقی نماند و با شعارهایی مانند مکتب ایرانی و همراهی با رحیم مشایی به نحوی که می‌گفت من با مشایی یکی هستیم و مشایی یعنی من و من یعنی مشایی، رفتار دیگری را انتخاب کرد. او در حالی از مشایی حمایت می‌کرد که موضع مشایی درباره اسرائیل و غیره مورد پذیرش ما نبود و در همان زمان جبهه پایداری شکل گرفت تا اعلام کنیم بر اصول خود پایبند هستیم.» سپس برای گذر از این موضوع انتقاداتی به عملکرد دولت روحانی وارد می‌کند و می‌گوید: «این دولت موفقیتی در عرصه سیاست خارجی، اقتصاد، فرهنگ و حتی برجام نداشته و جز خسارت چیزی عاید مملکت نشده است، بنابراین این دولت باید محاکمه شود. پیش بینی‌می شود که عمر این دولت تنها یک سال دیگر باشد. البته ممکن است اتفاقی رخ دهد و اختلاف در جریان اصولگرایی سبب شود روحانی موفقیتی داشته باشد؛ اینجاست که اصولگرایان باید درباره نامزد واحد اتفاق نظر داشته باشند.» ظاهرا اصولگرایان دیگر آن چنان جایگاهی برای جبهه پایداری قائل نیستند که در اظهارات روانبخش می‌توان به آن پی برد. وقتی از این شاگرد مصباح‌یزدی درباره ‌ساز و کار حضور در انتخابات ۹۶ سوال شد، گفت:«جبهه پایداری متوجه این موضوع است که اگر بخواهند پیراهنی را بدوزند و بعد بیایند بر تن جبهه پایداری کنند، این جبهه چنین چیزی را نمی‌پذیرد ولی اگر خواستیم پیراهنی بدوزیم، همه با هم برویم پارچه آن را بخریم و خیاطی برویم تا اندازه بگیرد و بدوزد و در آن صورت است که همه آن پیراهن را می‌پوشند؛ برای انتخابات ۹۶ این طور نباشد که برویم خودمان درباره قالیباف به جمع‌بندی برسیم و پس از آن به گردن جبهه پایداری بگذاریم که این موضوع مورد پذیرش جبهه پایداری نیست بلکه ما معتقدیم اگر به‌سازو کاری مثل مجلس رسید، جبهه پایداری به آن ملتزم خواهد شد.»

سارا ابراهیمی
407 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *