جنگنده‌های داعش هم به پرواز درآمدند

پس از استفاده از تانک، توپ و موشک‌های پیشرفته این بار منابع محلی سوریه از پرواز هواپیماهای نظامی داعش بر فراز شهر حلب و مناطق اطراف آن خبر دادند.
به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در شهر حلب مدعی شد که سه فروند هواپیمای نظامی در آسمان این شهر و مناطق اطراف آن به پرواز درآمده‌اند که نیروهای داعش آن‌ها را هدایت می‌کردند.
به گفته این منابع، نیروهایی از ارتش عراق که به داعش پیوسته‌اند در حال آموزش خلبان‌های داعشی هستند تا در آینده بتوانند حملات هوایی علیه مواضع دیگر گروه‌های مخالف و یا مواضع دولت سوریه ترتیب بدهند.
بنابراین گزارش، آموزش خلبان‌های داعش در یک فرودگاه نظامی در شهر حلب انجام می‌شود و داعشی‌ها تاکنون توانسته‌اند سه فروند هواپیمای نظامی را به پرواز درآورند و به گشت‌زنی بپردازند.
اشاره‌ای به نوع هواپیماهای به پرواز درآمده در این گزارش نشده است اما گفته می‌شود این هواپیماها جنگی بوده و بر فراز فرودگاه نظامی جراح در شمال سوریه پرواز کرده است.
داعش پیشتر اعلام کرده بود که چندین هواپیمای نظامی را در فرودگاه نظامی طبقه در استان رقه و دیگر فرودگاه‌های نظامی سوریه به کنترل درآورده است.
نیروهای داعش در درگیری‌های خود از انواع سلاح‌های پیشرفته مانند تانک، توپ و موشک‌های مختلف بهره می‌گیرد اما تا کنون جنگنده به پرواز در نیاورده بود.
داعش امروز برای اولین بار سه فروند جنگنده که گفته می‌شود از نوع سوخو بوده را در ارتفاع پایین به پرواز در آورده است اما از لحاظ فنی توانایی استفاده نظامی از این هواپیماها را ندارد چرا که در صورت پرواز این جنگنده‌ها در ارتفاع بالا فورا توسط هواپیماهای ائتلاف یا سیستم دفاع هوایی سوریه مورد هدف قرار می‌گیرد. علاوه بر آن مسئله مسلح کردن جنگنده‌های مذکور نیز برای نیروهای داعش دشوار است.
منطقه تصرف شده شرقی شهر حلب و همچنین استان های دیرالزور و الرقه پایگاه های اصلی داعش در سوریه به شمار می روند.
گروهک تروریستی داعش در ماههای اخیر شکست های زیادی از ارتش و نیروهای مردمی سوریه در مناطق مختلف این کشور خورده است. در آخرین مورد، پس از چندین هفته تلاش و از دست دادن صد ها تروریست، داعش مجبور به عقب نشینی از شهر کرد نشین کوبانی(عین العرب) شد.
تلاش داعش، به نمایندگی از عربستان، قطر و ترکیه برای تسخیر بغداد و یا ساقط کردن دولت اکثریت شیعی در این کشور نیز به رغم صرف هزینه های فراوان مالی و سیاسی، با شکست رو به رو شده است.