کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲ اسفند ۱۳۹۴, ۱۱:۲۵ ق.ظ

حذف هاشمی از بروشورهای تبلیغاتی!

پرتال خبری واکنش: مقابل در ورودی ساختمان حزب مؤتلفه در خیابان خردمند، میزی گذاشته‌اند و روی آن تراکت‌ها، پوسترهای انتخاباتی و بولتن‌های خبری اصولگرایان قرار دارد …

حذف هاشمی از بروشورهای تبلیغاتی!

نام هاشمی رفسنجانی در تبلیغات نیست!

مهسا جزینی نوشت: مقابل در ورودی ساختمان حزب مؤتلفه در خیابان خردمند، میزی گذاشته‌اند و روی آن تراکت‌ها، پوسترهای انتخاباتی و بولتن‌های خبری اصولگرایان قرار دارد؛ از ویژه‌نامه خبری ائتلاف بزرگ اصولگرایان با محتوای کاملا تخریبی و ضددولت گرفته تا بروشور تبلیغاتی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بدون نام هاشمی رفسنجانی.

اثری از تبلیغات جامعه روحانیت مبارز که برخلاف جامعه مدرسین، نام هاشمی را درون فهرست خود قرار داده، به چشم نمی‌خورد تا جایی که اسدالله بادامچیان که هم‌زمان رئیس ستاد انتخاباتی حزب مؤتلفه برای انتخابات مجلس و جامعه مدرسین و جامعه روحانیت برای خبرگان است، در نشست خبری حزب مؤتلفه می‌گوید: «نظر آیت‌الله محمد ‌یزدی این بود که آقای هاشمی در فهرست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نباشد».

اگرچه در ادامه لازم می‌بیند که توضیح دهد این به معنای حاکم‌بودن نظر آیت‌الله یزدی نبوده است: «نظر موافق و مخالف درباره بودن یا نبودن هاشمی‌رفسنجانی در فهرست مطرح شد اما اگر درباره جزئیات و نظرات مطرح‌شده صحبت کنم، می‌شود صورت‌جلسه جامعه مدرسین، که آن هم محرمانه است». بادامچیان با تأیید دعوای بین هاشمی و یزدی گفت البته این نظر فقهاست که جامعه مدرسین اسم ایشان را نگذاشت و جامعه روحانیت گذاشت، این را به منازعه تبدیل نکنیم». توضیح بادامچیان درحالی است که در آخرین انتخابات ریاست مجلس خبرگان، رقابت اصلی بین هاشمی و آیت‌الله یزدی بود که در نهایت ریاست به یزدی رسید.

 

هم فهرست جامعه روحانیت و  هم مدرسین! 

از بادامچیان درباره افتادن مؤتلفه به دامان تندروان پایداری سؤال شد و اینکه گفته بود «من بادامچیان سیاست را بهتر بلدم یا آقاتهرانی مؤتلفه؟ آنها را مدیریت می‌کنیم»و خبرنگار «اعتماد» از او سؤال کرد که آیا آنها را مدیریت کردید؟ بادامچیان گفت: «که من کی گفتم می‌خواهم آنها را مدیریت کنم؟ شاید در چیزی عقل من بیشتر برسد، در چیزی عقل آنها».

بادامچیان از اینکه چنین نقل‌قولی از او در این شرایط مطرح شده، گلایه کرد و گفت: «چرا اسم برادری را که الان در جمع نیست، آوردید؟ چرا سؤال‌های متضادی مطرح می‌کنید؟» از او سؤال شد که چقدر علاقه دارید آقای هاشمی در خبرگان رأی بیاورد؟ او گفت من نه دنبال این هستم کسی رأی بیاورد یا نیاورد.

من مسئول دو ستاد هستم. در جامعه مدرسین علاقه‌مندم فهرست آنها رأی بیاورد، در جامعه روحانیت علاقه‌مندم فهرست آنها رأی بیاورد. از بادامچیان سؤال شد که مگر می‌شود؟ آقای هاشمی در یک فهرست هست و در دیگری نیست! باز سؤال شد که مؤتلفه از کدام فهرست حمایت می‌کند؟ فهرست مؤتلفه یا روحانیت؟ که او گفت هر عضو مؤتلفه انتخاب شخصی و جدا دارد.

 

غفوری‌فرد مثل حضرت یونس قهر کرده

موضوع قهر و گلایه حسن غفوری‌فرد، عضو شورای مرکزی مؤتلفه، که در فهرست ائتلاف اصولگرایان قرار نگرفته، پرسش دیگری بود که به اشکال مختلف از بادامچیان پرسیده شد. اینکه غفوری‌فرد معتقد است به شاخص‌ها عمل نشده، مشخص نیست انتخاب افراد بر چه مبنایی بوده، اینکه در لحظه آخر تعدادی از فهرست حذف و تعدادی دیگر اضافه شدند، اینکه چطور سهم مؤتلفه به‌عنوان قدیمی‌ترین تشکل اصولگرا در فهرست سه تا چهار نفر و سهم تشکل نوپای پایداری هفت نفر است؟ و اینکه بخشی از دلخوری غفوری‌فرد به حزب مؤتلفه بازمی‌گردد که حمایت‌ها و رایزنی‌های لازم را برای ماندن غفوری‌فرد در فهرست نکرده است.

بادامچیان ابتدا به تعریف و تمجید از غفوری‌فرد پرداخت و از وی‍ژگی‌های تحصیلی و علمی و سابقه نمایندگی و اجرائی او گفت و بعد هم کل ماجرا را به سمت طنز و شوخی برد و ماجرای غفوری‌فرد را که در مصاحبه با رسانه‌ها گلایه‌های خود را از ائتلاف اصولگرایان مطرح کرده به ماجرای حضرت یونس و قومش تعبیر کرد و گفت: «اکنون مثل حضرت یونس است که از قومش قهر کرده است.

اینکه آقای غفوری‌فرد در این انتخابات شرکت خواهند کرد، تشخیص شخصی خودشان است اما این به این معنی نیست که ما یونس خود را از دست می‌دهیم». البته بادامچیان اضافه کرد که ما به او تذکر می‌دهیم با جمع حرکت کند ولی گفت که فعلا بنای پاسخ‌دادن به انتقادات او را نداریم.اما بادامچیان یک جمله گفت که هم علت قهر و گلایه غفوری‌فرد را می‌رساند و هم علت حضور پررنگ پایداری‌ها و تندروها در فهرست اصولگرایان. او از عنوان مصلحت در کنار صلاحیت نام برد و مشخص است که در فهرست اصولگرایان مصلحت بر صلاحیت چربیده است: «نه اینکه آنهایی که انتخاب نشده‌اند، صلاحیت نداشته‌اند اما مصلحت کشور حفظ وحدت است. اگر به برخی توجه نشود ممکن است که وحدت را برهم بزنند».

مشخص است که اصولگرایان به پایداری‌ها و ایثارگرانی‌ها و رهپویانی‌ها امتیاز داده‌اند. سؤال مشخص «شرق» از بادامچیان این بود که آیا اصولگرایان به پایداری‌ها امتیازی ویژه داده‌اند؟ اما او ترجیح داد جواب شفافی به این سؤال ندهد: «در کلان صحبت می‌کنیم، پایداری و غیر پایداری ندارد». از بادامچیان سؤال شد که آقای غفوری‌فرد گفته خبر دارد که هفت نفر را لحظه آخر از فهرست کنار گذاشته‌اند، آیا شما تکذیب می‌کنید؟ بادامچیان گفت «با من سیاسی‌کاری نکنید. من حرفی نمی‌زنم که از آن تیتر در بیاورید.

ایشان اگر خبری دارد از خودشان سؤال کنید، احتمال کذب و صدق دارد».او همچنین درباره اینکه چرا برخلاف ادعاها که جامعتین فصل‌الخطاب هستند اما در قم اصولگرایان برای مجلس نتوانسته‌اند به فهرست مشترک برسند، گفت: «لاریجانی نیز با جبهه پایداری به‌شدت در اختلاف هستند، هرچند ما بنا بر وظیفه خود می‌کوشیم آنها را به هم نزدیک کنیم یا حداقل وارد دعوای آنها نشویم. جامعه مدرسین نسبت به حضور علی لاریجانی در فهرست خود به جمع‌بندی رسیده و ما نیز به‌عنوان حزب مؤتلفه تابع نظرات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هستیم.

قرار بود هرچه جامعه مدرسین می‌گوید قبول کنیم، برای همین شورای همگرایی را در قم راه نینداختیم. جامعه مدرسین را امام راه انداخته است، آنها مراجع تقلید را تأیید می‌کنند، بعد این دوستان{پایداری} یکی از این دو نفر مورد تأیید فهرست جامعه مدرسین را گذاشته‌اند و دو نفر را برای خودشان معرفی کرده‌اند. حالا چه کنیم؟ نتیجه‌اش را خودشان می‌بینند. آسیبش را خودشان می‌بینند. در مجموعه هرکسی دعوا کند به جایی نمی‌رسد».

 

خوشحالم بی‌بی‌سی تبلیغ رئیس مجمع را می‌کند

از بادامچیان درباره معیار نفوذی‌بودن و اینکه چرا بی‌بی‌سی مردم را به مشارکت حداکثری دعوت می‌کند، سؤال شد که بادامچیان درباره معیار نفوذی‌ها هم گفت: هر کسی در نوشته و حرف‌ها و قیافه‌اش جوری عمل کند که غربی‌ها بپسندند نفوذی است. او گفت اگر بی‌بی‌سی دعوت به مشارکت هم بکند در این دعوت شیطنت هست. از بادامچیان سؤال شد که پس منظور شما این است که باید برعکس خواست بی‌بی‌سی عمل کرد؟

گفت: او که حرف خودش را می‌زند، مگر ما گوش به حرف بی‌بی‌سی می‌دهیم. خبرنگاری از فهرست هاشمی مثال زد و دفاع بی‌بی‌سی از آن، که بادامچیان جواب داد: «خوشحالم که بی‌بی‌سی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تبلیغ می‌کند. این نشانه فقر سیاسی آنهاست». دیروز همچنین بادامچیان در انتقاد به ردصلاحیت نوه امام گفت: «ایشان چون در آزمون شرکت نکرد صلاحیتشان احراز نشد و این به معنای ردصلاحیت ایشان نیست».با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.

رهـــــــــــــا مسعودی
570 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *