کافه گردش
اخبار
۱۶ مهر ۱۳۹۴, ۳:۱۴ ب.ظ

حضور نظامی ایران در نزدیکی عربستان

پرتال خبری واکنش: «تنش ها میان دو کشور به بالاترین سطح خود در ۲۷ سال گذشته رسیده و در صورت عدم اصلاح روابط در بستر پروتکل های دیپلماتیک استاندارد، وضعیت از کنترل خارج خواهد شد.»

 

download
در این گزارش آمده است: «در حال حاضر تنش ها میان دو کشور همسایه، عربستان سعودی و ایران، به بالاترین سطح خود از زمان پایان جنگ ایران و عراق در ۲۷ سال پیش رسیده است. برای آن هایی که در جریان ماجرا قرار دارند، درک علل نگرانی های عربستان سعودی در رابطه با ایران مشکل نیست.
ایران تا حدی نفوذ خود در منطقه را گسترش داده که در حال حاضر در اطراف عربستان حضور نظامی دارد. ایران در شمال عربستان سعودی در عراق حضور دارد، در جنوب عربستان در یمن حضور دارد و این در حالی است که در شرق عربستان، نیروهای وابسته به ایران در بحرین به عنوان گروه های مخالف، فعال هستند.
ایران همچنین در سوریه حضور دارد و نبرد را به صورت مستقیم مدیریت می کند. ایران سرمایه گذاری گسترده ای در پروژه ای صورت داده که در ظاهر هدف از آن محاصره کشورهای خلیج به نظر می رسد.»
این رسانه وابسته به عربستان سعودی با نادیده گرفتن قربانی شدن صدها نفر در فاجعه منا، به سادگی با محکوم کردن ایران در این رابطه می نویسد: «در صورتی که تنش های فعلی وجود نداشت مقامات ایرانی موضوع منا را سیاسی نمی کردند چرا که آن ها به خوبی می دانند وقوع چنین حوادثی در حج که ۲٫۵ میلیون زائر در آن حضور دارند، امری ممکن است.
سیاسی سازی این موضوع از سوی ایران با هدف تحریک احساسات ایرانیان علیه عربستان سعودی و توجیح اقدامات خارجی نابجای دولت است.[!]»
در ادامه این نوشتار با چشم پوشی از تجاوز وحشیانه عربستان سعودی به یمن و کشتار چندین هزار نفر از مردم این کشور و حمایت عربستان سعودی از شورشیان سوری که به شعله ور شدن آتش جنگ در این کشور انجامیده، این رسانه سعودی، ایران را به دخالت در امور یمن، سوریه و عراق متهم کرده و در نهایت می نویسد: «افزایش اشتهای دولت ایران برای گسترش فعالیت هایش در خاورمیانه با اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر مشغول شدن این کشور به امور داخلی پس از توافق هسته ای کاملا در تضاد است. آمریکا عنوان می کرد که توافق هسته ای ایران را به کشوری تبدیل خواهد کرد که سرگرم امور داخلی خود شده و در نتیجه، ماجراجویی های خارجی خود را کنار خواهد گذاشت. آن چه اکنون اتفاق افتاده در تقابل کامل با این ادعا است.»
العربیه همچنین نوشت: «افزایش تنش ها در روابط عربستان سعودی با ایران، اخطاری نسبت به این حقیقت است که در صورت عدم اصلاح روابط در بستر پروتکل های دیپلماتیک استاندارد، وضعیت از کنترل خارج خواهد شد.»
در انتهای این گزارش ضمن بیان اینکه نا آرامی های منطقه ای ادامه دار به نظر می رسد، آمده است: «هر دو طرف نباید اجازه دهند که این تنش ها از کنترل خارج شود.»
روزنامه انگلیسی “فایننشال تایمز” (FT) نیز در گزارشی به روابط ایران و عربستان پرداخته و آن را به “خطرناکی انبار باروت” توصیف می کند.
این روزنامه انگلیسی که از زاویه تاثیر این موضوع بر قیمت نفت، روابط ایران و عربستان را بررسی می کند، سه موضوع را عامل افزایش تنش ها و رسیدن به شرایط فعلی دانسته:
۱٫ توافق هسته ای که به ادعای این روزنامه موجب آزادی عمل و تقویت توان ایران برای گسترش شبکه ارتباطی خود در خاورمیانه شده است.
۲٫ دخالت نظامی روسیه در بحران سوریه که موضع بشار اسد و ایران را تقویت کرده و عدم قاطعیت ائتلاف به رهبری آمریکا را روشن ساخته است.
۳٫ تلاش عربستان در حکومت سلمان برای حفظ منافعش که با بی توجهی واشنگتن به نگرانی های این کشور در رابطه با توافق ایران، به عملیات مستقیم نظامی این کشور در یمن و تلاش برای در دست گرفتن بازار نفت انجامیده است.

۰۰

سارا ابراهیمی
870 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

  1. عماد در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۹۴:

    مردمو دارن از گشنگی میکشن همه رو خرج جنگ الکی تو کشورهای عرب میکنند جوونای مملت بیکارو معتادن کم دختر وزن بزهکار نداریم اینا سیاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *