کافه گردش
اخبار
۱۷ آبان ۱۳۹۳, ۱۲:۴۲ ب.ظ

حمله به ظریف در راند نهایی؛«روحانی»علیه همه!

اخبار,اخبارسیاسی,روحانی

 اخبار سیاسی – حمله به ظریف در راند نهایی؛«روحانی»علیه همه!

در تمام ماههایی که مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵درجریان بوده نقدها و اعتراضات مختلفی نسبت به اصل این موضوع مطرح شده است .

بعضی این نقدها و انتقادها بسته به محتوا و افراد مطرح کننده البته متفاوت بوده است اما گاه تیغ این نقدها آنقدر تیز بوده که از جانب انصاف فاصله فاحشی پیدا کرده است .این در حالی است که حتی مقام معظم رهبری در سخنانی تاکید کردند:«هیچکس نباید مجموعه مذاکره کنندگان ما را سازشکار بداند،اینها بچه های خود ما و بچه های انقلابند. یک ماموریت سختی را برعهده دارند و هیچکس نباید ماموری را که مشغول کاری است تضعیف کند.»

 

این سخنان رهبر معظم انقلاب است که واکنش افراد منصف را در مقابل نقدهایی که صورت تخریب به خود را می گیرند برمی انگیزد در تازه ترین اعتراضی که از این جنس بیان شده حمید روحانی گفته است:«در مکتب عاشورا مذاکره و سازش نیست. آنچه ما از عاشورا آموختیم ایستادگی و مقاومت است، کسانی که راه مذاکره و سازش را پیش گرفتند به مکتب حسین(ع) پشت کردند» .این سخنان واکنش هایی به دنبال داشته است.
صادق زیباکلام،استاد دانشگاه تهران در گفتگو با آریا دراین رابطه گفت:اگرچه پی بردن به انگیزه چهره ای چون حمید روحانی در انتقاد از مذاکره کنندگان کار سختی است اما بنده در توصیف شخصیت ایشان باید یک نکته را بگویم .آقای حمید روحانی نویسنده کتابی هستند تحت عنوان بررسی نهضت امام خمینی (ره)که اولین نسخه این کتاب سال ۵۶یا ۵۵منتشر شده است .
صادق زیباکلام:  تغییر موضع حمید روحانی تازگی ندارد
وی ادامه داد:حمید روحانی در چاپ اولیه کتاب خودش از مرحوم دکتر شریعتی و دکتر بازرگان تجلیل کرده و از آنها به عنوان شخصیت های بزرگی نام برده که علیه رژیم شاه و استکبارمبارزاتی داشته اند و به نقش آنها در جهت سوق دادن اقشار و لایه های تحصیلکرده جامعه به سمت اسلام و اسلام گرایی پرداخته است اما بعد از چند سال حمید روحانی این کتاب بررسی نهضت امام خمینی (ره)را تجدید چاپ می کند و مرحوم شریعتی و مهندس بازرگان را مورد هجمه قرار می دهد و از آنها به عنوان ایادی استکبار و آمریکا نام می برد.

 

درواقع همین نکته به ظاهر پیش پا افتاده نشان دهنده ماهیت شخصیت آقای حمید روحانی است که نشان می دهد ایشان به راحتی به خاطر مصالح و منافع فردی و مسائل روزمرگی به راحتی می تواند تغییر جهت دهد .لذا هتاکی های او نسبت به آقای هاشمی رفسنجانی و دیگر شخصیت های انقلاب نشان دهنده همین مساله است.

می خواهند از قیام امام حسین(ع) استفاده جناحی کنند
داریوش قنبری،عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری در گفتگو با آریا هم گفت:برخی به خاطر منافع گروهی و جناحی به خودشان اجازه می دهند سخنان غیرمسئولانه ای درباره منافع ملی برزبان جاری کنند .
وی افزود:مذاکره کنندگان راه اباعبدالله و مسیر را بخوبی می شناسند و تا اینجای کار هم امتیازات مهم و اساسی به نفع ملت ایران گرفته شده است لذا کسانی که از روابط بین اللمل شناخت دارند ،متوجه می شوند دولت باتوجه به تنگناهایی که داشته ،توانسته تا اینجا چه امتیازاتی را بگیرد و در جهت دفاع از منافع ملی عمل کند.
این فعال سیاسی اظهار داشت:مذاکرات با توجه به چارچوب های مشخص و با حمایت های رهبری پیش رفته است لذا مخالفت با مذاکرات سازگاری بااین شرایط ندارد .
داریوش قنبری :مذاکره کنندگان راه اباعبدالله را بخوبی می شناسند
وی گفت:متاسفانه برخی می خواهند از قیام امام حسین (ع)در راستای دیدگاههای شخصی و منافع گروهی خودشان استفاده کنند درحالی که این قیام را درک نکرده اند.
قنبری اظهار داشت:امام حسین(ع) برای منافع ملت قیام کرد اما برخی می خواهند برای منافع شخصی خودشان از این قیام استفاده کنند بهتر است کسانی که چنین مقایسه ای می کنند اولا بررسی جدی دراین خصوص داشته باشند و اگر دانششان دررابطه با بررسی قیام عاشورا کفایت نمی کند فلسفه این قیام را از زبان عالمان بخوبی بشناسند و سپس درخصوص اینکه آیا اقدامات دولت با آن قیام منطبق بوده است یا نه ،اظهارنظر کنند.

برخی انقلابی تر از امام شده اند
محمدرضا خباز، معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور ایران در گفتگو با آریا گفت:خوشبختانه مذاکرات به صورت دقیق و عالمانه انجام شده است که آثار آن به مرور درحال روشن شدن است .
وی افزود:این مذاکرات ثابت کرد که برخلاف آنچه استکبار مدعی بود ایران اهل مذاکره و گفتگو است و تیم مذاکره کننده ما با حمایت های معنوی رهبر انقلاب بخوبی موفق شد جلوی تبلیغات استکبار علیه ایران را بگیرد.
این نماینده مجلس ادامه داد:کسانی که تیم مذاکره کننده را به جداشدگان از امام حسین(ع) در روز عاشورا تشبیه می کنند یا حرکت عاشورا را درست نمی شناسند و تحلیل درستی از آن نداشته اند و یا اینکه تشبیه آنها مع الفارق است چراکه رهبر انقلاب در سخنانشان تاکید کرده اند حتی اگر مذاکرات به نتیجه هم نرسد حداقل این خاصیت را دارد که آمریکا قابل اعتماد نیست و دیگر آنها نمی توانند مدعی شوند ایران اهل مذاکره نیست.بنابراین ما به درصد بالایی از هدفمان که گرفتن این حربه از دست دشمن بوده است، رسیده ایم و حقانیت خودمان را در جریان مذاکرات ثابت کرده ایم.

محمد رضا خباز :خوشبختانه مذاکرات، عالمانه انجام شده است
خباز اظهار داشت:باید در نظر داشت وحدتی که در اثر دیپلماسی دولت قبل بین آمریکا و اروپا به وجود آمده بود را ایران با مذاکرات خود توانست تا حدزیادی برهم بزند و آنها را از هم جدا کند اما متاسفانه برخی چشم خود را برحقایق می بندند واظهاراتی مطرح می کنند که از نظر افراد مطلع قابل قبول نیست.
وی با تاکید براینکه برخی انقلابی تر از امام شده اند،گفت:دیپلماسی دولت جدید به هیچ وجه با دیپلماسی دولت قبل قابل مقایسه نیست البته دشمن ما قابل اعتماد نیست اما با مذاکره ما ثابت می کنیم که تبلیغات منفی دشمنان علیه ایران صحت ندارد.

 

سپیده تدین
406 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *