خشک شدن بیش از ۴۰ تالاب در ایران

01
01

 

 

 

 

 

 

بر اساس آمار سازمان محیط زیست حدود ‌هزار تالاب در ایران وجود دارد که ۲۵۰ مورد آن به‌طور رسمی به ثبت رسیده است. از این تعداد، ۸۰ تالاب حائز اهمیت ویژه هستند و ۲۵ تالاب در معرض خطر قرار دارد

احمدعلی کیخا، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که بیش از ۴۰ تالاب ایران با وسعت یک میلیون هکتار از ۴۰ تا صددرصد خشک شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای کیخا امروز یک شنبه ۲۴ آذرماه با اعلام این موضوع در مراسم امضای تفاهمنامه فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی گفت: ” ۴۱ نوع تالاب از ۴۲ تالاب دنیا در ایران وجود دارد اما به دلیل توجه نکردن به مسائل زیست‌محیطی امروز با مشکل مواجه هستیم. ”

ه گفته معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، با توجه به وضعیت فعلی تالاب انزلی، این تالاب با گذشت زمان به وضعیت دریاچه ارومیه و هامون دچار می‌شود.

دریاچه هامون، سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، در پی خشکسالی و عدم اختصاص حقابه آن توسط افغانستان هم اکنون کاملا خشک شده و بنا به گزارش‌ها، اثری از حیات در آن دیده نمی‌شود.

بر اساس آمار سازمان محیط زیست حدود ‌هزار تالاب در ایران وجود دارد که ۲۵۰ مورد آن به‌طور رسمی به ثبت رسیده است. از این تعداد، ۸۰ تالاب حائز اهمیت ویژه هستند و ۲۵ تالاب در معرض خطر قرار دارد.

برخی کارشناسان مشکل کمبود بارش و عدم مدیریت در استفاده از آب رودخانه‌ها و احداث بی‌رویه سدها را از دلایل خشکسالی تالاب‌ها در ایران عنوان کرده‌اند.

عیسی کلانتری، وزیر پیشین کشاورزی نیز پیشتر در خصوص خشک شدن تالاب‌ها گفت: “فلات ایران دارد غیرقابل سکونت می‌شود و کسی به این فکر نیست. مسئله اینجاست که آب‌های زیرزمینی تحلیل رفته‌اند وبیلان منفی آب بیداد می‌کند و کسی به فکر نیست. کم‌آبی کشور را به شدت تهدید می‌کند و بیلان منفی برداشت آب در ابتدای انقلاب زیر صد میلیون متر مکعب در سال بود این بیلان در حال حاضر به ۱۱ میلیارد متر مکعب رسیده است یعنی ۱۱۰ برابر شده است.”

آقای کلانتری با تائید بر خشک شدن دریاچه‌ها در ایران اضافه کرد: “پیکره‌های آبی طبیعی ایران خشکیده‌اند. دریاچه ارومیه، بختگان، تشک، پریشان، کافتر، گاوخونی، هورالعظیم،‌ هامون جازموریان دیگر چیزی باقی نمانده. من از وقوع بحران حرف می‌زنم. زندگی ملت در حال تهدید است.”