کافه گردش
اخبار
۱۷ فروردین ۱۳۹۵, ۹:۳۲ ق.ظ

خطر مسمومیت از سر میلیون‌ها ایرانی گذشت

پرتال خبری واکنش:خطر مسمومیت غذایی از سر ١۵‌میلیون ایرانی گذشت؛ مسمومیتی که با مصرف ٧٨٠‌هزار کیلو ماده غذایی خام و پخته آلوده و غیر بهداشتی در رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها می‌توانست سلامت میلیون‌ها ایرانی را به خطر اندازد.  آخرین گزارش‌های وزارت بهداشت از اداره سلامت محیط و کار نشان می‌دهد در تعطیلاتی که گذشت، ١٧٠٠ مرکز متخلف به دلیل مشکلات بهداشتی پلمب شدند و ١٠‌هزار تخلف دیگر به سیستم قضائی ارجاع داده شد؛ اینها بخشی از گزارشی است که روز گذشته در نخستین نشست خبری قائم مقام وزیر بهداشت در ‌سال جاری اعلام شد.
خطر مسمومیت از سر میلیون‌ها ایرانی گذشت
ایرج حریرچی در این نشست به دایمی شدن شورایعالی سلامت و امنیت غذایی به‌عنوان یکی از مصوبه‌های اخیر مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: «‌تصویب برنامه اجرایی سامانه خدمات جامع و همگانی سلامت و امنیت غذایی وظیفه‌ای است که این شورا هر ‌سال به عهده دارد.»

او در ادامه از اجباری شدن آزمایش تایید سلامت رانندگان وسایل نقلیه عمومی خبر داد: «این هم یکی دیگر از مصوبات مجلس است؛ متاسفانه در کشور ما به علت میزان بالای تصادفات رانندگی، حدود ٧درصد از درآمد ناخالص ملی که بر مبنای قیمت‌های ‌سال ٩٣ حدود ٧١٠‌هزار‌میلیارد ریال می‌شود برای درمان آسیب‌دیدگان تصادفات و معلولیت آن هزینه می‌شود که از متوسط جهانی بسیار بالاتر است.»

قائم‌مقام وزیر بهداشت در ادامه این نشست، در پاسخ به سوال خبرنگاری به ماجرای فوت بهیار زاهدانی هم اشاره کرد؛ بهیاری که گفته می‌شود به دلیل فشار کاری زیاد، در شیفت کاری، جانش را از دست داد: «این بهیار پس از شش روز مرخصی به سر کار آمده بود و این حادثه نیز در ابتدای شیفت‌ رخ داد و تمام بخشی که این همکار ما در آن فعالیت داشته تنها یک بیمار داشته است. البته علت فوت او برای ما دقیقا مشخص است اما مجاز نیستیم که اعلام کنیم. بنابراین نباید این موضوع را به چیزهای دیگری نسبت دهیم.»

خبرنگاری از حریرچی درباره علت هزینه‌هایی که وزارت بهداشت برای ایجاد برنامه‌های تلویزیونی ازجمله استودیو سلامت و راه‌اندازی سایت‌ها و روزنامه‌های مختلف کرده، پرسید که او پاسخ داد: «مهم‌ترین کار حوزه بهداشت و درمان این است که با مخاطبان‌مان صحبت کرد و خطرات ناشی از بیماری‌ها را کاهش داد. بر این اساس اقدامات پیشگیرانه از طریق آموزش بهداشت، ارتقای خودمراقبتی و پیشگیری انجام می‌شود و مهم‌ترین بستر برای این کار نیز رسانه است. البته مطمئن باشید که آنچه برای این کار هزینه شده با سخت‌گیری و به‌طور معقول بوده است. باید توجه کنیم که مهم‌ترین رسانه‌ای که در حال حاضر می‌تواند کار اطلاع‌رسانی را انجام دهد، صداوسیماست و استفاده از آن مقتضیات خاص خود را دارد.»

همین جا بود که رئیس اداره ارتباط با رسانه وزارت بهداشت این توضیح را به صحبت‌های حریرچی اضافه کرد: «اطلاعاتی که در رابطه با راه‌اندازی استودیو سلامت با هزینه گزاف داده شده، درست نیست و با یک پشت‌ زمینه مجازی راه‌اندازی شده و از همکاران در اورژانس کمک خواسته‌ایم که در تولید محتوا به ما کمک کنند و در این زمینه هزینه‌های زیادی نداده‌‌ایم.»

استعفای وزیر بهداشت دروغ ١٣ بود
ماجرای استعفای وزیر بهداشت که چند روزی است در شبکه‌های مجازی در حال انتشار است، موضوع دیگری بود که از حریرچی پرسیده شد: «واقعیت این است که ما گاهی از شرایطی که ایجاد می‌شود گله‌مندیم و با مبانی تشنگی قدرت می‌خواهیم افرادی را که شیفته خدمت هستند، تهدید کنیم و این موضوع منجر به بروز مشکل می‌شود. همه می‌دانند که وزیر بهداشت با چه شرایطی وزارت را قبول کردند و سطح علمی و موقعیت اجرایی‌شان از دهه ۶٠ برای همه مشخص است. وزیر بهداشت معتقد است تنها راهی که می‌تواند کشور را از مشکلات موجود رها کند، اعتدال و توجه به اصول تدبیر‌و‌امید است؛ بنابراین قوی کار می‌کنند و می‌بینیم که در هفت روز هفته به صورت ٢۴ ساعته به‌طور موثر وقت می‌گذارند؛ بنابراین این خبر را می‌توان به‌عنوان دروغ ١٣ نام‌گذاری کرد.»

بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی ٨‌ هزار‌میلیارد تومان است
سریال تکراری بدهی بیمه‌ها این بار هم موضوع سوالات خبرنگاران قرار گرفت. قائم مقام وزیر بهداشت هم با اشاره به بدهی ٨‌ هزار‌میلیارد تومانی بیمه‌ها به مراکز درمانی توضیح داد: «کلیدی‌ترین مشکل ما که نظام سلامت را شدیدا تحت‌ تاثیر قرار داده، تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات‌مان است؛ مجموعه اسناد‌ سال ٩۴ که به بیمه‌ها داده شده، ١٢‌هزار و ٩٣٠‌میلیارد تومان است، از این میزان به‌طور رسمی تا آخر اسفند ٩۴، ١٠‌هزار و ٧۵۵‌میلیارد تومان سند به سازمان‌های بیمه‌گر فرستادیم و با آنها هم به توافق رسیدیم که این اسناد را پرداخت کنند؛ اما از این میزان سند ارسالی، ۴‌هزار و ۵٢۴‌میلیارد تومان پرداخت شده و ۶‌هزار و ٢٣٠‌میلیارد تومان آن باقی مانده است. بر این اساس سازمان بیمه تأمین اجتماعی ۴هزار و ۵٣٣‌ میلیارد تومان از مطالبات را پرداخته و ٢هزار و ۶۴٩‌میلیارد از مطالباتش باقی مانده است. همچنین سازمان بیمه سلامت ایرانیان از ۵ هزار و ۴٢۴‌میلیارد  سندی که باید پرداخت می‌کرده تنها یک‌هزار و ۵٣٢‌ میلیارد را پرداخت کرده است.»

او تاکید کرد: «بیمه تأمین اجتماعی حدود ۶٠‌درصد بدهی خود را پرداخت و سازمان بیمه سلامت ایرانیان نیز کمتر از یک سوم بدهی را پرداخت کرده و امیدواریم مشکلات در این زمینه نیز رفع شود.» حریرچی ادامه داد: « این تاخیر بیمه‌ها باعث شده برای پرداخت اضافه کار و کارانه پزشکان، پرستاران و کادر بیمارستانی شرمنده کارکنان بیمارستان‌ها باشیم؛ به‌خصوص این‌که از بسیاری از پزشکان مطابق قانون خواسته‌ایم تمام وقت در بخش بیمارستان دولتی باشند و مطب خود را تعطیل کنند.»

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه از وضع درمانگاه‌های خصوصی در تعطیلات نوروز گلایه کرد و گفت: «ما از مراکز خصوصی گله‌مند هستیم زیرا برخلاف خواست وزارت بهداشت در تعطیلات نوروز بیشتر این مراکز تعطیل بودند و باعث شدند بار و فشار بیشتری به بیمارستان‌های دولتی وارد شود و مردم برای گرفتن خدمات درمانی مدت‌ها در انتظار بمانند.» به گفته حریرچی، بخش خصوصی نمی‌تواند ادعا کند که ٨٠‌درصد درمان بیمار سرپایی را به مردم ارایه می‌دهد اما در ٢٠ روز از‌ سال که مردم در سفر هستند و خدمات درمانی بیشتری نیاز دارند، ارایه خدمات را تعطیل کند.
حریرچی از بیمه‌ها به‌دلیل حمایت نکردن از درمان زوج‌های نابارور انتقاد کرد: «بیمه‌ها حمایت زیادی از زو‌ج‌های نابارور انجام نمی‌دهند؛ اما وزارت بهداشت با توجه به منابعی که دارد، برنامه‌های وسیعی برای اقشار محروم و آسیب‌پذیر در دستور کار دارد که ازجمله آنها ایجاد مراکز جدید درمان ناباروری است.»

١٧٠٠ مرکز متخلف پلمب شد
در ادامه این نشست خبری رئیس اداره سلامت محیط و کار وزارت بهداشت هم حضور داشت. خسرو صادق نیت به بازرسی‌های نوروزی از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی اشاره کرد. به گفته او در تعطیلات نوروز ۶٠٠‌ هزار بازرسی از مکان‌های مختلف در سطح کشور و در حوزه بهداشتی و توزیع مواد غذایی و رستوران‌ها صورت گرفت که طی آن ١٠‌هزار مورد تخلف مشاهده و به سیستم قضائی ارجاع داده شد. براساس اعلام این مسئول در وزارت بهداشت، در این مدت، ١٧٠٠ مرکز به دلیل تخلفات بهداشتی پلمب شد.

صادق نیت در گزارشی که خواند، از معدوم شدن ٧٨٠‌هزار کیلو ماده غذایی خام و پخته آلوده و غیر بهداشتی خبر داد با این توضیح: «از آنجا که ۵٠ گرم ماده غذایی آلوده یک نفر را مسموم می‌کند، با معدوم کردن این میزان مواد آلوده، از مسمومیت ١۵‌میلیون نفر جلوگیری شد.» براساس اعلام او در بازرسی از استخرها هم با انجام ۵‌ هزار نمونه‌برداری از آب آنها، تعدادی به دلیل آلودگی پلمب شدند. به گفته صادق نیت، نیمی از کشفیات مواد غذایی معدوم شده، در پی شکایت‌های مردم و تماس آنها با سامانه ١٩٠ صورت گرفت.

سارا ابراهیمی
365 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *