خلاصه برنامه نود در 11 آبان‌ماه /تصاویر

پرتال خبری واکنش:برنامه نود ۱۱ آبان با محوریت بررسی هفته دهم و یازدهم لیگ برتر باشگاه های از ساعت ۲۲:۳۲ از شبکه سه سیما آغاز شد.

عادل فردوسی پور در ابتدای برنامه گفت سه ساعت در خدمت شما خواهیم بود و بازی‌های دو هفته را باید بررسی کنیم، یک مهمان ویژه هم خواهیم داشت که پل برایتنر مدافع چپ اسطوره ای سابق تیم ملی فوتبال آلمان خواهد بود.

 ۲۹ دقیقه پس از آغاز برنامه ۶۰۵ هزار نفر در نظرسنجی شرکت کردند که ۴۷ درصد استقبال هواداران و تشویق هادی نوروزی با مهم ترین اتفاق دربی هشتاد و یک عنوان کردند، ۳۰ درصد تغییر لحظه  آخر نتیجه بازی و ۲۲ درصد کیفیت بالای مسابقه را انتخاب کردند.

 

پدر ورزش ایران معرفی شد
عادل فردوسی پور در ابتدای برنامه نود،آنجا که داشت آیتم های ویژه برنامه امشبش را نشان می داد به دعوای بین کروش و اسدی اشاره کرد و گفت: اختلاف زیاد شده است،طوری که وزیر ورزش و جوانان که مدتها بود کفاشیان را به حضور نمی طلبید امروز او را به وزارت خانه دعوت کرد تا درباره حواشی به وجود آمده از او توضیح بخواهد.
این در حالی بود که عادل در وصف وزیر ورزش و جوانان گفت:«آقای گودرزی یک جورهایی پدر همه فدراسیون ها هستند و امیدوارم با برگزاری جلسات مختلف اختلاف هایی که در فوتبال ایران به وجود آمده فروکش کند.

کارشناس داوری: هیچ خطایی از ترکی رخ نداد
مسعود مرادی داور سال های نه چندان دور فوتبال کشورمان کارشناس داوری این هفته برنامه نود بود.
وی در خصوص دربی سرخابی های پایتخت اظهار داشت: داور بهترین تصمیم ها را در دربی داشت و نتیجه زحمات تیمی که ترتیب این مسابقه را داده بودند را کامل کرد.
مرادی به کمک ثانیه شمار برنامه نود، میزان وقت اضافی اعلام شده از سوی ترکی داور رقابت استقلال و پرسپولیس را درست و بجا دانست.
این کارشناس داوری فوتبال کشورمان در پایان عنوان کرد: در لحظه گل پرسپولیس هیچ خطایی روی رحمتی انجام نشد. البته شاید قرار گرفتن پای بازیکن پرسپولیس روی پای مهدی رحمتی خطا باشد، اما از آنجایی که روی گل تاثیری نداشت و توپ در حال وارد شدن به دروازه بود که این اتفاق روی داد، بنابراین خطایی صورت نگرفته است.

برایتنر: بازی های علی کریمی شگفت آور بود
پل برایتنر مدافع چپ سابق تیم ملی آلمان مهمان امشب برنامه نود بود که علت حضور خود در ایران را گفت: دعوتی دریافت کردم که در قالب یک هیئت اقتصادی علمی همراه با وزیر اقتصادی آلمان به ایران سفر کردیم. این چهارمین سفر من به ایران است.

وی در خصوص دیداری که سال ها پیش تیم بایرن مونیخ با تیم ملی ایران و پرسپولیس داشت، عنوان کرد: مقابل ایران به خاطر جشن قهرمانی که پیش از آن داشتیم خسته بودیم اما مقابل پرسپولیس در آن سال ها بهتر بازی کردیم. اما نکته جالب توجه برای ما در آن دوران استادیوم بزرگ آزادی تهران بود.
برایتنر در ادامه گفت: 3 بازیکن مختلف از ایران در بایرن بازی کردند. علی دایی به عنوان یک گلزن تمام عیار در بایرن حضور داشت. قدرت سرزنی علی دایی اگر در دوره فعلی فوتبال حضور داشت بیشتر به چشم می آمد. او در زمان بازیگری گل های فوق العاده ای زد. وحید هاشمیان هم بازیکن دیگری بود که از نظر قدرت بدنی در بایرن فشار زیادی را متحمل شد و فوتبالیست خوبی بود اما قدرت بدنی مورد نیاز را نداشت. علی کریمی اما بازیکنی بود که من تحت تاثیر او بودیم. کریمی همه مشخصه های لازم برای یک بازیکن خوب در اروپا را داشت. دید مناسبی داشت و گام های بعدی حریف را می شناخت. من واقعا از فوتبال علی کریمی لذت می بردم.
مدافع چپ اسطوره ای فوتبال آلمان اظهار داشت: بهترین لحظه زندگی فوتبالی من زمانی بود که تیم ما قهرمان جهان شد. پست اصلی من در فوتبال بازیکن میانی بود اما یکبار تمام بازیکنان دفاع ما مصدوم شده بودند و من را در دفاع چپ گذاشتند و از آن لحظه به بعد یک مدافع را در خود متولد کردم.
وی افزود: هنوز هم کمی فوتبال بازی می کنم با اینکه 84 سال دارم. سعی کردم سالم زندگی کنم و سلامت باشم. با دوستانم هم می توانم تا سی دقیقه فوتبال بازی کنم و بازیکنان قدیمی بایرن را هم دور هم جمع کردیم و با آنها فوتبال بازی می کردیم.
برایتنر درباره مهدوی کیا نیز گفت: مهدوی کیا یک بازیکن تیم خوب بود و در هر پستی که مربی می خواست می توانست از او استفاده کند.
اسطوره سابق فوتبال آلمان عنوان کرد: ما می توانیم تلاش کنیم که میان فوتبال ایران و فوتبال آلمان تعامل برگزار کنیم و بازیکنان جوان 14  یا 15 ساله مستعد را در آلمان به خدمت بگیریم. همچنین می توان از حضور مربیان آلمانی در ایران بهره برد. استعدادهای ایران می توانند با حضور در کشوری مانند آلمان تفکرات بزرگی را آموزش ببینند و بعد از بازگشت در اختیار سایر همبازیان خود قرار دهند.
وی خاطر نشان کرد: ما در سال های 2000 تا 2004 فهمیدیم که چگونه باید بازیکنان خود را در فوتبال به کار بگیریم. ما در آن سال ها فهمیدیم که یک فوتبال جدید همان فوتبالی که بارسلونا آن را بازی می کرد را باید به کار بگیریم. فوتبالی که کاملا متفاوت از انچه در آلمان بازی می کردیم بود. به همین دلیل به جوانان خود آموزش دادیم که بازیکنان ما آزاد باشند و سرانجام در سال 2014 توانستیم این تجارب را به کار بگیریم.
براینتر در پاسخ به این سوال فردوسی پور که بالاخره راست پا هستید یا چپ پا، گفت: من راست پا هستم. ولی بیشتر چپ بازی می کردم. چون شرایط اینگونه بود. یادم هست یک بار زمانی که من هافبک بودم همه مافعان مصدوم بودند و مربی از من خواست در پست دفاع چپ بازی کنم. همان زمان بود که من در یک پست جدید متولد شدم. به نظرم تصمیم خیلی جالبی بود.

رهبری فرد: پنالتی به پرسپولیس را طوری زدم گل نشود!
تقویم نود و مرور اتفاقات نوستالژیک فوتبال مصادف با هفته جاری پخش شد.
۱۱ آبان ۸۰ اولین بازی لیگ حرفه ای ایران بین پاس تهران و تراکتورسازی در ورزشگاه شهید شیروردی برگزار شد. ۶ آبان روز جهانی انیمیشن هم دیگر مناسبت این هفته بود. گل هفته ۶ آبان ۷۲ زده شد که گل فوق العاده مهدی فنونی زاده به عربستان بود.
بهروز رهبری فرد به مناسبت پخش بازی نوستالژیک پرسپولیس – پاس مهمان تقویم بود و گفتگو با او در باره پنالتی جنجالی برابر تیم سابقش انجام شد.  رهبری درباره این ضربه گفت: قبل از بازی مجید جلالی به من گفته تمام پنالتی ها را باید بزنی و پنالتی بازی پرسپولیس هم از این قاعده مستثنی نبود. وقتی رفتم پشت ضربه پنالتی دورخیز کردم و برگشتم نمی خواستم بزنم اما بعد دیدم هزاران نفر در ورزشگاه هستند که سال های سال من را تشویق کردند چطور می‌توانم این ها را ناراحت کنم؟ از طرفی گفتم بازیکن پاس هستم و حقوق گرفتم تا برای این تیم بازی کنم. ضربهرا  خیلی آرام زدم به طوری که ایلیچ بتواند بگیرد. خدایی به هوای گل شدن نزدم چون دروازه ای بود که سال ها از آن دفاع کرده بودم و گلر نمی دانم چرا برعکس رفت و حتی اگر بلند می شد ضربه آن قدر آرام بود که می توانست آن را بگیرد! بعد از گل هم من خوشحالی نکردم. همین جا بگویم مهدی هاشمی نسب هم پرسپولیسی است و خانواده اش هم پرسپولیسی هستند و به من گفت شادی کردی بیا به سمت من و من هیچ کاری به جز این نکردم. این بهترین خاطره زندگی من بود و تا به حال ندیده بودم بازیکنی در ورزشگاه آزادی جلوی تیم پرسپولیس گل بزند و تشویق بشود اما برای من اتفاق افتاد.

ترین های لیگ

بهترین کار تیمی هفته را بازیکنان نفت تهران در بازی مقابل استقلال اهواز به نمایش گذاشتند.

بهترین موقعیت هفته را هم امید عالیشاه مقابل مهدی رحمتی در دربی از دست داد.

پاس گل هفته نیز به پاس مهدی ترابی از سایپا در بازی مقابل سیاه جامگان اختصاص یافت.

مهار برتر هفته را هم رشید مظاهری از ذوب آهن برابر راه آهن داشت.

گل برتر هفته نیز توسط حسین ماهینی در بازی ملوان انزلی برابر فولاد خوزستان به ثمر رسید.