داعش در آستانه تصرف مرکز بزرگترین استان عراق

داعش در آستانه تصرف مرکز بزرگترین استان عراق

شهر الرمادی مرکز استان الانبار بزرگترین استان عراق در آستانه سقوط به دست داعش قرار دارد.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، هم اکنونشهر الرمادی در محاصره داعش قرار دارد و مقامات محلی نیز از نخست وزیر عراق و سفیر آمریکا درخواست کمک فوری کرده اند.

شهر الرمادی واقع در ۱۰۰ کیلومتری غرب بغداد، در مسیر جاده استراتژیک بغداد – امان قرار دارد. استان الانبار که بخش عمده آن را صحرا تشکیل می دهد؛ پهناورترین استان عراق است.

استان الانبار که محل سکونت عرب های سنی است به تنهایی یک سوم مساحت عراق را در خود جای داده است.
در حال حاضر بخش های زیادی از استان الانبار به استثنای مرکز آن در تصرف داعش قرار دارد.

داعش در آستانه تصرف مرکز بزرگترین استان عراق

“صباح کرحوت” رئیس شورای استان الانبار در غرب عراق گفت: داعشی ها شهر الرمادی را محاصره کرده اند. تلفنی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق و سفیر آمریکا در بغداد صحبت و درخواست دریافت کمک های نظامی فوری را ارائه کردم.

کرحوت ادامه داد: اعضای داعش توانستند عصر  روز جمعه شهر الرمادی را محاصره کنند. درگیری ها و رویارویی میان نیروهای امنیتی  و مهاجمان ادامه دارد.

وی افزود: وضعیت در داخل شهر، تقریبا امن است اما اکثر مناطق جنوبی، شمالی، شرقی و غربی شهر شاهد درگیری است. نیروهای امنیتی با قدرت در حال دفاع از شهر هستند.

گروه افراط گرای اسلامی “دولت اسلامی” موسوم به داعش هم اکنون مناطق گسترده ای از خاک عراق و سوریه را در تصرف خود دارد. اعضای این گروه در صحرای سینای مصر و لیبی هم مناطقی را در کنترل کامل خود دارند. 

شهر الرمادی مرکز استان الانبار 

 

داعش در آستانه تصرف مرکز بزرگترین استان عراق


به نظر می رسد حملات اخیر داعش برای تصرف الرمادی در نتیجه شکست های اخیر این گروه در محدوده ۶۰ کیلومتری پایتخت به ویژه شهر جرف الصخر است.

رئیس شورای استان الانبار ادامه داد: اطلاعات امنیتی دریافتی نشان می دهد اعضای داعش قصد دارد شبانه از چهار جهت اصلی به شهر حمله کنند. نیروهای امنیتی قبل از این برای مقابله با هر گونه حمله احتمالی، آمادگی داشتند.
 
بخش زیادی از استان الانبار از جمله شهرهای فلوجه، منطقه الکرمه و تعدادی از مناطق اطراف شهر الرمادی (مرکز استان) از ماه ها پیش در سیطره داعش و اعضای مسلح عشایر هم پیمان این گروه قرار دارند.

ژنرال کاظم محمد الفهداوی فرمانده پلیس استان الانبار هم گفت: این شدیدترین حملات داعش در چند ماه اخیر است.