کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۹ تیر ۱۳۹۵, ۱۰:۳۲ ق.ظ

دریافت حقوق مادام‌العمر برای نمایندگان مجلس

دریافت حقوق مادام‌العمر برای نمایندگان مجلس

هنور ماجرای فیش های حقوقی نجومی به پایان نرسیده که باز هم یک موضوع دیگر درباره حقوق مطرح شد و آن هم دریافت حقوق مادام العمر از سوی نمایندگان مجلس است.

پرتال خبری واکنش:ماجرای فیش‌های نجومی حقوقی مدتی است که نقل محافل سیاسی و غیرسیاسی شده است تا جایی که برخی مسئولان برای آنکه خود را مبرا از دریافت این رقم‌های نجومی کنند، اقدام به انتشار فیش‌های حقوقی‌شان کرده‌اند. البته در گیرو‌دار انتشار آمار و ارقام‌های مختلف حقوقی در رسانه‌ها، برخی نیز از این مساله به عنوان دستاویزی برای سیاسی‌کاری و اتهام‌زنی استفاده کردند. چند روز پیش نیز یکی از رسانه‌ها از چهره‌های اصولگرا و حامی اقتصاد مقاومتی خواست تا فیش حقوقی خود را منتشر کرده و در کمپین چالش فیش‌های حقوقی شرکت کند. در این راستا یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس نهم به عنوان نخستین فرد در این کمپین شرکت کرد و در کانال شخصی تلگرام خود نوشت؛ «امروز کمپین چالش فیش‌های حقوقی را در فضای مجازی دیدم، دراستقبال از آن آخرین فیش حقوقی‌ام را با توضیحی از سابقه موضوع حقوق مادام‌العمر منتشرکردم». طی دور هشتم مجلس استفساریه یا به عبارت بهتر تفسیر نمایندگان از قانون خدمات کشوری نقل محافل و رسانه‎ها شد. این استفساریه که در محافل عمومی به «حقوق دائمی و مادام‌العمر مسئولان کشور» معروف شده بود با واکنش منفی رسانه‌ها، تشکل‌های دانشجویی، مردم و حتی برخی نمایندگان مجلس روبه‌رو شده و نقدهای بسیاری هم به آن وارد شد.

استفساریه‌ای برای مادام‌العمری حقوق!

در ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، آمده است که اگر چنانچه افراد استخدام دولت در جایگاهی با عنوان مدیریت سیاسی منصوب شوند و دو سال در این پست بمانند و همچنین بعد از دوران مدیریت‌شان بر سر همان شغل سابق بازگردند، تا ۸۰ درصد مزایای آن گروه و پایه دوران مدیریت را دریافت می‌کنند. حالا استفساریه درباره این ماده از قانون انجام شده است که آیا شمول ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، شامل حال این بازنشستگان هم می‌شود یا خیر که این استفساریه حقوق مدیریتی را شامل حال آنها هم دانست. اما نمایندگان مجلس در یکی از جلسات علنی خود پس از بررسی دو فوریت طرح حذف تبصره ۳ ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشور مصوبه ۱۳۸۶ که به رای مجلس هم نرسید، بررسی دو فوریت طرح لغو استفساریه تبصره ۳ مواد ۷۱ و ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ را در دستور کار قرار دادند. حمید رسایی نماینده تهران که خود از طراحان حذف تبصره ۳ ماده ۷۱ و ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری بود و دو فوریت و یک فوریت آن هم به تصویب مجلس نرسید، در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: با رای به این دو فوریت و تصویب این طرح تبعیضی برطرف نمی‌شود. اگر مجلس موافق رفع تبعیض است باید مشکل را ریشه‌ای حل کند و حل ریشه آن حذف تبصره ۳ است. تصویب این طرح برطرف‌کننده شبهه‌هایی که متوجه مجلس است نمی‌شود. رسایی ادامه داد: چرا باید خود را در مظان اتهام قرار دهیم. به تعبیر غلط برخی دوستان برخی نمایندگان را وکیل‌الدوله می‌خوانند. تبصره ۳ ماده ۷۱ اعلام می‌کند مقامات مذکور در این ماده که حداقل دو سال در پست مدیریت‌های سیاسی انجام وظیفه نموده یا بنمایند پس از تصدی مقام در صورتی که به سمت پایین‌تری منصوب شوند، چنانچه حقوق ثابت و فوق‌العاده مستمر آنها در مسئولیت جدید از هشتاد درصد (۸۰ درصد) حقوق ثابت و فوق‌العاده مستمر وی در پست قبلی کمتر باشد به میزان مابه‌التفاوت تا (۸۰ درصد) را تفاوت تطبیق دریافت خواهند نمود. این تفاوت تطبیق با ارتقاهای بعدی (عوامل شغل و شاغل و فوق‌العاده‌ها) مستهلک می‌شود و این مابه‌التفاوت در محاسبه حقوق بازنشستگی و وظیفه نیز ملاک عمل خواهد بود.

نمایندگی بهانه‌ای برای ارتقای پایه کاری

محسن کوهکن، نماینده مردم لنجان در مجلس دهم که خود در زمان بررسی استفساریه معروف در مجلس هشتم حضور داشت،در تشریح موضوع دریافت حقوق وکلای ملت بعد از خروج از حوزه نمایندگی اظهار داشت: نمایندگان در مجلس چند دسته هستند؛ افرادی که اشتغال دولتی نداشته و بعد از اتمام دوره نمایندگی به کار سابق خود مشغول می‌شوند. کوهکن با بیان اینکه بنده نیز بازنشسته آموزش و پرورش بوده و حقوق بازنشستگی‌ام را از تامین اجتماعی دریافت می‌کنم، گفت: با تطبیق حقوق خود بعد از ۴ سال دوره نمایندگی در مجلس هیچ تغییری در آن به وجود نیامد زیرا بازنشستگی خود یک افزایش سنواتی دارد. وی اذعان داشت: آن کارمند بعد از اتمام نمایندگیش در مجلس دیگر حقوق نمایندگی خود را دریافت نمی‌کند بلکه به عنوان یک کارمندی که با گروه ۱۰ وارد مجلس شده بعد از خروج از مجلس تنها گروه و پایه کاریش افزایش پیدا می‌کند، لذا میزان حقوق دریافتیش نیز بالاتر می‌رود. نماینده لنجان افزود: در مقایسه با همکار خود که تحصیل، سابقه کار و سنوات خدمت یکسانی با یکدیگر داشتیم؛ همکارم ۴۷ هزار و پانصد تومان و بنده ۵۱ هزار و دویست تومان حقوق دریافت کردیم، یعنی ۴ سال نمایندگی من باعث شد تا گروه و پایه شغلی‌ام بالا برود. در پی اخبار و مطالبی که در برخی رسانه‌ها مبنی بر دریافت حقوق مادام العمری نمایندگان از مجلس مطرح شده باید گفت که چند سال قبل و در مجلس هشتم چنین طرحی در جلسه علنی مجلس مطرح شد که مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفت.

سارا ابراهیمی
348 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *