در دربند چه می‌گذرد؟

پرتال خبری واکنش: دربند پاتوقی برای مصرفِ مخدر و الکل شده‌است. این نگرانیِ جدید اعضای شورای شهر تهران است. این شورا در گزارشی وضعیت رود-دره دربند را بحرانی خوانده. عضو کمیسیون معماری و شهرسازی این شورا حتی معتقد است دربند همان محله هرندی منتهی برای پولدارهاست.

محمدمهدی تندگویان در گزارشش درباره رود-دره دربند به مشکلات دیگر این منطقه هم اشاره کرده؛ مشکلاتی از آلودگی آب رودخانه تا سکونتگاه‌های غیررسمی و رستوران‌های بدون مجوز.
این عضو شورای شهر رویکردِ بولدوزری و رویکرد توانمندسازی را دو راه‌حلِ اجرایی برای این منطقه می‌داند. او می‌گوید یا باید همه ساختمان‌های دربند تخریب و از نو احیا شوند و یا باید این فضا را توانمند کرد.
توانمندسازی رود-دره دربند از نظر بیشتر کارشناسان حوزه شهری بهترین و حتی تنها راهی است که باید برای مناطقی مثل دربند در نظر گرفت. آن‌ها معتقدند دربند به عنوان یکی‌از پرطرفدارترین مناطق گردشی تهران نیاز به توجه بیشتر دارد؛ خصوصا که هرسال به تعداد گردشگران دربند افزوده می‌شود.
طبق آمار جمعیتی که برای تفریح و گذران فراغت به دربند می‌آیند هر روز بیشتر می‌شوند. اگر در سال 71، 15 هزار گردشگر به این منطقه می‌آمد، حالا 500 هزار گردشگر در سال به این منطقه رفت‌وآمد می‌کنند.
یک جامعه‌شناس شهری با توجه به اقبال زیاد مردم از دربند معتقد است رویکرد قهری و انکاری با مناطقی مانند رود-دره دربند بی‌فایده است، بلکه باید از درون به تغییر ساختارهای آن دست زد.
در دربند چه می‌گذرد؟
دکتر حسین ایمانی‌جاجرمی همچنین در گفتگو با فرارو گفت: عمده‌ترین مشکل دربند مسائل اجتماعی است. در گذشته نظام شهری ما محله‌محور بود. نوع خاصی از سازمان اجتماعی در این سیستم حاکم بود. زندگی و ارتباطات قوی در این سازمان قدمت زیادی داشت.
استاد دانشگاه تهران همچنین اظهار کرد: اما چه اتفاقی افتاد؟ با سیاست‌های شهرسازی که مبتنی بر درآمدزایی بود، به مرور این نوع ساختار اجتماعی از میان رفت. درنتیجه در حال حاضر یا آن ساختار وجود ندارد و یا این‌که تکه‌پاره شده‌است.
وی با اشاره به تغییر ساختارهای اجتماعی تاکید کرد: حالا زندگی اجتماعی بومی به‌خاطر غلبهِ رویکرد درآمدی در حال از بین رفتن است.
دربند رها شده‌است
ایمانی‌جاجرمی در ادامه گفت: در این‌میان و در پی تغییر سازمان‌های اجتماعی مناطق و فضاهای گردشگری ابعاد و مسائل خاص خودشان را دارند. درمورد دربند باید بگوییم که این منطقه رها شده‌است. ما برای این منطقه هیچ برنامه و راهبردی نداشته‌ایم، بلکه برخوردِ قهری جای راهکار را گرفته‌است.
وی تصریح کرد: حتی اگر ما در دربند نیروی پلیس مستقر کنیم، باز هم جواب نمی‌دهد و با برخورد قهری وضعیت منطقه تغییر نخواهد کرد.
استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران مدیریت منطقه دربند را بخش کوچکی از شیوه مدیریتی ما در همه موارد دانسته و گفت: این موضوع تنها به سیاست‌های شهری ما محدود نمی‌شود. بلکه ما برای حوزه‌های دیگری همچون خانواده نیز راهکاری ارائه نمی‌دهیم و از آن حمایت نمی‌کنیم.
عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران درباره مشکلات دربند توضیح داد: بخش عمده‌ای از مشکلات این منطقه به اعتیاد برمی‌گردد. ما نمی‌توانیم و نباید بگوییم اگر در این منطقه مواد مخدر فروخته یا استعمال می‌شود، به خودِ این منطقه مربوط است. بلکه ابعاد معضل اعتیاد کلان‌تر از این حرف‌هاست. دربند تنها فضایی است که به‌خاطر موقعیتی که دارد این معضل را بیش‌تر از دیگر فضاها به نمایش می‌گذارد.
وی با اشاره به اینکه مشکل دربند بخشی از یک مشکل کلا اجتماعی است تاکید کرد: از نظر من تا وقتی که مسائل و مشکلات اجتماعی به‌صورتِ کلان حل نشود، معضلات باقی خواهد ماند. نباید تصور کنیم که با تبدیل فضاهایی مانند دربند به فضاهای بسته در کاهش آسیب موفق عمل کرده‌ایم.
این استاد دانشگاه در ادامه درباره راهکارهایی که باید برای بهبود وضعیت منطقه دربند انجام داد گفت: در مورد اینکه با دربند چه کار باید کرد، از نظر من باید به مدیریت روستایی بازگردیم. همانطور که می‌دانیم این منطقه یکی از روستاهای اطراف شهر تهران بوده و مردم همین روستا هستند که عمدتا در کافه‌ها و رستوران‌هایش کار می‌کنند.
ایمانی اظهار کرد: همیشه یکی از مشکلات شهر تهران از بین رفتن میراث روستایی بوده‌است. روستای دربند را توسعه شهریِ بدون ضابطه تخریب کرد. اما اگر ما برنامه روستای سالم را در این منطقه پیاده کنیم، می‌توانیم جلوی آسیب‌ها را بگیریم.
وی درباره راه‌حل دیگر دربند گفت: همچنین باید نوعِ گردشگری این منطقه را به فضای گردشگری خانواده-محور تغییر دهیم تا شاهد تغییر فضایش نیز باشیم.
او در پاسخ به این سئوال که چه تصمیمی در رابطه‌با کافه‌های این منطقه باید اتخاذ کنیم اظهار کرد:  برخی‌ها معتقدند که که کافه‌های این منطقه به طور کلی باید تخریب شوند. از نظر من اگر رستوران-کافه‌ای مجوز نداشت حتما باید خراب شود؛ این یک قانون است که باید اعمال شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به توجه به بحث بیکاری در دربند ادامه داد: در برابر تخریب کافه‌های غیرمجاز ما قطعا شاهد افزایش بیکاری در این منطقه خواهیم بود. بنابراین پیش از هرگونه اقدامی دولت باید برای افراد شاغل در این منطقه شغل دیگری تامین کند تا معضل چندبرابر نشود.
حسین ایمانی‌جاجرمی در انتها گفت: به طور کلی در مورد دربند و فضاهای گردشی-تفریحی مشابه آن باید راه‌حلی اجتماع-محور در نظر گرفت. حالا شاید با توجه به  وضعیتی که درباره مواد مخدر و سایر آسیب‌ها در دربند ایجاد شده بتوان امیدوار بود که مسئولین فکری برای بهبود این منطقه بکنند. با اخبار سایت واکنش همراه باشید.