در نشست مسئولان حج ایرانی و سعودی چه گذشت؟!

در نشست مسئولان حج ایرانی و سعودی چه گذشت؟!
ماجرای حج تمتع امسال به موضوعی عجیب و پیچیده تبدیل شده که هر از گاهی اخباری در باره آن منتشر می شود که چندان امیدوار کننده نیست.
پرتال خبری واکنش: نشست های مسئولان طرفین پشت درهای بسته برگزار شده و هئیت ایرانی هم در کمال احترام و مقید به دیپلماسی مسائل را مطرح کرده است . اما آنطور که از اظهارات منابع رسمی ایرانی و محافل خبری عرب به گوش می رسد چشم انداز تاریکی بر سر انجام این موضوع سایه افکنده است .
بنا به اظهار علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سعودی ها گفته اند حجاج ایرانی با توجه به بسته بودن سفارت عربستان باید از یک کشور دیگر برای دریافت روادید اقدام کنند. این در حالی است که آنها پیشتر سوئیس را به عنوان حافظ منافع خود در تهران معرفی کرده و حتی برخی گمانه زنی ها مبتنی بر این بود که حجاج ایرانی این بار باید مقابل سفارت سوئیس صف بکشند تا ویزای خانه خدا را دریافت کنند. اما سعودی ها می گویند  چنین چیزی مطلقا امکان پذیر نیست و ایرانی ها باید از کشور ثالث اقدام کنند!
بررسی ها نشان می دهد بهانه جویی سعودی ها از مدتها قبل آغاز شده است و گویا آنها به دنبال بازی دادن طرف ایرانی هستند. آنطور که وزیر ارشاد گفته سعودی ها شیطنت را از مدتها قبل شروع کرده بطوریکه  طی چند ماه گذشته حتی به مسئولان سازمان حج و زیارت برای حضور و مذاکره ویزا نداده یا روند بررسی را طول داده اند و برخورد منفی و نادرستی هم با گروه مذاکره کننده داشته اند.
با این حال آن طور که از مفاد نشست های دو هئیت به گوش رسیده بیانگر این است که با توجه به فجایع رخ داده در حج سال قبل و در حالیکه انتظار می رفت  که مسئولان حج ایران شرط‌هایی با هدف تأمین امنیت حجاج را مطرح کنند، گویا وزارت حج عربستان در کمال تعجب پیش دستی کرده و اقدام به تعیین برخی شرط و شروط برای پذیرش حجاج ایرانی کرده است.
شبکه الجزیره در همین باره نوشت: وزیر حج عربستان به هیات ایرانی گفته: هرگونه تجمع در اماکن عمومی ، راهپیمایی ، سر دادن شعار و بالا بردن صدا هنگام دعا خواندن ممنوع است.
جناب وزیر در توضیح این ممنوعیت ها گفته: شعار دادن حجاج ایرانی باعث ایجاد مزاحمت برای دیگر حجاج می شود.
سخنگوی وزارت حج سعودی نیز شروطی را برای هئیت ایرانی مطرح کرده از جمله اینکه ایرانی ها باید در برنامه‌های توجیهی پیش از ورود به عربستان و پایبندی به طرح‌هایی که برای “حفاظت از حجاج” اجرا می‌شود حضور یابند.
محدودیت ها و مانع تراشی ها به اینجا ختم نمی شود . مسئولان حج سعودی شروط عجیب دیگر ی را هم بیان کرده اند که نشان می دهد آنها با انداختن سنگ بزرگ دنبال محروم کردن حجاج ایرانی هستند.
الجزیره این محدودیت ها را اینگونه بیان کرده : توزیع نشریات یا مجلات خاصِ بعثه رهبری با محتوای چگونگی اجرای مناسک حج باید با موافقت وزارت فرهنگ و رسانه عربستان انجام شود، در غیر این صورت محدودیت‌ها و تحریم‌هایی شامل حال ایران خواهد شد.
با این تفاسیر به نظر می رسد که سعودی ها با اعمال مقررات سختگیرانه برای حجاج ایرانی به دنبال آن هستند که هیچ تضمینی در باره نگرانی های ایران ندهند و در عین حال شروطی را اعمال کنند که هیچ حقی را برای طرف مقابل قائل نشده باشد. تازه در صورت موافقت ایران با شروط عربستان چنانچه فجایعی مشابه حوادث سال گذشته رخ دهد چه بسا که سعودی ها بگویند شرط و شروط مان را با ایرانی ها کرده بودیم و کوتاهی آنها باعث حوادث شده است.