دستگاه‌های خودپرداز آب /عکس

دستگاه‌های خودپرداز آب /عکس

کیفیت و کمیت آب توزیع شده به صورت همزمان از طریق یک سرور مرکزی به صورت آنلاین ردیابی و کنترل خواهد شد.
عصر ایران: ایالت پنجاب در پاکستان طرحی نوآورانه را برای مقابله با کمبود آب در این کشور راه اندازی کرده که شامل دستگاه های خودپرداز آب و فعال با انرژی خورشیدی است.

 این دستگاه های خودپرداز پس از اسکن یک کارت هوشمند به کاربر آب تمیز و سالم ارائه می کنند. نمونه اولیه خودپرداز آب بر اساس سهمیه روزانه به کاربران آب سالم ارائه می کند.

به گزارش “گروه علم و فناوری” عصرایران، طی همکاری شرکت پنجاب ساف پانی و آزمایشگاه نوآوری برای کاهش فقر (IPAL)، یک مرکز پژوهشی واقع در لاهور، نصب و راه اندازی دستگاه های خودپرداز آب برای مناطق روستایی و حاشیه شهری در ایالت پنجاب هدف گذاری شده است.به گفته “جواد عباسی”، مدیر برنامه در IPAL، این دستگاه برای کمک به دولت برای کاهش ضایعات آب و حصول اطمینان از دسترسی مردم به آب سالم طراحی شده است.

دستگاه نوآورانه خودپرداز آب در ثبت یک سابقه از مقدار دقیق آب آشامیدنی عرضه شده روزانه در یک محل خاص به دولت کمک می کند و همچنین از کیفیت آب اطمینان حاصل می شود.کیفیت و کمیت آب توزیع شده به صورت همزمان از طریق یک سرور مرکزی به صورت آنلاین ردیابی و کنترل خواهد شد.

 دستگاه خودپرداز آب حین تایید کارت اسکن شده یک پیام صوتی پخش می کند و پس از آن توزیع آب برای کاربر امکان پذیر می شود. دکمه های سبز و قرمز کاربر را قادر می سازند تا آغاز و توقف جریان آب را کنترل کند.

یک کنتور نیز میزان آب توزیع شده را مدیریت می کند و حسگرها مقدار آب موجود را اندازه گیری می کنند.در فاز نخست، این پروژه سه منطقه در پنجاب شامل بهاوالاپور، راجانپور و فیصل آباد را تحت پوشش قرار خواهد داد که همگی با آلودگی جدی آب مواجه هستند. هر خانواده ذینفع می تواند روزانه حداکثر 30 لیتر آب آشامیدنی با کارت هویت منحصر به فرد خود از دستگاه خودپرداز آب دریافت کند.

بنابر اعلام شرکت پنجاب ساف پانی، تنها 13 درصد از مردم ساکن در مناطق روستایی پنجاب به آب لوله کشی دسترسی دارند که در مقام مقایسه با 43 درصد از ساکنان شهری فاصله بسیاری دارد.

 پنجاب با 98 میلیون نفر پرجمعیت‌ترین ایالت پاکستان محسوب می شود.همچنین بنابر گزارش سیاست آب آشامیدنی ملی پاکستان، 35 درصد از جمعیت این کشور به آب آشامیدنی ایمن دسترسی ندارند. بنابر برآوردهای صورت گرفته، بیماری های مرتبط با آب، فاضلاب و بهداشت سالانه هزینه ای 112 میلیارد روپیه ای (1.1 میلیارد دلار) را به اقتصاد پاکستان تحمیل می کنند.