دستگیری 3 متهم دیگر در ارتباط با مفقود شدن دكل نفتی

پرتال خبری واکنش:موضوع گم شدن دكل ۷۸ ميليون دلاري فورچونا پس از آن به طور رسمي رسانه‌اي شد كه علي لاريجاني رئيس مجلس در نامه‌اي به رئيس كميسيون انرژي مجلس دستور بررسي موضوع مفقود شدن دكل نفتي متعلق به ايران را داد.پس از اعلام اين موضوع توسط يكي از نماينده‌هاي مجلس، اوايل تيرماه سال‌جاري يكي از خبرنگاران موضوع دكل گمشده را اينگونه از بيژن زنگنه وزير نفت پرسيد، كه «آيا خبر مفقود شدن يك دكل نفتي ايراني در زمان فعاليت دولت گذشته صحت دارد؟»، وزیر نفت هم جواب داد: «موضوع مفقود شدن دكل نفتي متعلق به ايران واقعيت دارد و با پيگيري و شكايت ما پرونده‌اي در اين خصوص تشكيل شده است.»

دستگیری 3 متهم دیگر در ارتباط با مفقود شدن دكل نفتی
بر اساس آنچه در خبرها آمده است، اين دكل توسط شركت تاسيسات دريايي ايران خريداري شده بود و بر همين اساس كميسيون انرژي مجلس هم طرح تحقيق و تفحص از اين شركت را كليد زد و براي دو تن از مديران عامل سابق اين شركت پرونده قضايي تشكيل شد. پس از آن بود كه رستم قاسمي وزير سابق نفت با بيان اينكه دكل حفاري خودكار نيست كه گم شود، گفته بود: «اين موضوع ارتباطي با وزارت نفت ندارد و اگر كسي در جريان خريد اين دكل يا موارد ديگر در شركت تاسيسات دريايي تخلف كرده است، دستگاه قضا قاطعانه و با سرعت رسيدگي كند.»

ناصر سراج رئيس سازمان بازرسي كل كشور هم در اظهارنظري با بيان اينكه اصل موضوع گم‌شدن ۸۷ميليون دلار در خريد يك دكل نفتي صحت دارد، گفته بود: «افرادي كه اين پول را هزينه كرده‌اند تاكنون نتوانسته‌اند هيچ دليلي ارائه كنند كه اين پول حتما به شركت فروشنده تحويل شده است. سازمان بازرسي كل كشور تاكنون ۸ گزارش مفصل در اين خصوص از شركت نفت تهيه كرده كه آخرين گزارش آن امروز تهيه و به مراجع قضايي ارسال شد.» همچنين علي عليلو عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس درباره اين پرونده توضيح داد: «پرونده مربوط به خريد دكل از يك شركت يوناني با واسطه دلالي به‌نام طباطبايي به‌قيمت ۸۷ ميليون دلار است. اين دكل حفاري توليد سال ۱۹۸۲ است.»

بازداشت ۳ متهم ديگر

پس از گذشت چند ماه از رسانه‌اي شدن اين پرونده خبر مي‌رسد با حكم بازپرس دادسراي ويژه مفاسد اقتصادي، محمد محسن مهاجراني بازداشت شد كه با توديع وثيق آزاد شده است اما دیروز تسنيم نوشت كه وكيل مدافع محسن مهاجراني مي‌گويد غير از موكلش كه با قيد وثيقه آزاد است، هم‌اكنون سه نفر در ارتباط با پرونده دكل نفتي در بازداشت به سر مي‌برند.

سيدمحمود عليزاده‌طباطبايي وكيل مدافع مهاجراني كه يكي از متهمان پرونده دكل نفتي محسوب مي‌شود در پاسخ به اين سوال كه دادستاني تهران به تازگي از بازداشت يك متهم جديد در پرونده دكل نفتي خبر داده است، اظهار كرد: احتمالا اين فرد، آقاي «ط» است كه قبلا بازپرس پرونده هم گفته بود بازداشت مي‌شود. وكيل مدافع مهاجراني افزود: بعيد مي‌دانم غير از آقاي «ط» فرد ديگري بازداشت شده باشد زيرا متهمان مرتبط با اين پرونده همگي در بازداشت بودند و فقط اين فرد آزاد بود.

عليزاده‌طباطبايي ادامه داد: وقتي از بازپرس پرسيديم چرا برخي در اين پرونده بازداشت نمي‌شوند، اذعان کرد: هر كسي در معرض اتهام باشد و دليل كافي براي اتهامش داشته باشيم، بازداشت مي‌كنيم. وكيل مدافع مهاجراني اظهار كرد: جالب اين است كه در اين پرونده به حساب خانم «ن.ف» كه خواهرزاده آقاي «ط» است و در سوئد به سر مي‌برد، ۳۰ ميليون دلار واريز شده است. به گفته وي، هم‌اكنون غير از موكلش كه با قرار وثيقه آزاد شده، آقايان «ش»، «م» و متهم جديد كه احتمالا آقاي «ط» است در بازداشت به سر مي‌برند.