دلایل شکست اصولگرایان از زبان باهنر

دلایل شکست اصولگرایان از زبان باهنرمحمدرضا باهنر، دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری علت شکست اصولگرایان در انتخابات اخیر را تشریح کرد.

پرتال خبری واکنش:نائب رئیس مجلس نهم با بیان اینکه «مردم نشان دادند حوصله تنش و دعوا را ندارند و یک مجموعه معتدل را می‌پسندند»، می گوید:  در مجلس آینده یکسری افراد تند اصولگرا داریم که تعدادشان شاید به‌اندازه انگشتان دو دست باشد، اصلاح‌طلب تند هم داریم و اگر میانه روهای مجلس اعم از آقای عارف و آقای لاریجانی فضای مجلس را به دست تندها بدهند، دوباره جنگ و دعوا می‌شود و هر روز «اره» بیار و «تیشه» ببر.

وی که با ایران صحبت می کرد، اضافه کرد: آنقدر گرفتاری و مشکلات داریم و نیاز به همراهی و همکاری که وقتی برای دعواهای سیاسی نیست. فکر می‌کنم مجلس دهم این جوهره و توانمندی را دارد که بتواند یک حرکت اعتدالی داشته باشد.

نائب رئیس مجلس یکی از دلایل اصلی شکست اصولگرایان را دو قطبی شدن فضای انتخابات می داند که به زعم او «به ضرر اصولگرایان و به نفع اصلاح‌طلبان تمام شد» و چنین ادامه می ددهد: فضای تبلیغات را برخی دوستان ما خیلی تند کردند. اینکه در ایام تبلیغات انتخاباتی کسی برود افشاگری کند که فلانی رانت خورده و فلان کار را کرده، درست نیست.

وی که به نظر می رسد نسبت به برخی به اصطلاح اشفاگری های افرادی چون زاکانی انتقاد جدی دارد، می افزاید: مردم می‌گویند خب اگر این موارد بوده چرا قبل از انتخابات نگفتید و چرا نرفتید در کمیسیون بررسی و تحقیق کنید. در فضای تبلیغاتی این رفتارها یک نقطه اوج دارد ولی بعد از آن شکست می‌شود.

باهنر به ماجرای بحث برانگیز لیست انگلیسی نیز اشاره می کند و می گوید: ماجرای فهرست انگلیسی و برجسته کردن آن توسط اصولگرایان نیز اشتباهی دیگر بود. من تعبیری داشتم به این مضمون که انگار دیگ بزرگی در ایران به نام انتخابات بر قرار است و انگلیس یک موش بیندازد داخل این دیگ و بگوید این دیگ دیگر نجس است. اما من گفتم حداقل انتظار این است که نه تک تک نامزدها بلکه چهره‌ها یا سرلیست‌ها یک جمله اعلام برائت کنند و بگویند ما را با استعمار پیر کاری نیست.

باهنر ادامه داد: اینکه از این طرف بگوییم هر کس در آن فهرست هست انگلیسی است اصلاً درست نبود. چون تمام کسانی که با این فیلترهای شورای نگهبان تأیید می‌شوند حتماً صلاحیت دارند.

ویی به پیش بینی هایش در پیش از انتخابات اشاره کرد و گفت: بر اساس نظرسنجی‌های مطرح پیش‌بینی می‌کردم که حدود ۱۵ نفر از فهرست اصولگرایان تهران راهی بهارستان شوند.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.

منبع:انتخاب