دولت مالزی خواستار ورود شورای فتوا در مورد تروریست های داعش شد

81225680-5803081

معاون نخست وزیر مالزی روز شنبه از شورای فتوای این کشور خواست در خصوص حضور افرطیون مالزی در گروه های تکفیری و تروریستی داعش تصمیم گیری کند.به گزارش واکنش، ˈماهاتیر محمدˈ نخست وزیر اسبق مالزی نیز پیش از این از علمای این کشور خواسته بود در قبال جنایات گروه تکفیری داعش موضع گیری کنند.

ˈمحی الدین یاسینˈ معاون نخست وزیر مالزی براساس گزارش ˈبرناماˈ در یکی از مساجد شهر ˈموآرˈ در ایالت جوهور، گفت: برخی مسلمانان احساس می کنند برای جهاد در کشورهای دیگر فراخوانده شده اند. شورای فتوا باید در این مورد تصمیم گیری کند.

به گفته وی، مسلمانان باید برای مواجه شدن با چالش های غیرمعمول به آموزه های ناب اسلامی مراجعه کنند.

براساس برخی گزارش های غیررسمی هم اکنون حدود 100 مالزیایی در کنار گروه تکفیری داعش در سوریه و عراق عملیات تروریستی انجام می دهند. گزارش های دولتی این افراد را دستکم 30 نفر اعلام می کند.

یکی از تروریست های مالایی در عراق دست به انجام عملیات انتحاری زد که در نتیجه ده ها پلیس کشته شدند.

پلیس مالزی روز چهارشنبه گذشته درپی تشدید عملیات ضد تروریستی در این کشور از شناسایی یک استاد دانشگاه و چهار نفر دیگر که در فعالیت های تروریستی دست داشته اند خبر داد.

پلیس مالزی در ماه های اخیر 10 مظنون به دست داشتن در فعالیت های تروریستی که قصد داشتند به گروه های تکفیری در سوریه و عراق بپیوندند را دستگیر کرده است.

یک افسر نیروی دریایی مالزی و یکی از اعضای گروه ˈرلاˈ نیز دلیل همکاری با شبه نظامیان تروریست بازداشت شده اند.

ˈلطفی عارفینˈ از اعضای کمیته مرکزی حزب اسلامی مالزی (پاس) و رییس ارتباطات بخش جوانان کداح که خود را به عنوان ˈجنگجوی جهادیˈ معرفی کرده است در منطقه خاورمیانه فعالیت های تروریستی انجام می دهد.

معاون نخست وزیر مالزی در ادامه با اظهار نگرانی از تهدیدهای مقابل مسلمانان، گفت که این چالش ها تنها توسط غیرمسلمانان به وجود نیامده اند، بلکه خود مسلمانان نیز در آفرینش چنین چالش هایی نقش دارند.

وی تاکیدکرد که ایمان پایین و تفرقه ، مواجهه با چنین چالش ها و تهدیدهایی را مشکل می کند.

ˈفتح الباری مات جاحیکیˈ از علمای اسلامی در حزب حاکم مالزی (آمنو) در پی افشای حضور شهروندان این کشور در بین گروه تروریستی و تکفیری داعش، ˈتفسیر و شناخت نادرست از اسلامˈ را عامل اصلی حضور جوانان مالزیایی در گروه داعش و نبردهای عراق و سوریه دانست.

در حالی این عالم اسلامی در حزب حاکم مالزی از تفسیر و شناخت نادرست از اسلام در بین جوانان مالزی و پیوستن آن ها به گروه تکفیری داعش سخن گفت که تعدادی از جریانات دینی مالزی تحت تاثیر تعالیم مبلغان وهابی مورد حمایت عربستان قرار دارند و وهابیون نیز از تروریست های داعش در سوریه حمایت می کردند.

این جریانات در پرلیس، جوهور، پهنگ، سلانگور و دیگر شهرهای مالزی فعالند.

ماهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی نیز در انتقاد از علمای مالزی گفته است: ما نشینده ایم علمای مالزی نظرات خود را در مورد این گونه فعالیت ها عنوان کنند و یا این که فتوایی صادر نمایند. اگر علما فکر می کنند کشته شدن و بمب گذاری، عاملان این گونه فعالیت ها را به بهشت می فرستد، شاید مالایی های بیشتری با بستن بمب به خود مسلمانانی را که نمی شناسند به کشتن دهند.