دیدار اوباما با نتانیاهو درباره توافق ایران

پرتال خبری واکنش:رئیس جمهور آمریکا به اختلافات خود با نخست وزیر رژیم صهیونیستی بر سر توافق هسته ای ایران اذعان کرد.اوباما

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در دیدار با نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید گفت: بار دیگر حضور نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در دفتر رئیس جمهور آمریکا را خوشامد می گویم. من با هیچ یک از سران (کشورهای) خارجی به اندازه نتانیاهو دیدار نکرده ام و این گواهی بر پیوند فوق العاده بین آمریکا و اسرائیل است. پیش از اینکه گفتگو را آغاز کنم می خواهم سخنان کوتاهی را درباره حمله در اردن بگویم. پیش از این مطلع شدیم که فردی با یونیوفورم نظامی در پایگاه آموزش (نظامی) به حمله ای مبادرت ورزیده است که ظاهراً دو یا سه شهروند آمریکایی نیز در این حادثه کشته و شماری افراد دیگر زخمی شده اند. بدیهی است که تحقیقات کامل در این زمینه آغاز شده است. ما این موضوع را بسیار جدی می گیریم و از نزدیک با اردنی ها همکاری خواهیم داشت تا مشخص شود چه رخ داده است. اما فعلاً می خواهم همه بدانند که ما به این مسئله توجه داریم و زمانیکه به خانواده (قربانیان) اطلاع داده شود، ما صمیمانه به آنها تسلیت می گوییم.

وی گفت: بر کسی پوشیده نیست که اوضاع امنیتی خاورمیانه در بسیاری حوزه ها وخیم تر شده است. همان طور که بارها گفته ام امنیت اسرائیل، یکی از مهم ترین اولویت های سیاست خارجی من است و این خود را نه تنها در سخنان، بلکه عملاً نشان داده است: ما بیشتر از هر دو دولت دیگر در تاریخ دنیا، همکاری نزدیک نظامی و اطلاعاتی داریم. ما همچنین کمک های نظامی را که (برای اسرائیل) فراهم می کنیم، نه تنها بخش مهمی از مسئولیت خود در قبال امنیت اسرائیل، بلکه بخش مهم از زیرساخت امنیتی آمریکا در منطقه می دانیم؛ زیرا اطمینان می یابیم که یکی از متحدان نزدیک ما نه تنها قابلیت دفاع از خودش را دارد، بلکه می تواند در زمینه بازدارندگی تروریسم و دیگر تهدیدهای امنیتی با ما همکاری کند. نظر به اوضاع نابسامان کنونی در سوریه، این فرصتی برای ما است تا درباره رخدادهای این کشور گفتگو کنیم. همچنین فرصت داریم درباره آن گفتگو کنیم که چگونه می توانیم فعالیت های داعش، حزب الله و دیگر سازمان های منطقه را که حملات تروریستی به راه می اندازند، خنثی کنیم. بخش زیادی از زمان برای یادداشت تفاهم صرف خواهد شد که بالقوه می توانیم درباره آن مذاکره کنیم. این (توافق برای کمک نظامی به اسرائیل) تا چند سال دیگر منقضی خواهد شد، اما می خواهیم پیشاپیش اقدام کنیم تا مطمئن شویم آمریکا و اسرائیل بتوانند به شکل مؤثر برای نیازهای دفاعی خود در مسیر حرکت به جلو، برنامه ریزی کنند.

اوباما افزود: ما همچنین فرصت داریم درباره آن گفتگو کنیم که اجرای توافق هسته ای ایران چگونه پیش می رود. بر کسی پوشیده نیست که من و نخست وزیر اسرائیل درباره این مسئله کوچک، شدیداً اختلاف داریم؛ اما ما درباره لزوم اطمینان یافتن از نرسیدن ایران به سلاح هسته ای اختلاف نداریم. همچنین درباره اهمیت این موضوع اختلاف نداریم که باید فعالیت های برهم زننده ثبات را که ممکن است (از جانب) ایران رخ دهد، خنثی کنیم. بنابراین قصد داریم اطمینان یابیم که در این زمینه به نقاط مشترک برسیم.

وی اضافه کرد: ما همچنین درباره برخی نگرانی های مشترک درباره خشونت در سرزمین های فلسطینیان گفتگو خواهیم کرد. می خواهیم صراحتاً قید کنم که ما قویاً خشونت فلسطینیان علیه شهروندان بی گناه اسرائیل را محکوم می کنیم. بار دیگر یادآور می شود اعتقاد راسخ من این است که این نه تنها حق، بلکه وظیفه اسرائیل است که از خودش دفاع کند. من، نظر نخست وزیر اسرائیل را درباره این جویا خواهم شد که چگونه می توانیم زمینه فروکش تنش ها بین اسرائیل و فلسطینیان را فراهم کنیم، دوباره به مسیر صلح بازگردیم و اطمینان یابیم که آرمان های مشروع فلسطینیان از راه فرآیند سیاسی محقق شود و ضمناً اسرائیل نیز بتواند امنیت خود را تأمین کند. بنابراین، کارهای بسیاری پیش رو داریم و زمان ما بسیار محدود است. به همین علت، سخنانم را دیگر ادامه نمی دهم و فقط دوباره به نتانیاهو خوشامد می گویم.با سایت خبری واکنش همراه باشید.