راهکار داعشی‌ها برای جبران شکست‌ موصل

عناصر تروریستی داعش که از مواجهه مستقیم با نیروهای امنیتی عراق عاجز هستند، برای جبران شکست های خود ۶ روش را در پیش گرفته اند.

پرتال خبری واکنش: به گزارش الیوم السابع، عناصر تروریستی تکفیری داعش برای مقابله با نیروهای امنیتی عراق در جریان عملیات آزادسازی موصل از روش های مختلفی استفاده می کنند.

بر اساس این گزارش گروه تکفیری داعش که از نبرد تن به تن و مواجهه مستقیم با نیروهای رزمنده عراقی در عملیات آزادسازی موصل عاجز است، ۶ روش را برای جبران شکست های خود در پیش گرفته است.

۱-بمبگذاری در مناطق

عناصر تروریستی داعش پس از آنکه نیروهای امنیتی عراق به مناطق تحت کنترل آنها نزدیک می شوند و پیش از فرار از مناطق تحت سیطره خود، بمب هایی را در نقاط مختلف این مناطق به ویژه راه ها و منازل مسکونی جاسازی می کنند تا نیروهای عراقی را اینگونه به زانو درآورند. در همین راستا فرماندهی عملیات مشترک عراق از کشف ۲ کارگاه ساخت بمب در هفته نخست آغاز عملیات موصل و منفجر کردن ۴۰۰ بمب کار گذاشته شده خبر داد.

۲-حملات انتحاری

روش دیگر تروریست های داعش برای مقابله با پیشروی نیروهای عراقی روی آوردن به انفجارهای انتحاری به وسیله خودروهای بمب گذاری شده و کمربندهای انفجاری است. در همین راستا منابع نظامی عراق از انهدام ۱۲۷ خودرو بمب گذاری شده در هفته نخست عملیات موصل خبر دادند.

۳-تونل ها

یکی دیگر از روش های تروریست های داعش برای فرار از چنگ مرگ، ایجاد شبکه ای از تونل های مخفیانه در شهرها و روستاهای پیرامون است. تکفیری ها از این تونل ها برای فرار، مخفی شدن، انتقال عناصر و تجهیزات خود استفاده می کنند.

۴-سپرهای انسانی

از جمله روش های تروریست های داعش استفاده از شهروندان عراقی به عنوان سپر انسانی برای محدود کردن عملیات نیروهای امنیتی عراق است. در همین راستا اخیرا کمیته حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که داعش حدود ۵۵۰ خانواده ساکن اطراف موصل را با نیت استفاده از آنها به عنوان «سپر انسانی»، وادار به انتقال به داخل موصل کرده است.

۵-به آتش کشیدن چاه های نفت

تروریست های داعش برای کور کردن دید خلبانانی که عناصر تکفیری را هدف قرار می دهند، چاه های نفت را به آتش می کشند که نمونه آن نیز انداختن آتش در چاه های نفتی در القیاره واقع در نزدیکی موصل بود.

۶-حملات انتقام جویانه

داعشی ها زمانی که از مواجهه مستقیم با نیروهای عراقی عاجز می شوند، برای تضعیف روحیه مردم و رزمندگان عراقی دست به حملات غافلگیرانه در دیگر مناطق عراق می زنند. علاوه بر این تروریست ها، شهروندان عراقی که از ورود نیروهای امنیتی عراق به روستاهای آن ها استقبال می کنند را نیز هدف حملات خود قرار می دهند.