رفتار ایرانیان در دنیای مجازی…

1
1

• در ۲۴ ساعت گذشته صفحات شخصی لیونل مسی و فرناندا لیما مجری مراسم قرعه کشی جام چهانی برزیل پرشد از تهدیدات و فحاشی های گروهی از ایرانی ها که از تهدید به تجاوز به خانم مجری هم خودداری نکردند …

1
1

علاقه شدید کاربران ایرانی به حضور در فضای مجازی مدتی است که وارد یک فاز جدید شده است؛ رجوع به صفحات شخصی رقبای ورزشی ایران و توهین به آنها. این بار لیونل مسی و مجری مراسم قرعه‌کشی هدف نظرات (کامنت‌ها) توهین‌آمیز ایرانی‌ها قرار گرفتند. در ۲۴ ساعت گذشته صفحه شخصی لیونل مسی پر شده از نظرات کاربران ایرانی با میانگین ۱۰ کامنت در هر دقیقه. این کامنت‌ها به چند بخش تقسیم می‌شود. بخش عمده‌ای از آنها به شوخی با مسی و هاشم بیگ‌زاده اختصاص دارد. اما بخش تاسف‌برانگیز این اتفاق، کامنت‌های توهین‌آمیز ایرانی‌هاست. برخی کاربران ایرانی زشت‌ترین الفاظ ممکن را در صفحه شخصی مسی نوشتند. از کری‌های بچگانه رئال- بارسلونا گرفته تا فحاشی. بخش سوم کامنت‌ها هم به دلجویی ایرانی‌ها از مسی و عذرخواهی از بابت اظهارنظرهای زشت بعضی هموطنانمان اختصاص دارد. صفحه شخصی مجری مراسم هم از این هجمه تاسف‌بار در امان نماند. گناه مجری، پوشش او بوده نه همگروه شدن با ایران! این اتفاق چندین‌بار است که می‌افتد. داور بلاروسی مسابقه سعید عبدولی در المپیک با بدترین توهین‌ها و تهدیدها روبه‌رو شد. چند ماه پیش هم جمع زیادی از کاربران ایرانی فیس‌بوک در خلال برگزاری لیگ جهانی والیبال با هجوم به صفحه شخصی ایوان زایتسف یکی از بازیکنان تیم‌ملی ایتالیا، این صفحه را پر از نظرات و کامنت‌های خود کردند که اکثرا هم حاوی مطالب توهین‌آمیز و زننده بود. خانواده زایتسف هم از این توهین‌ها بی‌نصیب نمانده بودند و حجم بالای کامنت‌ها به جایی رسید که این بازیکن گفت: «متاسفم که بزرگترین تفریح ایرانیان توهین به دیگران است!» این رفتار موجب شده تا تصویری نامناسب از ایرانی‌ها برای این اشخاص ترسیم شود. جالب اینکه افرادی که از این کار به‌عنوان سرگرمی استفاده می‌کنند هر روز بیشتر می‌شوند و به‌عنوان نمونه با هم قرار گذاشتند که این بار به سراغ صفحه شخص «ادین ژکو» ستاره تیم‌ملی بوسنی در فیس‌بوک بروند و سیلی از توهین روانه او کنند.  نمونه‌ای‌از این کامنت‌ها که جنبه شوخی داشته و قابل نشر بوده را منتشر کرده که در زیر به چند نمونه اشاره می‌شود:

– مسی جون یک ماه یارانه خودتو بده بیگ‌زاده تا ولت کنه.
– آهن آلات، ضایعات، مسی‌جات خریداریم!
– مسی، هاشم بیگ‌زاده را به مناظره دعوت کرد.

واکنش بیگ‌زاده
بخش عمده‌ای از کامنت‌های کاربران در فضای مجازی به شوخی درباره تقابل هاشم بیگ‌زاده و لیونل مسی اختصاص دارد. این شوخی‌ها آنقدر بالا گرفته که باعث اعتراض مسوولان باشگاه استقلال شده است. با این حال خود بیگ‌زاده هنوز واکنش تندی به این صحبت‌ها نشان نداده. او در این‌باره به خبرآنلاین گفت: «شوخی شوخی افتادم جلوی مسی! باید تمام تلاشمان را بکنیم. از همین امروز باید استارت بزنیم و انشاءالله که بتوانیم در جام‌جهانی‌ موفق باشیم. به‌نظرم خیلی دور از دسترس نیست.»

بد و بیراه صدها ایرانی به زن برزیلی که قرعه جام جهانی را اعلام می کرد
بی بی سی: میلیون ها نفر دیروز پای تلویزیون های خود نشسته بودند تا قرعه کشی جام جهانی را تماشا کنند. ایرانی ها هم مستثنی نبودند. ولی تلویزیون دولتی ایران این قرعه کشی را پخش نکرد. مسئله ای که باعث عصبانیت بسیاری از ایرانی ها شد. به نظر می آید علت پخش نشدن این قرعه کشی پوشش مجری زن این برنامه بوده باشد.