کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۹ فروردین ۱۳۹۵, ۱۲:۳۱ ب.ظ

روحانی: درشت‌گویی و حرف‌های بی‌پایه هنر نیست

روحانی: درشت‌گویی و حرف‌های بی‌پایه هنر نیست
رییس جمهوری با بیان اینکه موفقیت دیپلمات های کشور در مذاکرات هسته ای یکی از مهم ترین روزهای دیپلماسی کشور در قرن اخیر بوده است، افزود:امسال سالی است که حق ملت ایران در زمینه فناوری هسته ای از سوی جهانیان و سازمان های بین المللی به رسمیت شناخته شده است.
پرتال خبری واکنش: به نقل از خبرگزاری ها، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در مراسم رونمایی از ۱۲ دستاورد هسته ای گفت: ما امروز یاد همه شهیدان سرزمین اسلامیمان، دفاع مقدسمان و یاد شهدای بزرگوار هسته ای و عزیزانی را که برای عظمت کشور از جان خود گذشتند و افتخارات بزرگ فناوری را در کشور جاودانه ساختند را گرامی می داریم.
وی ادامه داد: ۲۰ فروردین امسال حال و هوای دیگری دارد، ما در شرایط جدیدی امسال ۲۰ فروردین را به عنوان روز فناوری هسته ای جشن می گیریم، امسال سالی است که حق ملت ایران در زمینه فناوری هسته ای از سوی جهانیان و سازمان های بین المللی به رسمیت شناخته شده است.
وی خاطر نشان کرد: امسال ۲۰ فروردینی است که جهان به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اذعان و اعتراف کرده است، امسال ۲۰ فروردینی است که دنیا همکاری با ایران در زمینه فناوری هسته ای آغاز کرده است.
رییس جمهوری تاکید کرد: سال ۹۴ سالی تاریخی، سالی به یاد ماندنی برای ملت ایران و حتی در تاریخ دیپلماسی جهان خواهد بود، سالی بود که ما به جهانیان اعلام کردیم به قدرت نرم بیش از قدرت سخت باید توجه داشت.
روحانی ادامه داد: امسال، سالی بود که همه جهانیان دیدند منطق استدلال میز مذاکره بر قدرت سخت بر تهدید فشار پیروز است، بی تردید موفقیت دیپلمات های کشور ما در سال گذشته در مذاکرات هسته ای به عنوان یکی از مهم ترین روزهای دیپلماسی کشور در قرن اخیر بوده است.
رییس جمهوری سپس با بیان اینکه مردم کار بسیار با عظمتی در سایه اعتدال به ثمر رساندند، گفت: اعتدال به ما می گوید، که نه به همه جا به دیگران اعتماد کنید و نه همه جا به دیگران بدبین باشید.
روحانی ادامه داد: اعتدال به ما می گوید این چنین نیست که همه مسائل صرفا با مذاکره حل شود اما اینچنین هم نخواهد بود که با مذاکره نتوانیم هیچ یک از مسائل مهم را به ثمر برسانیم.
وی تاکید کرد: همانکه مقام معظم رهبری فرمود روزگار ما روزگار ما روزگار همه چیز است؛ از همه ابزار و وسایل مان باید به درستی به خوبی استفاده کنیم .
رئیس قوه مجریه با تاکید بر اینکه افراط همه جا برای ما مضر است، گفت: افراط به ویژه در اندیشیدن و فکر کردن مضر است ؛ بزرگترین خطر را برای یکی جامعه می آفریند.
روحانی خاطر نشان کرد: در فکر افراطی هیچ گاه نباید با آ‍ژانس بین الملل اتمی و سازمان ملل متحد همکاری کرد؛حتی فکر افراطی به ما می گوید به هیچ کس اعتماد نکنید؛فکر افراطی به ما می گوید به همسایگان، دوستان هم اعتماد نکنید.
وی اضافه کرد: اما اندیشه اعتدالی به ما می گوید رویکرد ما باید رویکرد معتدل باشد؛ هم باید با دنیا حرف بزنیم سخن بگوییم و هم باید برای خود اتکایی و خود کفایی تلاش کنیم هم به فناوری خودمان تکیه کنیم و هم برای پیشرفت فناوری با دنیا تعامل کنیم.
رئیس جمهوری کشورمان تصریح کرد: شدنی است که در یک کاری انسان به نتیجه برسد اما با چه هزینه ای در چه مدتی است؟
روحانی ادامه داد:ممکن است یک نوجوان بگوید نیاز به مدرسه و معلم نیاز ندارم و خودکفایی و خود استادی و خودم می نشینم و فکر می کنم و حتی اگر کتاب هم بردارم به نوشته دیگری اتکا کرده ام این همان تفکر نادرست افراطی است.
وی افزود: ما باید از استعداد خود استفاده کنیم و تلاش کنیم و از تجربه دیگران بهره گیریم و با دیگران در حال تعامل باشیم.
رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره رویکرد برخی کمپانی های اقتصادی گفت: در دنیای امروز که ده ها کمپانی در کنار هم قرار می گیرند و با ایجاد یک شرکت واحد کار را شروع می کنند مگر عقل را از دست داده اند؛ یک کمپانی در بدنه ماشین، دیگری در بدنه و یکی در بازاریابی ایجاد شود ، هر سه با هم جمع می شوند و ماشین ارزان تر با کیفیت بهتر و بازار عمیق تر به دست می آورند و جنس خود را صادر می کنند.
روحانی اظهار داشت: اعتدال اساس پیشرفت یک ملت است؛ بنای اسلام بر اعتدال است؛ما امت وسط هستیم و ما اعتدال را می پذیریم و پذیرفتیم ؛ با اعتدال با هزینه کمتر از طریقی مستقیم تر و کوتاه تر به مقصد می رسیم.
وی تاکید کرد: معنای اعتدال آن است که رویکرد ما نسبت به جهان و کشورهای دیگر رویکرد متوازن و میانه باشد؛ ما نمی توانیم صددرصد به دیگری اعتماد کنیم نمی توانیم صدردرصد هم نسبت به یکی بدبین باشیم.
رئیس دولت تدبیر و امید به مذاکرات هسته ای اشاره کرد و افزود: در همین مواقفت نامه هسته ای ما با دنیا ، نه بنای ما در برابر ۱+۵ بر مبنای اعتماد صددرصد به آنهاست و نه آنها بنای شان با ما بر مبنای اعتماد صد درصد است ؛ مبنای آنها در کار با ما راستی آزمایی است و مبنای ما هم در کار با آنها راستی آزمایی است.
روحانی تصریح کرد: قدم به قدم با نظارت نسبت به هم کار را پیش می بریم؛ ما در زندگی شخصی خودمان هم همین هستیم با دوست صمیمی خود هم در حال پایش هستید و لذا گاهی به دوست صمیمی هم می گویید من از شما گله دارم چرا این کار را کردی و چرا این گونه گفتی؟ ما همیشه در حال نظارت دقیق بر هم دیگر هستیم.
وی ادامه داد: مگر می شود کسی بگوید من نسبت به یک کشور دیگر چشم بسته بدون توجه و نظارت چک سفید می دهم؟ ما باید در مقام عمل اعتماد آفرینی کنیم.
رئیس جمهوری کشورمان ادامه داد: من بر این نکته تاکید دارم برادران و خواهران مردم عزیز ایران دشمنان ما در طول سال های گذسته ایران هراسی را تبلیغ کردند و گاهی متاسفانه ایران هراسی را در ذهن برخی از جامعه به باور رساندند؛در تبلیغات از ایرانی هراسی سخن گفتند .
روحانی ادامه داد: کار دولت تدبیر و امید در این ۲٫۵ سال بر این مبنا بوده که ایران هراسی را به شکست منجر کند؛ دنیا به ایران اعتماد کند و به این ملت بزرگ که به ناروا در سالهای گذشته برخی قضاوت کرده اند اعتمادکند.
وی اضافه کرد: نباید امروز سخن ما کلام ما دو مرتبه آن ایران هراسی شکست خورده از بین رفته را دو مرتبه زنده کند؛ ما برای هیچ کشوری تهدید نیستیم ؛ مانسبت به هیچ کشوری نه تهدید می کنیم نه برنامه تهدید و نه برنامه فشار داریم؛ ما در طول ۳۷ سال بعد از انقلاب نه به کشوری تجاوز کرده ایم نه کشوری را تهدید کرده ایم ؛ فقط از خودمان دفاع کرده ایم آن گاه که به حمله شد و به کشورمان تجاوز شد از خود دفاع کرده ایم .
رئیس قوه مجریه افزود: ما البته باید صاحب قدرت باشیم؛هر کشوری درمورد تهدیدات احتمالی باید قدرت خود را بسازد و تقویت کند؛ ما می داینم گاهی قدرت نرم و گاهی سخت موثر است ما معتقد به قدرت هوشمندانه هستیم.
روحانی تصریح کرد: قبول داریم روزگار روزگار همه چیز است اما در عین حال برای هیچ کشوری تهدید نیستیم و علیه هیچ کشوری برنامه ریزی نکرده و نمی کنیم و ما امنیت منطقه و همسایگان را امنیت خود می دانیم .
وی تاکید کرد: امنیت قابل تقسیم نیست؛ اگر همسایه ما امنیت نداشت مرزهای و کشور ما هم امنیت ندارد؛ هر قدرت نظامی و سلاح ما در کشور ما برای ایجاد امنیت در کشور ما و در منطقه است .
رئیس جمهوری کشورمان خاطر نشان کرد: همه کشورهای همسایه ما باید به این نکته توجه کنند که ایران برنامه اش حمایت از همسایگان و کشورهای اسلامی است و اگر کشوری فکر می کند ایران برای او تهدید است در محاسبه خود اشتباه کرده اند؛ایران برای کسی تهدید نیست و ایران علیه کشوری حنگی را اغاز نکرده و نخواهد کرد.
روحانی با بیان اینکه در کشور ما در دو قرن گذشته هیچ گاه ایران به کشوری تجاوز نکرده و نخواهد کرد، گفت: البته ایران کشوری است که از حقوق خود دفاع می کنند؛ آنجا که لازم باشد با نرم افزار و سخت افراز از حقوق خود دفاع می کند و در جنگ ۸ ساله اول از قدرت نرم افزار و بعد از سخت افزار استفاده کردیم .
روحانی با بیان اینکه کار بزرگی که در برجام انجام شد، با همراهی ملت انجام شد، عنوان کرد: ابتدا ملت با حمایت و انسجام و با رأی خود در خرداد ۹۲ مسیر را هموار کرد؛ ملت ما دولتی را روی کار آورد که رویکرد آن نسبت به جهان تعامل سازنده بود و اگر این رویکرد نبود ما به برجامی نمی‌رسیدیم.
وی با بیان اینکه ‌ملت ما به دولتی رأی داد که تفکرش در مذاکرات جهانی برد – برد بود، گفت: این پایه موفقیت ماست، اگر تفکر ما برد – باخت بود. سال ۹۴ که هیچ، ۹۰ سال دیگر هم به پیروزی نمی‌رسیدیم. ملت ما قدم اول را برداشت و رهبری مقتدر کشور نیز که همواره راهنمای ما بود و در خرداد ۹۲ هم او ما را راهنمایی کرد و او گفت این آرا حق‌الناس است. در مذاکرات هسته‌ای هم او حمایت کرد و او تدبیر کرد و اگر دولت ما دولت تدبیر و امید بود هم تدبیر را از او آموختیم و هم امید را.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه دیپلمات‌های ما در مذاکرات کار بزرگی را به ثمر رساندند، اظهار داشت: وزارت امور خارجه و در مقطعی وزارت دفاع، برای به ثمر رسیدن مذاکرات تلاش کرده و همه دست به دست دادند. اگر دکتر ظریف و دکتر دهقان دست به دست هم نمی‌دادند امروز در این نقطه نبودیم.
فرصت برجام‏، دائمی و ابدی نیست
روحانی با بیان اینکه امروز، روز استفاده از فرصت‌های به وجود آمده است، یادآور شد: در سال ۹۴ فرصت‌سازی شد و همه دست به دست هم دادیم و یک فرصتی را ساخته شد. من می‌خواهم این نکته را بگوئیم ولو اینکه ممکن است لحن و عبارت به گونه‌ای باشد که برخی فکر کنند در این زمینه افراط و تفریطی وجود دارد. فرصتی که برجام برای ما به وجود آورده‏، دائمی و ابدی نیست همان طور که ابر بالای سر ما دائم نمی‌ماند.
وی با بیان اینکه برجام امروز یک فرصت بزرگ برای ملت ما در زمینه جذب فناوری و در زمینه مسائل اقتصادی و تعامل با جهان و جذب سرمایه و وحدت بیشتر و اتحاد درون کشور را فراهم کرده است، تصریح کرد: اگر خدای ناکرده عده معدودی موفق شوند و نگذارند ما به خوبی از این فرصت استفاده کنیم این فرصت باز نمی‌گردد. ما باید امروز همه هنرمندی خود را به کار ببریم و از فرصت به وجود آمده برای پیشرفت و تعالی کشور استفاده کنیم.
رئیس جمهور زمان بعد از برجام هم برای فناوری هسته‌ای هم فرصت است، خاطرنشان کرد: شما امروز فرصت به دست آورده‌اید تا یو.اف۶ و آب‌سنگین بفروشید. میله سوخت می‌سازید. با همکاری با کشورهای دیگر از جمله کشورهای ۱+۵ یه حول قوه الهی قادر خواهیم بود در سوخت راکتور قدرت خودکفا شویم. ما امروز می‌توانیم از کشورهای دنیا کیک بخریم.
درشت‌گویی و حرف‌های بی‌پایه هنر نیست
روحانی اضافه کرد: ما امروز فرصت یافته‌ایم در زمینه فناوری هسته‌ای از فناوری‌های کشورهای دیگر هم استفاده کنیم و آن فناوری‌ها را جذب کنیم. اگر کسی فکر می‌کند علم مرز دارد اشتباه می‌کند. اگر فکر می‌کند فناوری مرز دارد اشتباه می‌کند یا اقتصاد و سیاست مرز دارد‏، اشتباه می‌کند.
وی با بیان اینکه ما باید در ارتباط صحیح و درست با همه جهان به ویژه دوستان و وهمسایگانمان باشیم و از این ارتباط بهره بگیریم و بهره بدهیم نه اینکه ترس را بیفشانیم و درو کنیم، ابراز داشت: درشت‌گویی و حرف‌های بی‌پایه که هنر نیست. امروز فرصت بسیار خوبی برجام برای ملت ما به وجود آورد. امروز رهبری رهبر انقلاب و هدایت‌های معظم‌له فرصت خوبی برای ما به وجود آورده است.
رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: امروز در کشور ما وحدت و انسجام ملی فرصت خوبی برای ما به وجود آمده است. نگاه جدید جهان به ایران فرصت خوبی برای ما به وجود آورده تا از فرصت به خوبی استفاده کنیم.
در سال اقتصاد مقاومتی باید همدلی را ادامه بدهیم
روحانی با بیان اینکه مردم ایران همه ما برادریم و در کنار هم قرار داریم، عنوان کرد: ما مسلمانان با یکدیگر برادریم. همه کشورهای همسایه دوستی و برادری با هم داریم. ما باید از این فرصت به خوبی برای پیشرفت کشور استفاده کنیم. در سال اقتصاد مقاومتی همچنان مثل پارسال باید همدلی را ادامه بدهیم.
وی ادامه داد: بی‌تردید از این فرصت می‌توانیم شاهد آبادانی بیشتر ایران و رفاه مردم و تعالی کشور در زمینه‌های مادی و معنوی باشیم.
منبع: انتخاب
رهـــــــــــــا مسعودی
409 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *