روحانی: درشت‌گویی و حرف‌های بی‌پایه هنر نیست

روحانی: درشت‌گویی و حرف‌های بی‌پایه هنر نیست
رییس جمهوری با بیان اینكه موفقیت دیپلمات های كشور در مذاكرات هسته ای یكی از مهم ترین روزهای دیپلماسی كشور در قرن اخیر بوده است، افزود:امسال سالی است كه حق ملت ایران در زمینه فناوری هسته ای از سوی جهانیان و سازمان های بین المللی به رسمیت شناخته شده است.
پرتال خبری واکنش: به نقل از خبرگزاری ها، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در مراسم رونمایی از 12 دستاورد هسته ای گفت: ما امروز یاد همه شهیدان سرزمین اسلامیمان، دفاع مقدسمان و یاد شهدای بزرگوار هسته ای و عزیزانی را كه برای عظمت كشور از جان خود گذشتند و افتخارات بزرگ فناوری را در كشور جاودانه ساختند را گرامی می داریم.
وی ادامه داد: 20 فروردین امسال حال و هوای دیگری دارد، ما در شرایط جدیدی امسال 20 فروردین را به عنوان روز فناوری هسته ای جشن می گیریم، امسال سالی است كه حق ملت ایران در زمینه فناوری هسته ای از سوی جهانیان و سازمان های بین المللی به رسمیت شناخته شده است.
وی خاطر نشان كرد: امسال 20 فروردینی است كه جهان به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اذعان و اعتراف كرده است، امسال 20 فروردینی است كه دنیا همكاری با ایران در زمینه فناوری هسته ای آغاز كرده است.
رییس جمهوری تاكید كرد: سال 94 سالی تاریخی، سالی به یاد ماندنی برای ملت ایران و حتی در تاریخ دیپلماسی جهان خواهد بود، سالی بود كه ما به جهانیان اعلام كردیم به قدرت نرم بیش از قدرت سخت باید توجه داشت.
روحانی ادامه داد: امسال، سالی بود كه همه جهانیان دیدند منطق استدلال میز مذاكره بر قدرت سخت بر تهدید فشار پیروز است، بی تردید موفقیت دیپلمات های كشور ما در سال گذشته در مذاكرات هسته ای به عنوان یكی از مهم ترین روزهای دیپلماسی كشور در قرن اخیر بوده است.
رییس جمهوری سپس با بیان اینكه مردم كار بسیار با عظمتی در سایه اعتدال به ثمر رساندند، گفت: اعتدال به ما می گوید، كه نه به همه جا به دیگران اعتماد كنید و نه همه جا به دیگران بدبین باشید.
روحانی ادامه داد: اعتدال به ما می گوید این چنین نیست كه همه مسائل صرفا با مذاكره حل شود اما اینچنین هم نخواهد بود كه با مذاكره نتوانیم هیچ یك از مسائل مهم را به ثمر برسانیم.
وی تاكید كرد: همانكه مقام معظم رهبری فرمود روزگار ما روزگار ما روزگار همه چیز است؛ از همه ابزار و وسایل مان باید به درستی به خوبی استفاده كنیم .
رئیس قوه مجریه با تاكید بر اینكه افراط همه جا برای ما مضر است، گفت: افراط به ویژه در اندیشیدن و فكر كردن مضر است ؛ بزرگترین خطر را برای یكی جامعه می آفریند.
روحانی خاطر نشان كرد: در فكر افراطی هیچ گاه نباید با آ‍ژانس بین الملل اتمی و سازمان ملل متحد همكاری كرد؛حتی فكر افراطی به ما می گوید به هیچ كس اعتماد نكنید؛فكر افراطی به ما می گوید به همسایگان، دوستان هم اعتماد نكنید.
وی اضافه كرد: اما اندیشه اعتدالی به ما می گوید رویكرد ما باید رویكرد معتدل باشد؛ هم باید با دنیا حرف بزنیم سخن بگوییم و هم باید برای خود اتكایی و خود كفایی تلاش كنیم هم به فناوری خودمان تكیه كنیم و هم برای پیشرفت فناوری با دنیا تعامل كنیم.
رئیس جمهوری كشورمان تصریح كرد: شدنی است كه در یك كاری انسان به نتیجه برسد اما با چه هزینه ای در چه مدتی است؟
روحانی ادامه داد:ممكن است یك نوجوان بگوید نیاز به مدرسه و معلم نیاز ندارم و خودكفایی و خود استادی و خودم می نشینم و فكر می كنم و حتی اگر كتاب هم بردارم به نوشته دیگری اتكا كرده ام این همان تفكر نادرست افراطی است.
وی افزود: ما باید از استعداد خود استفاده كنیم و تلاش كنیم و از تجربه دیگران بهره گیریم و با دیگران در حال تعامل باشیم.
رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره رویكرد برخی كمپانی های اقتصادی گفت: در دنیای امروز كه ده ها كمپانی در كنار هم قرار می گیرند و با ایجاد یك شركت واحد كار را شروع می كنند مگر عقل را از دست داده اند؛ یك كمپانی در بدنه ماشین، دیگری در بدنه و یكی در بازاریابی ایجاد شود ، هر سه با هم جمع می شوند و ماشین ارزان تر با كیفیت بهتر و بازار عمیق تر به دست می آورند و جنس خود را صادر می كنند.
روحانی اظهار داشت: اعتدال اساس پیشرفت یك ملت است؛ بنای اسلام بر اعتدال است؛ما امت وسط هستیم و ما اعتدال را می پذیریم و پذیرفتیم ؛ با اعتدال با هزینه كمتر از طریقی مستقیم تر و كوتاه تر به مقصد می رسیم.
وی تاكید كرد: معنای اعتدال آن است كه رویكرد ما نسبت به جهان و كشورهای دیگر رویكرد متوازن و میانه باشد؛ ما نمی توانیم صددرصد به دیگری اعتماد كنیم نمی توانیم صدردرصد هم نسبت به یكی بدبین باشیم.
رئیس دولت تدبیر و امید به مذاكرات هسته ای اشاره كرد و افزود: در همین مواقفت نامه هسته ای ما با دنیا ، نه بنای ما در برابر 1+5 بر مبنای اعتماد صددرصد به آنهاست و نه آنها بنای شان با ما بر مبنای اعتماد صد درصد است ؛ مبنای آنها در كار با ما راستی آزمایی است و مبنای ما هم در كار با آنها راستی آزمایی است.
روحانی تصریح كرد: قدم به قدم با نظارت نسبت به هم كار را پیش می بریم؛ ما در زندگی شخصی خودمان هم همین هستیم با دوست صمیمی خود هم در حال پایش هستید و لذا گاهی به دوست صمیمی هم می گویید من از شما گله دارم چرا این كار را كردی و چرا این گونه گفتی؟ ما همیشه در حال نظارت دقیق بر هم دیگر هستیم.
وی ادامه داد: مگر می شود كسی بگوید من نسبت به یك كشور دیگر چشم بسته بدون توجه و نظارت چك سفید می دهم؟ ما باید در مقام عمل اعتماد آفرینی كنیم.
رئیس جمهوری كشورمان ادامه داد: من بر این نكته تاكید دارم برادران و خواهران مردم عزیز ایران دشمنان ما در طول سال های گذسته ایران هراسی را تبلیغ كردند و گاهی متاسفانه ایران هراسی را در ذهن برخی از جامعه به باور رساندند؛در تبلیغات از ایرانی هراسی سخن گفتند .
روحانی ادامه داد: كار دولت تدبیر و امید در این 2.5 سال بر این مبنا بوده كه ایران هراسی را به شكست منجر كند؛ دنیا به ایران اعتماد كند و به این ملت بزرگ كه به ناروا در سالهای گذشته برخی قضاوت كرده اند اعتمادكند.
وی اضافه كرد: نباید امروز سخن ما كلام ما دو مرتبه آن ایران هراسی شكست خورده از بین رفته را دو مرتبه زنده كند؛ ما برای هیچ كشوری تهدید نیستیم ؛ مانسبت به هیچ كشوری نه تهدید می كنیم نه برنامه تهدید و نه برنامه فشار داریم؛ ما در طول 37 سال بعد از انقلاب نه به كشوری تجاوز كرده ایم نه كشوری را تهدید كرده ایم ؛ فقط از خودمان دفاع كرده ایم آن گاه كه به حمله شد و به كشورمان تجاوز شد از خود دفاع كرده ایم .
رئیس قوه مجریه افزود: ما البته باید صاحب قدرت باشیم؛هر كشوری درمورد تهدیدات احتمالی باید قدرت خود را بسازد و تقویت كند؛ ما می داینم گاهی قدرت نرم و گاهی سخت موثر است ما معتقد به قدرت هوشمندانه هستیم.
روحانی تصریح كرد: قبول داریم روزگار روزگار همه چیز است اما در عین حال برای هیچ كشوری تهدید نیستیم و علیه هیچ كشوری برنامه ریزی نكرده و نمی كنیم و ما امنیت منطقه و همسایگان را امنیت خود می دانیم .
وی تاكید كرد: امنیت قابل تقسیم نیست؛ اگر همسایه ما امنیت نداشت مرزهای و كشور ما هم امنیت ندارد؛ هر قدرت نظامی و سلاح ما در كشور ما برای ایجاد امنیت در كشور ما و در منطقه است .
رئیس جمهوری كشورمان خاطر نشان كرد: همه كشورهای همسایه ما باید به این نكته توجه كنند كه ایران برنامه اش حمایت از همسایگان و كشورهای اسلامی است و اگر كشوری فكر می كند ایران برای او تهدید است در محاسبه خود اشتباه كرده اند؛ایران برای كسی تهدید نیست و ایران علیه كشوری حنگی را اغاز نكرده و نخواهد كرد.
روحانی با بیان اینكه در كشور ما در دو قرن گذشته هیچ گاه ایران به كشوری تجاوز نكرده و نخواهد كرد، گفت: البته ایران كشوری است كه از حقوق خود دفاع می كنند؛ آنجا كه لازم باشد با نرم افزار و سخت افراز از حقوق خود دفاع می كند و در جنگ 8 ساله اول از قدرت نرم افزار و بعد از سخت افزار استفاده كردیم .
روحانی با بیان اینکه کار بزرگی که در برجام انجام شد، با همراهی ملت انجام شد، عنوان کرد: ابتدا ملت با حمایت و انسجام و با رأی خود در خرداد 92 مسیر را هموار کرد؛ ملت ما دولتی را روی کار آورد که رویکرد آن نسبت به جهان تعامل سازنده بود و اگر این رویکرد نبود ما به برجامی نمی‌رسیدیم.
وی با بیان اینکه ‌ملت ما به دولتی رأی داد که تفکرش در مذاکرات جهانی برد – برد بود، گفت: این پایه موفقیت ماست، اگر تفکر ما برد – باخت بود. سال 94 که هیچ، 90 سال دیگر هم به پیروزی نمی‌رسیدیم. ملت ما قدم اول را برداشت و رهبری مقتدر کشور نیز که همواره راهنمای ما بود و در خرداد 92 هم او ما را راهنمایی کرد و او گفت این آرا حق‌الناس است. در مذاکرات هسته‌ای هم او حمایت کرد و او تدبیر کرد و اگر دولت ما دولت تدبیر و امید بود هم تدبیر را از او آموختیم و هم امید را.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه دیپلمات‌های ما در مذاکرات کار بزرگی را به ثمر رساندند، اظهار داشت: وزارت امور خارجه و در مقطعی وزارت دفاع، برای به ثمر رسیدن مذاکرات تلاش کرده و همه دست به دست دادند. اگر دکتر ظریف و دکتر دهقان دست به دست هم نمی‌دادند امروز در این نقطه نبودیم.
فرصت برجام‏، دائمی و ابدی نیست
روحانی با بیان اینکه امروز، روز استفاده از فرصت‌های به وجود آمده است، یادآور شد: در سال 94 فرصت‌سازی شد و همه دست به دست هم دادیم و یک فرصتی را ساخته شد. من می‌خواهم این نکته را بگوئیم ولو اینکه ممکن است لحن و عبارت به گونه‌ای باشد که برخی فکر کنند در این زمینه افراط و تفریطی وجود دارد. فرصتی که برجام برای ما به وجود آورده‏، دائمی و ابدی نیست همان طور که ابر بالای سر ما دائم نمی‌ماند.
وی با بیان اینکه برجام امروز یک فرصت بزرگ برای ملت ما در زمینه جذب فناوری و در زمینه مسائل اقتصادی و تعامل با جهان و جذب سرمایه و وحدت بیشتر و اتحاد درون کشور را فراهم کرده است، تصریح کرد: اگر خدای ناکرده عده معدودی موفق شوند و نگذارند ما به خوبی از این فرصت استفاده کنیم این فرصت باز نمی‌گردد. ما باید امروز همه هنرمندی خود را به کار ببریم و از فرصت به وجود آمده برای پیشرفت و تعالی کشور استفاده کنیم.
رئیس جمهور زمان بعد از برجام هم برای فناوری هسته‌ای هم فرصت است، خاطرنشان کرد: شما امروز فرصت به دست آورده‌اید تا یو.اف6 و آب‌سنگین بفروشید. میله سوخت می‌سازید. با همکاری با کشورهای دیگر از جمله کشورهای 1+5 یه حول قوه الهی قادر خواهیم بود در سوخت راکتور قدرت خودکفا شویم. ما امروز می‌توانیم از کشورهای دنیا کیک بخریم.
درشت‌گویی و حرف‌های بی‌پایه هنر نیست
روحانی اضافه کرد: ما امروز فرصت یافته‌ایم در زمینه فناوری هسته‌ای از فناوری‌های کشورهای دیگر هم استفاده کنیم و آن فناوری‌ها را جذب کنیم. اگر کسی فکر می‌کند علم مرز دارد اشتباه می‌کند. اگر فکر می‌کند فناوری مرز دارد اشتباه می‌کند یا اقتصاد و سیاست مرز دارد‏، اشتباه می‌کند.
وی با بیان اینکه ما باید در ارتباط صحیح و درست با همه جهان به ویژه دوستان و وهمسایگانمان باشیم و از این ارتباط بهره بگیریم و بهره بدهیم نه اینکه ترس را بیفشانیم و درو کنیم، ابراز داشت: درشت‌گویی و حرف‌های بی‌پایه که هنر نیست. امروز فرصت بسیار خوبی برجام برای ملت ما به وجود آورد. امروز رهبری رهبر انقلاب و هدایت‌های معظم‌له فرصت خوبی برای ما به وجود آورده است.
رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: امروز در کشور ما وحدت و انسجام ملی فرصت خوبی برای ما به وجود آمده است. نگاه جدید جهان به ایران فرصت خوبی برای ما به وجود آورده تا از فرصت به خوبی استفاده کنیم.
در سال اقتصاد مقاومتی باید همدلی را ادامه بدهیم
روحانی با بیان اینکه مردم ایران همه ما برادریم و در کنار هم قرار داریم، عنوان کرد: ما مسلمانان با یکدیگر برادریم. همه کشورهای همسایه دوستی و برادری با هم داریم. ما باید از این فرصت به خوبی برای پیشرفت کشور استفاده کنیم. در سال اقتصاد مقاومتی همچنان مثل پارسال باید همدلی را ادامه بدهیم.
وی ادامه داد: بی‌تردید از این فرصت می‌توانیم شاهد آبادانی بیشتر ایران و رفاه مردم و تعالی کشور در زمینه‌های مادی و معنوی باشیم.
منبع: انتخاب