روحانی: عربستان آب خنک بخورد تا آرام شود

روحانی: عربستان آب خنک بخورد تا آرام شود
حسن روحانی طی نشست خبری در ایتالیا، به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
پرتال خبری واکنش: حسن روحانی، رئیس جمهور گفت: کارهای عربستان از نظر ما باز هم غیر قابل توجیه است. ادامه تنش، ما می دانیم که عربستان در منطقه برنامه هایی داشته و ناموفق بوده، عصبانی است و می خواهد پوششی برای شکست های خود درست کند؛ ما متوجه هستیم.
خبرنگاری از رئیس جمهور پرسید: سفر شما به ایتالیا در راستای ارتقای توسعه روابط میان ایران و رم و کشورهای اروپایی است. با توجه به علاقه مندی غرب برای نزدیکی با ایران در بخش اقتصادی و سایر بخش ها، دورنمای این روابط را چه طور ارزیابی می کنید؟
رئیس جمهوری پاسخ داد: قبل از این که این سفر را انجام دهم، نیز دورنما را به دلیل سفر مقامات اقتصادی- سیاسی و همچنین بخش خصوصی کشورهای اروپایی به ایران مثبت می دیدم.
روحانی افزود: تردیدی ندارم بعد از این توافق، یک فضای مثبتی برای همکاری ها ایجاد می شود، این ارتباطات بین ما و اروپا کاملا منجمد شده بود، در یک زمستان سردی این روابط منجمد شده بود، من کاملا آفتاب همکاری را بر روی این یخ ها مشاهده می کنم، این یخ ها در حال بازشدن است و روابط ما نه تنها به گذشته باز می گردد بلکه بهتر از گذشته خواهد بود.
خبرنگاری در زمینه روابط ایران و عربستان پرسید که ارزیابی شما از این روابط چیست و چطور شد که این دو کشور بعد از اعدام شیخ نمر به این نقطه از تنش رسیدند و ارتباطات فعلی این دو چه تاثیری بر مذاکرات سوریه دارد و دولت ایران چطور خود را برای مذاکرات آینده سوریه آماده می کند؟
رئیس جمهوری اظهار داشت: ایران و عربستان دو کشور مهم مسلمان و همسایه هستند.
حسن روحانی افزود: ما از گذشته همواره خواهان روابط خوب و برادرانه با عربستان بودیم؛ در بعضی از مقاطع مشکلاتی بین ما و عربستان به وجود آمد که من به گذشته آن نمی پردازم، در داستان آخر آنچه اتفاق افتاد این بود که یک عالم دینی و مذهبی اعدام و سر بریده شد و این جای بسیار بسیار تاسف و از نظر ما محکومیت شدید داشت.
وی ادامه داد: به دلیل این که آن عالم نه در کار ترور بوده، نه در کار فعالیت مهم خطرناکی بوده و نه در مسایل علیه امنیت کار کرده، سخنرانی می کرده و حرف می زده و سخنرانی اش این بوده که همه مردم باید از حقوق مساوی برخوردار باشند.
رئیس جمهوری اضافه کرد: سخنرانی اش این بوده که مذهب نباید عاملی شود برای این که مردم از حقوق اجتماعی و سیاسی محروم باشند. مجازات یک آدمی که راجع به حقوق اجتماعی مردم حرف می زند که اعدام نیست؛ که بخواهند سرش را ببرند؛ بسیار کار غلطی انجام گرفت.مردم ما به شدت عصبانی و ناراحت شدند و محکوم کردند و ما هم به عنوان دولت این کار را محکوم کردیم، بسیاری از کشورها حتی غربی و اروپایی این عمل را محکوم کردند.
حسن روحانی افزود: به دنبال آن، عده ای از روی احساسات به سفارت عربستان حمله کردند و در بخشی از سفارت آتش سوزی شد؛ از نظر ما این کار محکوم بود و اولین کسی که چند ساعت بعد در یک اعلامیه رسمی این کار را محکوم کرد، خود من بودم.
رئیس دولت یازدهم گفت: فکر می کنم از طرف ما کارها تمام شده است و کارهایمان را انجام داده ایم؛ باید عمل حمله به سفارت را محکوم می کردیم که محکوم کردیم، باید افرادی که بر خلاف قانون به سفارت حمله کردند، شناسایی می کردیم که شناسایی کردیم. باید آنها را دستگیر می کردیم که دستگیر کردیم. باید تحویل دستگاه قضا داده شود که در اختیار قوه قضاییه هستند و محاکه خواهند شد؛ این از نظر مسایل دو جانبه ما بود.
روحانی افزود: اما کارهای عربستان از نظر ما باز هم غیر قابل توجیه است. ادامه تنش، ما می دانیم که عربستان در منطقه برنامه هایی داشته و ناموفق بوده، عصبانی است و می خواهد پوششی برای شکست های خود درست کند؛ ما متوجه هستیم.
حسن روحانی گفت: کشوری که به همسایه خود حمله می کند، 10ماه است مردم یمن را بمباران می کند و نتیجه ای نگرفته و بیش از همیشه تاریخ در میان مردم یمن منفور شده است، کشوری که در عراق، سوریه و لبنان اهدافی داشته، ناموفق بوده و به آن دست نیافته، عصبانی است و آدم عصبانی راه های مختلفی می تواند پیدا و خود را آرام کند.
وی ادامه داد: ما در فارسی می گوییم، طرف باید مقداری آب خنک بخورد، آرامش پیدا کند به جای این که داد و فریاد کند، راه های مختلفی دارد و عربستان باید راه دیگری را برای این کار پیدا کند؛ آنچه من می توانم بگویم این که ما خواهان ادامه تنش با عربستان نیستیم و می دانیم هر اختلاف جدیدی کار را سخت تر می کند.
ایشان در پاسخ به این سوال که درباره دیدار خود با پاپ بیشتر توضیح دهید و آیا از پاپ برای سفر به ایران دعوت شده است یا خیر؟ گفت: ما با پاپ دیدار بسیار خوبی داشتیم. به نظر من در همه موضوعاتی که باهم گفت و گو کردیم دارای اتفاق نظر بودیم.
وی ادامه داد: بحث را از رابطه ادیان شروع کردیم و من به او گفتم اساسا در دین اسلام اگر مسلمانی به پیامبر اسلام (ص) و تعالیمش ایمان داشته باشد، اما به انبیاء گذشته از جمله عیسی (ع) ایمان نداشته باشد ایمانش، ایمان کاملی نخواهد بود.
رئیس جمهوری اضافه کرد: ایمان کامل در اسلام، ایمان به پیامبر(ص) و کتاب آسمانی ما و همچنین به پیامبرهای گذشته و کتاب های آسمانی آنها است. همانطور که قرآن کتاب آسمانی برای ما است ، انجلیل و تورات هم به عنوان کتابهای آسمانی و مقدس هستند و پیامبران بزرگ الهی از قبیل موسی، عیسی ، نوح و ابراهیم مورد احترام ما هستند.
روحانی گفت: آقای پاپ هم تعبیرات خوبی داشتند. من هم معتقدم ما همیشه باید این ندای آسمانی را با گوش دلمان به خوبی بشنویم و کاملا موافقم که این ندا، ندای دائمی از سوی آسمان است که از بحث تفصیلی آن می گذرم که این محور اول صحبت های ما بود.
وی ادامه داد: محور دوم صبحت های ما این بود که چطور از نفوذ خودمان، همه عالمان اسلامی، همه عالمان مسیحیت، یهود و ادیان دیگر که نفوذ در میان پیروان خود دارند، برای امحای سلاح کشتار جمعی استفاده کنند. من در دیدار با پاپ اشاره کردم به این که مردم ما قربانی سلاح شیمیایی هستند و ما به خوبی می دانیم که سلاح شیمیایی چقدر خطرناک است، همینطور سلاح هسته ای و میکروبی؛ بنابراین ما باید سلاح کشتار جمعی را امحا کنیم تا یک وقت یک آدم کم عقلی بالا سر این انبار اسلحه قرار نگیرد تا دنیا را به آشوب و آتش بکشد.

روحانی گفت: مساله بعدی که بحث کردیم راجع به خشونت، افراط و پیشنهاد من در مجمع عمومی سازمان ملل و درباره قطعنامه WAVE بود که کاملا مطلع بود و من برایش توضیح دادم و گفتم چگونه ما باید با خشونت مبارزه کنیم و ادیان در این زمینه چه نقشی را بازی کنند. به طور طبیعی راجع به منطقه خودمان بحث و بررسی به میان آمد.
رئیس جمهوری یادآور شد: امیدوارم همه بحث هایی که با پاپ داشتیم، از جمله مساله تبیین آزادی بیان و توهین به ادیان آسمانی که هیچ ارتباطی با آزادی بیان ندارد و این یک مغلطه است که بعضی ها انجام می دهند، همه ادیان باید مورد احترام ما باشند ، پیامبرانشان، کتاب های آسمانیشان و ایجاد شکاف و اختلاف در میان جوامع بشری به نفع کسی نخواهد بود، بتوانیم در مقام عمل همه ما دنبال کنیم و شاهد دنیای بهتری باشیم.
وی اضافه کرد: ما هر دو راجع به محو سلاح های کشتار جمعی در جهان و اقداماتی که مبلغان اسلامی و مسیحی و دیگر ادیان باید در این زمینه انجام دهند، در بخش مبارزه با خشونت و افراطی گری و تروریسم و جهان عاری از خشونت، افراط و ترور و همچنین در زمینه تبیین آزادی بیان صحبت کردیم.
رئیس جمهوری یادآور شد: آزادی بیان به مفهوم این نیست که هر کس هر کاری که خواست در این جهان انجام دهد. همانگونه که آزادی معنایش این نیست که کسی به حریم زندگی دیگران تعرض کند، آزادی بیان هم به این معنا نیست که کسی به حریم اعتقادات دیگران و مقدسات ادیان مختلف تعرض کند.
حسن روحانی افزود: این کار تحریک آمیز و از نظر اخلاقی غلط است و این کار می تواند فاصله و شکاف های اجتماعی را بیشتر کند لذا هر دو با زبان های گوناگون این گونه حرکت ها را محکوم کردیم و همانطور که ترور و خشونت محکوم است، توهین به دیگران هم محکوم است.
رئیس جمهوری گفت: پاپ در این زمینه مثالی زد و گفت من به یکی گفتم آیا در حضور تو بیایند و به مادر تو فحاشی و اهانت کنند، تو خوشت می آید و عکس العمل نشان نمی دهی؟ خب؛ پیامبران آسمانی دارای محبوبیت بیشتری در میان پیروان خودشان هستند. همچنین درباره اینکه ادیان آسمانی اهداف مهم واحدی دارند و این ادیان به هم پیوسته اند و جدا از هم نیستند و اقداماتی که برای حفظ معنویت جهان باید انجام بگیرد، مذاکرات خوب و مفیدی داشتیم.
خبرنگاری پرسید: در ایتالیا از شما استقبال بی نظیری شد، آیا شما فکر می کنید یک روز این امکان وجود دارد که این استقبال در ایالت متحده آمریکا از شما بشود؟ با توجه به اینکه دولت آمریکا هنوز نسبت به ایران بدبین است و تحریم هایی وجود دارد اما صنعتگران و سرمایه گذاران آمریکایی بی صبرانه منتظرند که فرصتی داشته باشند تا در ایران سرمایه گذاری کنند. به نظر شما آنها فرصت بزرگی را از دست می دهند؟
رئیس جمهوری گفت: من این سوال را در گذشته به این صورت پاسخ دادم که بله امکان پذیر هست که بین ایران و آمریکا یک رابطه غیرخصمانه و بدون تنشی برقرار شود. کلید این کار در واشنگتن است و در تهران نیست. اگر این کلید در تهران بود من حتما از آن استفاده می کردم اما متاسفانه در واشنگتن است و آنها باید از این کلید استفاده کنند.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.