کافه گردش
اخبار
۱۳ اسفند ۱۳۹۴, ۸:۵۶ ق.ظ

رونق نسبی بازار خودرو در روزهای پایانی سال

پرتال خبری واکنش:در شرایطی به پایان سال جاری نزدیک می‌شویم که بازار خودرو رنگ رونق را به خود می‌بیند. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و آغاز تعطیلات نوروزی بازار خودرو با رونق نسبی مواجه شده است.در شرایطی به پایان سال جاری نزدیک می‌شویم که بازار خودرو رنگ رونق را به خود می‌بیند. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و آغاز تعطیلات نوروزی بازار خودرو با رونق نسبی مواجه شده است، تحرک بازار در شرایطی است که بسیاری از خودروسازان با فروش اقساطی محصولات خود بخشی از تقاضای موجود در بازار را جذب کرده‌اند با این حال باز هم در بازار، خرید و فروش نسبی خودرو در جریان است.

رونق نسبی بازار خودرو در روزهای پایانی سال
براین‌اساس، فعالان بازار میزان مراجعه مشتریان به بازار برای خرید در بازار شب عید سال جاری را با سال‌های گذشته قابل قیاس نمی‌دانند و معتقدند که تقاضا در سال‌های گذشته نسبت به امسال از رشد بیشتری برخوردار بود، اما خوشحالی آنها به‌دلیل آن است که رفت‌و‌آمد مشتریان به نمایشگاه‌های خودرو نسبت به ماه‌های قبل بیشتر شده است.به اعتقاد نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، با وجود افزایش نسبی تقاضا در بازار خودرو اما قیمت برخی از محصولات خودروسازان همانند مدل‌های تندر۹۰ به‌دلیل کاهش عرضه با افزایش قیمت مواجه شده‌اند.

افزایش قیمت‌ داخلی‌ها

به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. از سوی دیگر پژو ۲۰۶ صندوقدار در مدل V8 که آن هم با افزایش قیمت ۲۰۰هزار تومانی مواجه شده، در حال حاضر ۳۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

از سوی دیگر اما پژو ۴۰۵ که این هفته تغییر قیمت را تجربه کرده، هم‌اکنون ۳۰ میلیون و ۳۰۰هزار تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از افزایش ۳۰۰هزار تومانی قیمت آن حکایت دارد. سمند نیز که این هفته ۵۰۰ هزار تومان گران شده، هم‌اکنون با قیمت ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. سمند اگرچه معمولا با تغییرات قیمتی چندانی مواجه نمی‌شود، با این حال در این هفته‌های پایانی سال در دام گرانی افتاده است.

فعالان بازار در مورد پژوپارس نیز تاکید می‌کنند که این خودرو با توجه به افزایش ۱۰۰ هزار تومانی‌اش، در حال حاضر ۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. اما از بازار رانا نیز خبر می‌رسد، این خودرو هم از افزایش قیمت‌های آخر سالی در امان نبوده و قیمتش بالا رفته است. به گفته فعالان بازار رانا در حال حاضر با قیمت ۳۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و این نشان می‌دهد رانا ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است.

فعالان بازار اما در مورد دنا نیز عنوان می‌کنند که این خودرو با افزایش قیمتی ۲۰۰ هزار تومانی روبه‌رو شده است. با این حساب در حال حاضر برای خرید دنا باید ۴۵ میلیون تومان هزینه کرد و این در شرایطی است که قیمت خودرو موردنظر تا همین یک ماه پیش زیر قیمت کارخانه (یعنی کمتر از ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان) بود. از دنا که بگذریم، این هفته تغییری در قیمت تیبا رخ نداد، چه آنکه به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، تیبا در مدل صندوقدار خود هم‌اکنون ۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

تیبا چند هفته‌ای می‌شود که در این قیمت ثابت مانده و تغییر خاصی را تجربه نکرده است. همچنین برای خرید پراید در مدل ۱۳۱ نیز باید ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هزینه کرد که این موضوع نشان از ثبات قیمتی این خودرو در بازار دارد. برای خرید مدل ۱۱۱ پراید نیز باید ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر حکایت دارد. از سوی دیگر پراید در مدل ۱۳۲ با قیمتی معادل ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و با این حساب، خودرو موردنظر تغییر قیمت خاصی را به خود ندیده است. اما از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا نیز خبر می‌رسد که این خودروها تغییر قیمت خاصی را طی هفته جاری تجربه نکرده‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات با قیمت برابر با ۹۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و برای مدل دنده‌ای آن نیز باید ۷۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دست به جیب شد.

سری هم اما به خانواده تندر-۹۰ بزنیم که اعضای آن طی این هفته با تغییراتی در قیمت مواجه شدند. به گفته فعالان بازار قیمت تندر-۹۰ در همه مدل‌ها افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که تندر-۹۰ مدل پارس خودرو با افزایش ۷۰۰ هزار تومانی در حال حاضر ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریدوفروش می‌شود، همچنین پارس تندر نیز ۸۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را طی هفته جاری به خود دیده و در حال حاضر ۳۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این خودرو به لحاظ کیفی و فنی تفاوت خاصی با دیگر مدل‌های معمولی تندر-۹۰ ندارد و تنها ظاهر آن در بخش مربوط به صندوق تغییر کرده است. از بازار تندر-۹۰ مدل اتومات خبر می‌رسد که این خودرو افزایش قیمت داشته و با این حساب، تندر اتومات در حال حاضر با قیمتی معادل ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این قیمت نشان می‌دهد تندر اتومات نزدیک به نیم میلیون تومان در هفته‌های پایانی سال افزایش قیمت را تجربه کرده است. فعالان بازار عامل سیر صعودی مدل‌های تندر را کاهش عرضه این محصول در بازار می‌دانند.

سارا ابراهیمی
534 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *