کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۰ خرداد ۱۳۹۵, ۹:۵۹ ق.ظ

رکود همچنان بازار خودرو را آشفته کرد

پرتال خبری واکنش: در شرایطی که خودروسازان همچنان رکود در خرید و فروش محصولات خود را انکار و بر رونق اصرار دارند، نمایشگاهداران خودرو پایتخت، روایتی دیگر از اوضاع بازار داشته و از کاهش تقاضا صحبت به میان می‌آورند.

بازار خودرو کشور که از ابتدای امسال رنگ رونق را به خود ندیده، همچنان در رکود به سر می‌برد و با توجه به فصل امتحانات و همچنین آغاز ماه مبارک رمضان، سایه رکود سنگین‌تر از قبل نیز شده است.

معمولا در فصل امتحانات، خانواده‌ها چندان تمایلی به سفر ندارند و از همین رو تقاضا برای خرید خودرو نیز پایین می‌آید و این ماجرا در ماه رمضان هم مصداق دارد. در این ماه نیز به‌دلیل افت شدید مسافرت‌ها، تقاضا برای خرید خودرو پایین است و مشتریان معمولا پس از پایان ماه رمضان، اقدام به خرید خودرو می‌کنند. این در شرایطی است که ظاهرا خودروسازان عزم خود را برای افزایش قیمت محصولات شان پس از ماه رمضان جزم کرده‌اند.

همین دو سه هفته پیش بود که شورای رقابت قیمت جدید خودروهای داخلی را اعلام کرد و طبق آن مشخص شد خودروسازان مجاز به گران کردن محصولات خود هستند. هر چند خودروسازان تا به امروز قیمت‌های جدید را اعمال نکرده‌اند، با این حال خبر می‌رسد آنها پس از ماه رمضان اقدام به افزایش قیمت محصولات شان خواهند کرد. به گفته منابع آگاه، خودروسازان با وجود اینکه می‌دانند افزایش قیمت در دوران رکود، ریسک بزرگی است، قصد دارند برای جبران هزینه‌های تولیدشان، قیمت محصولات خود را بالا ببرند.

البته اینکه کدام خودروها و به چه میزان گران شوند، بستگی مستقیم به شرایط بازار دارد، به نحوی که احتمالا قیمت‌های اعلامی از سوی شورای رقابت، با تغییراتی روبه‌رو خواهند شد. به‌عبارت بهتر، ممکن است برخی خودروها کمتر از مقدار مجاز اعلام شده از سوی شورا، گران شوند و برخی دیگر نیز اصلا افزایش قیمتی به خود نبینند.

این تصمیم خودروسازان اما در حالی است که فعالان بازار معتقدند افزایش قیمت خودروها در شرایط فعلی، به فروش داخلی شرکت‌های خودروساز لطمه خواهد زد. به گفته آنها، با افزایش قیمت، فاصله بین نرخ کارخانه و بازار خودروها کم می‌شود و این موضوع از انگیزه خرید برخی مشتریان می‌کاهد.

تثبیت قیمت‌ها

به بازار برویم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی چه افت و خیزی را تجربه کرده و حال و هوای آن در آغازین روزهای ماه رمضان به چه شکل است. آن‌طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند.

از سوی دیگر پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل V8 نیز هم‌اکنون قیمتی برابر ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که نشان‌دهنده عدم تغییر قیمت این خودرو است. هرچند شورای رقابت مجوز افزایش قیمت این دو محصول را صادر کرده است، با این حال ایران خودرو فعلا تمایلی به اجرایی کردن این مصوبه نداشته و احتمالا بعد از ماه رمضان، قیمت ۲۰۶‌هایش را تغییر خواهد داد.

از بازار پژو ۴۰۵ نیز خبر می‌رسد این محصول با توجه به تثبیت قیمتی که داشته، ،در حال حاضر ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این قیمت نشان می‌دهد پژو ۴۰۵ در مقایسه با هفته گذشته تغییر قیمتی به خود ندیده است. افزایش قیمت ۴۰۵ نیز توسط شورای رقابت مورد تایید قرار گرفته و باید منتظر ماند و دید در نهایت این محصول گران می‌شود یا با همین قیمت فعلی روزگار خواهد گذراند.

اما دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 هم طی هفته جاری تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده و در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. سمند جزو خودروهایی است که معمولا تغییرات قیمتی خاصی را تجربه نمی‌کند و گاهی قیمت آن تا هفته‌ها ثابت می‌ماند. همچنین سمند مدل LX نیز که قیمت آن تغییری نکرده، در حال حاضر ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار رانا نیز خبر می‌رسد، این خودرو با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون ۳۳ میلیون تومان به فروش می‌رود.

از رانا که بگذریم، تیبا بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر قیمتی معادل ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در بازار دارد و برای خرید پراید در مدل ۱۳۱ نیز باید ۲۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه کرد. همچنین پراید در مدل ۱۱۱ نیز تغییر قیمتی نداشته و در حال حاضر ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. هم تیبا و هم پراید، مجوز افزایش قیمت را از شورای رقابت دریافت کرده‌اند که به احتمال زیاد پس از ماه رمضان، قیمت آنها افزایش خواهد یافت. نگاهی هم اما به قیمت سراتوهای مونتاژی سایپا بیندازیم، خودروهایی که قیمت‌گذاری شان آزاد است و تغییر خاصی در هفته جاری نکرده‌اند.

بر این اساس،سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-۹۰ اتومات بدون هیچ تغییری نسبت به هفته گذشته، هم‌اکنون ۴۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد. قیمت‌گذاری این خودرو توسط شورای رقابت آزاد اعلام شده، اما ایران خودرویی‌ها اعلام کرده‌اند فعلا قصد گران کردن آن را ندارند.

همچنین پارس تندر نیز که روزهای با ثباتی را پشت سر می‌گذارد، در حال حاضر ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و این یعنی پارس تندر تغییر قیمتی خاصی را در هفته جاری تجربه نکرده است. همچنین تندر-۹۰ مدل E2 پارس خودرو نیز بدون تغییر خاصی در قیمت، هم‌اکنون ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. هم تندر E2 و هم پارس تندر، هر دو مجوز افزایش قیمت ۶/ ۲ درصدی را از شورای رقابت دریافت کرده‌اند و به احتمال فراوان، پس از ماه رمضان رسما گران خواهند شد.

رهـــــــــــــا مسعودی
473 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *