کافه گردش
اجتماعی
۶ مرداد ۱۳۹۵, ۱:۱۸ ب.ظ

زنان نیمه‌ عریان در خیابان‌های تهران /تصاویر

زنان نیمه‌ عریان در خیابان‌های تهران /تصاویر

تصور کنید ۳۰ سال پیش و در دهه شصت خانمی را در خیابان می‌دیدید که یک مانتو به تن دارد که هیچ دکمه‌ای ندارد و شلوار لی پوشیده و در کمال تعجب تکه‌هایی از آن شلوار هم نباشد یعنی قیچی شده باشد نه از فقر که از عمد.

پرتال خبری واکنش:سال‌ها پیش مرحوم حسین قندی یکی از اساتید روزنامه‌نگاری می‌گفت: روزی در روزنامه کیهان به این نتیجه رسیدیم که لوگوی کیهان که به نستعلیق نوشته شده خیلی شکم دارد و باید از آن وضعیت دربیاید اما اقتضای کار حرفه‌ای ایجاب می‌کرد که به‌یک‌باره لوگو را تغییر ندهیم و این کار را در فاصله چند ماه و آرام آرام انجام دادیم و هیچ یک از مخاطبان هم متوجه این تغییر نشد چرا که این تغییر یک‌دفعه‌ای و به‌یک‌باره انجام نشده بود.

این جمله استاد فقید این روزها عجیب تداعی کننده شرایط حجاب در کشور است. تصور کنید ۳۰ سال پیش و در دهه شصت خانمی را در خیابان می‌دیدید که یک مانتو به تن دارد که هیچ دکمه‌ای ندارد و شلوار لی پوشیده و در کمال تعجب تکه‌هایی از آن شلوار هم نباشد یعنی قیچی شده باشد نه از فقر که از عمد و البته شالی هم به سر داشته باشد که اگر نباشد بهتر است، شکی نیست که که مردم آن زمان سریع به پلیس زنگ می‌زدند که زنی مجنون در کوچه پس‌کوچه‌های این شهر در حال قدم زدن است، بیم آن می‌رود که به کسی آسیب برسد.

… و طولی نمی‌کشید که یک آمبولانس آژیرکشان می‌آمد و دخترک به‌ظاهر مجنون را زیر نظر پلیس با خود می‌برد. این جملات را حتماً آنها که دهه شصت را تجربه کرده‌اند، باور می‌کنند. حتی ۲۰ سال پیش هم اگر با این سر و وضع کسی در خیابان انقلاب ظاهر می‌شد در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن بود عده‌ای فکر کنند که حتماً دوربین مخفی است و شاید سرک می‌کشیدند که دوربین مخفی را هم پیدا کنند و حتماً عده‌ای از خانم‌ها زیر لب غرولند کنان بر سرعت قدم‌هایشان می‌افزودند تا از این تصاویر فاصله بگیرند و در عجب بودند که اتفاقی افتاده و یا مثلاً این خانم حتماً … است.
… اما ۱۰ سال پیش. حتماً این تصاویر با چشمانی خیره و البته آمیخته به نکوهش تا آنجا که تصویر محو شود ادامه داشت. شاید کمی آن‌طرف‌تر رگ‌های گردن یکی از اهالی محل هم باد کرده بود و داد می‌زد “آقا، این کوچه چند تا شهید داده اسم این کوچه، کوچه شهداست شما را به خدا حرمت نگه دارید.” … و اما امروز برخی بی‌اعتنا از کنار این تصاویر رد می‌شوند، برخی کمی آن‌طرف‌تر در حال عکس گرفتن از این صحنه هستند کسی چه می‌داند شاید می‌خواهند به‌عنوان مد جدید از آن الگوبرداری کنند. پسرک جوانی هم لبخند به لب، چند عکس می‌گیرد و طولی نمی‌کشد که به‌سرعت برق و باد این تصاویر در شبکه‌ای اجتماعی دست به دست می‌چرخد.
کمی این‌طرف‌تر اما مردی جاافتاده می‌خواهد جلو برود تذکر بدهد اما می‌ترسد که یکی از شهروندان به او معترض شود و بگوید “آقا، به تو چه ارتباطی دارد؟” و کسی چه می‌داند شاید قمه‌ای زیر آستینی مخفی باشد تا گلوی وی را بشکافد و فردا تیتر روزنامه‌ها بشود که آمر به معروف بر اثر اصابت ضربات قمه جان خود را از دست داد.

زنان نیمه‌ عریان در خیابان‌های تهران /تصاویر

چه شده؟ این همه تغییر در ۳۰ سال حکایت از چه دارد؟ کدام برنامه‌ریز به خود جسارت داده که برای حجاب دختران و زنان این مملکت این‌طور طراحی کند که در یک فاصله زمانی، آنها را این‌گونه به خیابان‌ها بفرستد؟ مردم ما چه تغییری کرده‌اند که این همه تغییر رفتار را از خود نشان می‌دهند. کدام روان‌شناس، جامعه‌شناس و یا آسیب‌شناسی این همه تغییر را به‌راحتی تفسیر می‌کند و از کنار آن می‌گذرد؟
حتم داریم که این مانکن‌های نیمه‌عریان که بی‌محابا در سطح شهر قدم می‌زنند، ثمره تئوری آنانی است که بدون حساسیت‌زایی و در کمال خونسردی گام به گام نظریه خود را پیاده کردند تا در سایه غفلت دولت‌ها و سربه‌هوایی وزارت‌خانه‌های مختلف این مرز و بوم و شوراهای مختلفی که حتماً اعضای آن هم حقوق‌های ناچیزی می‌گیرند، حساسیت‌زدایی کنند. امروز کار به جایی برسد که دختران گول‌خورده این‌طور لخت و عور در انظار عمومی ظاهر شود تا هر کدام انگشت اتهام را به‌روی یکدیگر نشانه رویم و تازه به پلیس خرده بگیریم که «آقا، چرا برخورد نمی‌کنید؟» که البته پلیس هم در این ماجرا آن‌قدر بی‌تقصیر نیست لااقل به‌اندازه دیگران هم نباشد سهمی در این نابسامانی دارد.
… و شاید دوباره دست روی دست بگذاریم و از کنار این تصاویر مضحک بگذریم.
سارا ابراهیمی
17,776 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۱۲ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

 1. مهدی در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۵:

  روند بی حجابی از دوران باصطلاح اصلاحات شروع شد و اکنون کم کم به اوج میرسد همون تفکر لیبرالیسم و یا سکولار . البته این ترفند دشمنان اسلام نیز جواب نخواهد داد.

 2. ali در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۵:

  اعتقادات را نمیتوان تحمیل کرد با سوء عملکرد برخی مسئولین و غارتهای هزارمیلیاردی و عدم برخورد با عوامل انها ناامنی اراذل اوباش در سطح شهرها و ضعف برخورد پلیس با انها جایی برای ماندن ایمان و اعتقاد نمیگذارد . هدف ما از انقلاب کنار زدن نظامی تمامیت خواه و منفعت جو بود که خودرا برخلاف خواست اکثریت بر مردم تحمیل نموده و عوامل وابسته به ان منابع کشور را به تاراج میبردند و از طرفی با رواج بی بندوباری زندگی را برای افراد متدین مشکل کرده بود .اما یا پدیده بدحجابی نباید به روش خشن یرخورد کرد و همینکه مجموعه نظام از این شیوه استقبال نکندو راه برای نفوذ افراد فاسد مرد یا زن به ارگانها باز نباشد جای امیدواری است فراموش نشود که ریشه بدحجابیها را در رفتار مفسدانه پسران جوان باید جستجو و با انها مقابله نمود

 3. ناشناس در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۵:

  شلوار پاره !!!!! فازش چیه ؟؟ خب آدم شلوار میخره چرا پاره بخره هر چی مد شد که نباید خرید چقد نافرم و زشت و شلخته والا من بچه بودم زانوی شلوارم پاره میشد مامانم مینداختش دور میگفت مردم میگن بی پوله یا بچه خجالتی میشه حتی وصله هم نمیزد با اینکه عاشق رنگش بودم چرا همه چی با اون چیزی که یاد گرفتیم فرق داره یه مدت شلوار وصله دار اومد حالا هم کلا پاره . حتی زمان ما به بچه های بی بضاعت لباس می دادند یا افراد خیری بودند که کارشون این بود که لباس کهنه یا پاره یا وصله دار نپوشند آخه چرا اینجوری بعدم آدم یاد چیزای خاک برسری+۱۸ میفته

 4. احمد در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۵:

  این احمقای بی شخصیت وعقده ای این لباسا را میپوشند،بازفردا همین عکسا را رسانهای معاند چاپ میکنند ومیگند از فقره وپول نداره برا خودش شلوار بخره!!!!!!!!!!!!

 5. 12 در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۵:

  این بدبختا نمی دانند که عده ای فقط از انها سو ء استفاده می کنند

 6. حسام در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۵:

  woooooooooow

 7. محمد در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۵:

  به نظرم سپاه خیلی بهتر میتونه با مفاسد اجتماعی و ارازل و اوباش و مزاحمین نوامیس برخورد کنه . باید وظیفه هایی که نیروی انتظامی داره به سپاه سپرده بشه چون اصلا مردم از هر لحاظ احساس امنیت نمیکنن . نیروی انتظامی هم اصلا به وظیفش عمل نمیکه

 8. مریم در تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۹۵:

  ایناواقعا میخوان ب کجا میرن

 9. شهاب در تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۹۵:

  انسان خودش عقل و هوش دارد نباید از هیچ ارگانی خطا بگیریم که با زور یا فشار جمع آوری بشه و هر انسانی اول باید از خود شروع کند . وفقط حیوان با زور کاری را انجام می دهد یا نمی دهد

 10. محسن در تاریخ ۱ آبان ۱۳۹۵:

  ازدوحال خارج نیست یا این افراد از ناآگاهی دست به این اقدامات میزنند یا از سر لجبازی با نظام
  در هر دو صورت بایستی جمع اوری شده ومورد ابتدا با نصیحت ودلالت واگر اصلاح نشدند حال با زبان دیگر……

 11. مهدی در تاریخ ۱ آبان ۱۳۹۵:

  مرده شور ببره این بی بندوباری ها را که دارن اسلام و آن تمدن بزرگ بشری و ناب محمدی را خراب و چهره اش را خراب می کنن

 12. Sth not Sb در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۵:

  بنظرم باید همه اینارو اعدام کرد چون من تحریک شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *