زیباکلام: چرا با وجود داشتن صداوسیما بازهم رای نیاوردید!

زیباکلام: چرا با وجود داشتن صداوسیما بازهم رای نیاوردید!
«بابت اینکه مردم رای متفاوتی داده اند و انتخاب جدیدی کرده اند کسی حق ندارد با لفظ توهین آمیز با مردم پایتخت برخورد کند. اصولگرایان بهتر است به جای توهین به فکر دلایل  شکست خود بگردند.»
پرتال خبری واکنش: صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان این مطلب گفت: انتخابات هفتم  اسفند  فرصتی بود که در نهایت  توانستند با انتخاب خود نظرشان را در مورد دیدگاه های مختلف سیاسی بگویند. حال جناحی که شکست خورده است نباید به توهین و تخریب مردم بپردازد. بلکه بهتر است در درون خودش به دنبال دلایل شکست بگردد
این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در مورد  واکنش توهین آمیز برخی افراد در مورد رای مردم تهران گفت: برخی از رسانه ها و اشخاص نزدیک اصولگرایان می خواهند دوگانه تهران و شهرستان ها را درست کنند.  اما واقعیت این است که چندان تفاوتی  بین رای  مردم تهران و بسیاری از شهرستان وجود ندارد؛ اصلاح طلبان  در بیشتر شهرهای ایران که امکان رقابت داشتند  رای قابل قبولی آورده اند . حال در  برخی نقاط کشور  کمتر و در برخی نقاط  بیشتر. اما نکته  اصلی این است که هر کجا  اصلاخ طبان نامزد مهمی داشته اند رای خوبی هم آورده اند.
زیباکلام افزود: در بسیاری از حوزه های انتخابیه خصوصا در شهرهای کوچک تر شاید برخی رقابت ها سیاسی و جناحی نباشد یعنی  در شهرهای کوچک رقابت های انتخابات نه بر اساس اصولگرایی و اصلاح طلبی بلکه بر اساس رقابت های قومی، قبیله ای و منطقه ای شکل می گیرد. در نتیجه در آن جا نباید  حساب کرد که آیا اصولگرا پیروز شده یا اصلاح طلب بلکه مولفه های دیگری را باید مدنظر داشت.
زیبا کلام در ادامه تهران را به عنوان بزرگترین شهر  ایران و پایتخت سیاسی کشور یک استثنا بزرگ دانست و گفت:  در شهر  بزرگی مثل تهران  که پایتخت سیاسی کشور هم است، امر رقابت  انتخاباتی بسیار جدی تر و معنا دار است. در واقع در اینجا،  جناح های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب هستند که در انتخابات نقش بسیار پر رنگی دارند.
این تحلیلگر اضافه کرد: این بار نیز رقابت لیست های این دو جناح در تهران شکل گرفت و در نتیجه رای ها بسیار با معنا بود. در نتیجه اگر بخواهیم از منظر رفتار شناسی سیاسی به موضوع نگاه کنیم.  باید در نهایت بگوییم که  در حوزه های انتخاباتی کوچک  مردم بر اساس مولفه های غیراز سیاست های کلان رای می دهند. این امر هم طبیعی است.
زیباکلام در ادامه با اشاره به برخی اظهارات تندروها مبنی بر  غرب گرایی مردم  تهران به خاطر رای به لیست امید گفت: به نظر من بهتر است  اصولگرایان به جای این گونه اظهارات  نادرست در مورد رای مردم تهران به نقد عملکرد خود بپردازند. با وجود این همه امکاناتی که اصولگرایان دارند، باید از خود بپرسند که چرا رای پایین آورده اند؟ وقتی اصولگریان  رادیو و تلویزیون، تریبون های مختلف دیگر  و این همه منابع مالی و امکانات دارند اما نتوانستند رای لازم را بیاروند تقصیر خودشان است نه مردم . مشکل اصلی  اصولگرایان این است که تبلیغات خودشان را هم باور ندارند.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.
منبع: انتخاب