ساز و کار انتخاباتی «جمنا»

تا فاصله کمتر از سه ماه مانده به انتخابات جبهه نیروهای مردمی انقلاب اسلامی که خود را نظام یافته‌ترین تشکیلات سیاسی اصولگرایان می‌داند، هنوز در مسیر تلاش برای وحدت این جریان به نقطه مشخصی نرسیده. آنها فعلاً اعلام کرده‌اند که 10 نامزد برای آوردگاه سیاسی پیش رو دارند که از میان آنها باید به یک نفر برسند.
این اما در شرایطی است که هنوز قسمتی از اصولگرایان ساز وکار این جریان برای وحدت را نپذیرفته‌اند.  در چنین شرایطی حمیدرضا حاجی بابایی، از چهره‌های اصلی جبهه مردمی نیروهای انقلاب و از نامزدهای اولیه آن برای انتخابات در رابطه با شرایط پیش رو توضیحاتی به «ایران» می‌دهد.
باتوجه به تصمیم و جهت‌گیری اخیر اصولگرایان، شما آیا آمادگی نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را دارید؟
ما در قالب جبهه‌ای به نام جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی حرکت می‌کنیم و براساس این جبهه، وحدت و حرکت عمومی شکل گرفته است. باید ببینیم آیا این حرکت عمومی به نتیجه‌ای می‌رسد یا خیر و باید براساس این نتیجه و توافق‌ها و حرکت عمومی، خود را هماهنگ کنیم. هرچه جمع‌بندی جبهه باشد، باید به‌عنوان یک حرکت عمومی فرض شود. من هم یکی از اعضای این جبهه هستم و براساس آن حرکت می‌کنم.
آیا خود شما تمایلی دارید که جزو گزینه‌های نهایی باشید؟
تمایل داشتن یا نداشتن من به تصمیم جبهه بستگی دارد.
برخی نیروها مانند آقایان رئیسی و فتاح، باوجود رأی بالایی که کسب کرده بودند، اعلام کردند که قصد نامزدی ندارند.
شما از کجا می‌دانید که چه کسی رأی بالایی کسب کرده است؟ هرچه تاکنون اعلام شده باطل است.
بالاخره می‌شود گفت این چهره‌ها تصمیم گرفتند و اعلام کردند که قصد نامزدی ندارند. شما به شخصه به تصمیمی برای حضور در انتخابات رسیدید یا خیر؟
به صورت دیگری به پرسش شما پاسخ می‌دهم. آنچه در حال وقوع است، یک کار عمومی و فراگیر است که نمونه آن، حضور و رأی‌گیری از سه هزار نفر بود. در این میان، ممکن است برخی بگویند ما هستیم و برخی هم ممکن است بگویند ما نیستیم. با لحاظ اینها، هر تصمیمی که جبهه اعلام کند، ما آن را اجرا کرده و برای اجرای آن همکاری می‌کنیم. باید ببینیم این تصمیم چه خواهد بود. مسأله این نیست که شخصاً چیزی بگویم.
آقای آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری به همایش اخیر جمنا انتقاد کرده و گفت که باید سراغ اصلح برویم و رأی‌گیری نمی‌تواند ملاک باشد. مؤتلفه هم نقدهای دیگری مطرح کرده است.
این پالس‌های منفی نسبت به جمنا چه معنایی دارد؟ آیا این خطر احساس می‌شود که اصولگرایان بار دیگر به وحدت نرسند؟
جبهه مردمی نیروهای انقلاب، حرکت انقلابی است که تلاش می‌کند به انحرافات جامعه نه بگوید، انحرافاتی نظیر تفکر اشرافی گری و مشکلاتی مانند بیکاری و رکود را حل کند. این حرکت تازه آغاز شده است. ممکن است برخی دوستان همچون آقای آقاتهرانی نقدهایی داشته باشند. این نقدها برای ما لذتبخش است. ما این نقدها را زمینه یک وحدت کلی می‌دانیم. اگر نقدی وجود دارد، نقد درون گفتمانی است و نقد نسبت به رقبا صدبرابر است.
مسأله این است که تنها دو ماه تا انتخابات مانده است و در این صورت، ممکن است تجربه قبلی اصولگرایان یعنی دست نیافتن به وحدت تکرار شود؟
اشکالی ندارد. همه وظیفه دارند حرکتی را شکل بدهند. در این مسیر نباید به دنبال این باشیم که صددرصد به وحدت برسیم، اما این جبهه باید به سمتی حرکت کند که همه را به میدان بیاورد و همه این کار را انجام می‌دهند.
با جبهه پایداری یا دیگر منتقدان جمنا گفت‌و‌گو هم کرده اید؟
در حال گفت‌و‌گو با همه هستیم. عزیزانی که برشمردید، نیروهای مؤمن و تأثیرگذاری در کشور هستند و باید با همه آنان گفت‌و‌گو شود و ان‌شاء‌الله جمع‌بندی خوبی داشته باشیم.
نگاه اصولگرایان به نامزدی آقای بقایی چیست؟
هر کسی در هر جایگاهی که هست می‌تواند نامزد شود و این حق طبیعی افراد است. نگاه همه باید به دیگران محترمانه باشد.
منظورم نگاه سیاسی به نامزدی ایشان است؟
در نگاه سیاسی نیز همگان به‌عنوان یک انسان حق دارند نامزد شوند. اگر اصولگرایان هم جز این فکر کنند، قطعاً فکری اصولی و اساسی نکرده‌اند. بنابراین حق طبیعی افراد است که هر کسی از هر جایی بتواند نامزد شود. نگاه ما به‌عنوان جبهه نیروهای انقلاب اسلامی باید همراه با احترام باشد و نظام هم دارد حرکت خود را انجام می‌دهد.
نامزدی آقای بقایی را جدی می‌دانید یا خیر؟

من که از بطن کسی اطلاع ندارم که بگویم جدی است یا نیست. هر کسی که وارد می‌شود و اعلام می‌کند نامزد می‌شود، جدی است و شوخی نیست.