کافه گردش
اخبار
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱۲:۰۶ ب.ظ

سخنان حسن روحانی در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب

پرتال خبری واکنش: حسن روحانی در نشست افتتاحیه نمایشگاه کتاب ضمن ابراز خرسندی گفت: خوشحالم که امروز در جمع اصحاب قلم، فرهیختگان، اندیشمندان، ناشران در واقعه مهم سالانه‌ای که به حمد الله ۲۸ سال است برگزار می‌شود و نمایشگاه بین‌المللی کتاب حضور و شرکت داشته باشم.

او ادامه داد: از همه نمایندگان کشورهای خارجی به ویژه کشور دوست و همسایه‌مان روسیه که میهمان ویژه در این نمایشگاه هستند سپاسگذاریم و همچنین با تشکر از جناب آقای پوتین رئیس جمهور روسیه که نماینده ویژه خود را یه این نمایشگاه اعزام کردند و همچنین از مسئولان و نمایندگان مجلس و علما و شهردار محترم تهران و نمایندگان محترم مردم در شورای شهر تهران تشکر می‌کنم.

روحانی تصریح کرد: نمایشگاه کتاب ظاهرا انشالله به سرمنزل نهایی رسیده و بعد از دو مکان که در سال‌های گذشته جابه جا شد خود را به مقصد نهایی رساند.

او همچنین تاکید کرد: بسیار خوشحالم که امروز این نمایشگاه آغاز به کار کرد و افتتاح شد از شهرداری محترم تهران و مسئولان و دست اندر کاران که این بنای زیبا و به یادماندنی را برای نمایشگاه‌ها به وجود آوردند آن هم در یک مکان بسیار مناسب روبه روی حرم امام راحل تشکر دارم و امیدواریم این قدم خیر و مبارکی برای کشور عزیز ما باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما وارد صحنه جدید و صفحه جدیدی شدیم، خاطر نشان کرد: چه بخواهیم چه نخواهیم دنیای ما در پسابرجام با زندگی و دنیای ما قبل از برجام کاملا متفاوت است. شما می‌بینید در طول یک سال گذشته از آن زمانی که آثار این موفقیت در یک مذاکرات بسیار پیچیده بین‌المللی خود را نشان داد هر روز که مقامات خارجی بخشی از زمان خود را به موفقیت ایران اختصاص می‌دهند توجه‌ها به ابهت جدیدی از این مساله جلب می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه من از ابتدای مساله هسته‌ای از ۱۳ سال پیش حضور داشتم، اظهار داشت: مقامات خارجی که از بیرون به این صحنه نگاه می‌کردند زیبایی‌ها و ابعاد دیگری را از این صحنه برداشت کردند.

رییس جمهور گفت: ملت ما در یک واقعه مهم تاریخی در یک مذاکرات پیچیده در برابر قدرت‌های جهانی به موفقیت بزرگی دست یافت که به نفع هر دو بود.

حسن روحانی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب ادامه داد: معمولا در مذاکرات یکی پیروز می‌شود و یکی شکست می‌خورد و در این مذاکرات برجام به نفع منطقه، کشورمان و جهان بود و یک مذاکرات برد- برد بود.

وی ادامه داد: امروز تعداد زیادی از شرکت‌های خارجی به ما مراجعه می‌کنند و اعتبارات زیادی به کشور سرازیر شده که نشان می‌دهد ما موفق شدیم و این موفقیت به نفع همه است و اگر کشوری مانند ایران کار زیربنایی انجام می‌دهد همه از آن نفع می‌برند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به سرمایه‌گذاری خارجی گفت: اگر در برخی پروژه‌ها یک شرکت خارجی وجود داشته باشد پروسه بهره‌برداری آن بسیار سریع‌تر می‌شود یعنی اگر کاری را بخواهیم خودمان انجام دهیم شاید ۵۰ سال طول بکشد اما با مشارکت خارجی این میزان به ۵ سال کاهش پیدا می‌کند و این امر بسیار اهمیت دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مذاکرات برجام پایانش برد- برد بود، گفت: این برد برای کل جهان و منطقه است البته یکی دو کشور در منطقه هستند که احساس ضرر و زیان می‌کنند که آن هم اهمیتی ندارد. ۱۸۸ کشور در جهان نفع می‌برند حال دو کشور نیز ضرر کنند.

وی ادامه داد: امروز من مطمئن هستم که ملت بزرگ ایران با توان و قدرت کارهای خود را به پیش می‌برند و دنیا به ایران و جمهوری اسلامی و تحولات آن با اطمینان و اعتماد نگاه می‌کند و آنچه اهمیت دارد همین اعتماد است.

رئیس جمهور ادامه داد: اعتبار در داخل بین مردم و دولت و در خارج مسئله بسیار مهمی است و یک سرمایه اجتماعی است و اینکه امروز کشورهای مختلف با سفر به ایران قراردادهای بلندمدت امضا می‌کنند و کارهایی را آغاز می‌کنند که بازپرداخت برخی از آن‌ها شاید ۱۰ سال طول بکشد به معنای اعتماد به ایران است.

وی ادامه داد: ما پای حرفی که می‌زنیم می‌ایستیم و وعده‌ای که می‌دهیم به آن عمل می‌کنیم حتی زمانی به کشوری که هشت سال جنگ را علیه ما تحمیل کرد و به مردم خودش و مردم ما ظلم کرد صلح اعلام کردیم (هرچند همچنان در وضعیت آتش‌بس هستیم) روی حرف خود ایستادیم.

ادامه دارد…

منبع: ایلنا
رهـــــــــــــا مسعودی
442 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *