سخنان روحانی در بیست‌ونهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

پرتال خبری واکنش: رئیس جمهور با بیان اینکه آنچه عده‌ای به نام هلال شیعه تبلیغ می‌کنند گفتمان بیمارگونه غلطی است، اظهار کرد: ما هلال شیعه و هلال سنت نداریم بلکه ما یک بدر اسلامی داریم و همه مسلمانان در دنیایی هستیم که باید در کنار هم متحد باشیم.سخنان روحانی در بیست‌ونهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

حجت‌الاسلام حسن روحانی در بیست و نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با بیان اینکه تکفیر از خشونت فکری تحجر و عدم اعتدال نشأت می‌گیرد، اظهار کرد: چرا مدارس و درس‌های ما در جامعه اسلامی بر مبنای هویت توحید و معاد بنا نمی‌شود؟ مگر اسلام جز لااله‌الاالله و محمد رسول‌الله (ص) است؟
حسن روحانی با بیان اینکه وجود تفسیرهای متفاوت طبیعت انسانی است و تفاوت قابل قبول است، افزود: اما این به معنای تنازع و رودر روی هم ایستادن نیست.
وی با تأکید بر اینکه نباید اهم را فدای مهم می‌کنیم، اظهار کرد: چرا اصول اساسی که باید مایه وحدت جهان اسلام باشد از یاد ببریم و چرا کتب و سخنانی که مربوط به قرن‌ها پیش است را مستمسک قرار می‌دهیم در حالی که همه آن کلمات قابل نقد بوده‌اند و ما معیاری همچون کتاب خدا را داریم که مبنای اعتقاد و ایمان ماست و در بسیاری کلمات و سیره پیامبر (ص) اتفاق نظر داریم.وقتی سخن عالمی مربوط به قرن‌ها گذشته امروز توسط صاحب‌نظران همان مذهب مورد نقد قرار می‌گیرد مبنای تبلیغ ما شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه ما یک هویت یعنی هویت اسلامی داریم، اظهار کرد: چرا به جای آنکه هویت اسلام در برابر هویت کفر قرار گیرد، شاهد روبرو شدن هویت شیعه در برابر سنی، حنفی در برابر شافعی و… هستیم؟
ایشان  در ادامه با طرح این پرسش که ویرانی سوریه به نفع چه کسی است، خاطرنشان کرد: اگر خیابان‌های سوریه تخریب شود و همه آثار تمدنی این کشور از بین برود و نفت مردم سوریه را بدزدیم و به دیگران بفروشیم و کشوری که در مقابل متجاوز منطقه یعنی اسرائیل ایستاده است را تضعیف کنیم به نفع چه کسی خواهد بود و آیا تضعیف سوریه به نفع دنیای اسلام و همسایگان مسلمان این کشور و موجب غنای ترکیه، اردن، عربستان، قطر و امارات است و یا باعث خوشحالی اسرائیل خواهد شد؟
حسن روحانی با بیان اینکه هیچ کس از جنگ در عراق خوشحال نیست جز اسرائیل و آنها که ضد مسلمانان هستند، افزود: 84 دردصد خشونت، ترور و آدمکشی در دنیای اسلام، آفریقا، خاورمیانه و غرب آسیا در حال رخ دادن است. در حالی که مسلمانان در برابر خون مسلمانان مسئول و پاسخگو هستند آیا این قابل قبول است که پول مسلمانان را به آمریکا بدهیم و بمب و موشکل بخریم و بر سر مردم بیچاره یمن بریزیم و موشک در اختیار داعش، جبهه‌النصره و گروه‌های تروریستی قرار دهیم؟
رئیس دولت تدبیر و امید با طرح این پرسش که امروز ما را چه شده است که در برابر هشدار سکوت می‌کنیم و به عاملان اصلی خونریزی کمک می‌کنیم، تصریح کرد: آیا برای دنیای اسلام شرم دارد که مسلمانان با بچه‌های کوچک و زن‌ها در زمستان‌های سرد از رودخانه‌ها گذر کرده و به پناه کشورهای غیراسلامی روند و آنها نیز مسلمان‌ها را پشت درهای بسته نگه‌دارند و آیا اگر پیامبر (ص) امروز در میان ما حضور داشتند این فاجعه بزرگ را تحمل می‌کردند.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.