سخنان عارف در نمایشگاه مطبوعات

عارف

محمدرضا عارف، رئیس بنیاد امید ایرانیان از نمایشگاه مطبوعات بازدید کرد.

پرتال خبری واکنش: عارف همچنین با حضور  در نشست خبری در مورد برنامه‌های اصلاح‌طلبان جهت ائتلاف با اصولگرایان معتدل و همچنین موضوع سرلیستی اصلاح‌طلبان، گفت: در حال حاضر بحث سرلیستی موضوعیت ندارد. مهم‌ترین مساله وجود انسجام است که ما در جبهه اصلاحات پیوند خوبی داریم و امیدواریم، هم خودمان و هم رقبایمان به انسجام خوبی برسند و در نهایت به دو لیست قوی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در مجلس برسیم.

عارف توضیح داد: موضوع ائتلاف نسبی بین دو جریان اصیل کشور بدان معناست که مثلا 10 درصد از لیست‌ها مشترک باشند و در مجلس تعدادی مرتبط با دو جریان عمل کنند و کار را پیش ببرند. ما آمادگی‌مان را اعلام کردیم و هم‌اکنون نیز آمادیم نظراتمان را در مورد مشترکات در مورد دو لیست ارائه کنیم.

وی در مورد موضوع ارائه گزارش‌هایی خارج از مراکز چهارگانه برای تایید صلاحیت‌ها، گفت: قانون مرجع ارائه اطلاعات را برای بررسی صلاحیت‌ها مشخص کرده که با استناد به آن باید صلاحیت‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد که ان‌شاءالله بر اساس قانون عمل شود.

عارف در مورد احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با حامیان دولت، گفت:‌ تعامل خوبی با دولت داریم و جلسات برگزار می‌شود و امیدواریم به نتیجه برسد. تلاش‌مان این است که به لیست مشترک با حامیان دولت برسیم.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد میزان اختصاص لیست احتمالی اصلاح‌طلبان به جوانان اصلاح‌طلب، تصریح کرد: شورای عالی سیاستگذاری به سیاستگذاری و تعیین معیارها و راهبردها برای برگزاری انتخاباتی بهتر می‌پردازد که امیدوارم هر چه سریعتر این شورا معیارها را اعلام کند.

عارف ادامه داد: البته تصمیم نهایی را حوزه‌های انتخابیه می‌گیرند که با سازوکاری مبتنی بر نظرسنجی و تفاهم و یا هر مکانیزمی تصمیم‌گیری می‌کنند. این تصمیمات به شورای عالی استان‌ها ارائه می‌شود تا در نهایت تلاش برای رفع اختلافات و ارائه لیست واحد داده شود.

وی در مورد میزان سهم جوانان و زنان در لیست اصلاح‌طلبان گفت: اینکه چه سهمی را جوانان و زنان در لیست داشته باشند را به حوزه‌های انتخابیه و استان‌ها سپرده‌ایم تا ان‌شاءالله آنها در این چارچوب گام بردارند.

عارف تاکید کرد:‌ اگر خدای نکرده به همدلی و اجماع خدشه وارد شود و رخنه‌ای باز شود شانس نفوذ بیشتر می‌شود اما نباید در سال همدلی و همزبانی جریانات مختلف کشور با نگاهی از واژه نفوذ برای تسویه حساب و برخورد جناحی استفاده کنند.

رییس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در پاسخ به پرسشی در مورد برجام، تصریح کرد: جمهوری اسلامی همواره شعار تعامل و توسعه روابط در چارچوب منافع ملی با رعایت اصول قانون اساسی و ارزش‌ها را داده است و به جز رژیم جعلی اسرائیل نگفته‌ایم که با کشوری قطع ارتباط می‌کنیم. در مورد آمریکا باید بگویم، اگر این کشور بخواهد با شرایط متوازن بخواهد همکاری کند قطعا قابل بررسی و پیگیری است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تحریم برخی رسانه‌ها از حضور در نمایشگاه مطبوعات، گفت: تحریم کار خوبی نیست بخصوص سال 94 که سال همدلی و همزبانی است. این خبرگزاری‌ها و نشریات می‌توانستند از فرصت نمایشگاه استفاده کرده و حرف‌هایشان را بزنند کما اینکه اکنون نیز در رسانه‌هایشان حرف‌ها و نقدهایشان را می‌زنند و حق‌شان است.

عارف ادامه داد: اگر از من می‌پرسیدند حتما به آنها توصیه می‌کردم که در نمایشگاه حضور پیدا کنند. خود اینها در مواردی که رقیب بحثی از تحریم را مطرح می‌کند چه واژه‌هایی را در مورد آن افراد مطرح می‌کنند و تخریب و تخطئه می‌نمایند. بهتر بود که آنها این کار را نمی‌کردند ولی در نهایت حق طبیعی آنها، تصمیم گیری در مورد شرکت یا عدم شرکت بود.