سخنان موگرینی در رابطه با اجرای برجام

پرتال خبری واکنش:مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاگفت: کار ما برای اجرای برجام هنوز به پایان نرسیده است و من به عنوان ناظر اجرای برجام در کمیسیون مشترک امیدوارم که بتوانم منافع تمامی طرف ها را تحقق بخشم.فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: از امروز به بعد مرحله برجام و قرائت بیانیه‌های مختلف در این زمینه به پایان رسیده و همکاری‌های متعددی در موضوعات دیگر خواهیم داشت.

سخنان موگرینی در رابطه با اجرای برجام


وی افزود: امروز ما با ۷ کمیسیونر اروپایی در تهران هستیم و روی مسائلی تمرکز داریم که می تواند بستر روابط دو جانبه را فراهم سازد.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: پیام من به جمهوری اسلامی این است که دیپلماسی می تواند موفق باشد و ارزشش را داشت و امیدوارم مردم ایران تغییراتی پس از انجام دیپلماسی در زندگی خود مشاهده کنند.موگرینی با بیان اینکه من فقط از جانب اتحادیه اروپا سخن نمی گویم، بلکه از طرف ۵۰۰ میلیون اروپایی صحبت می کنم، توضیح داد: کار ما برای اجرای برجام هنوز به پایان نرسیده است و من در نقش خودم به عنوان هماهنگ‌کننده و ناظر اجرای برجام در کمیسیون مشترک امیدوارم که بتوانم منافع تمامی طرف ها در این توافق را تحقق بخشم.

وی ادامه داد: ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و اتحادیه اروپا نیز به تعهدات خود عمل کرده است. ما تحریم های مالی و اقتصادی مرتبط با هسته ای را رد کرده ایم و گفتگوهایی را در موضوعات مختلف با ایران آغاز کرده ایم.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه روابط ایران و اروپا در مقطعی با دشواری ها و مشکلاتی مواجه بود، خاطرنشان کرد: ما خواهان مشارکت برای تحقق روابطی سازنده هستیم و به دنبال از بین بردن اختلافات خواهیم بود.

موگرینی همکاری ها و گفتگوهای ایران و اروپا را بسیار سازنده ارزیابی کرد و گفت: ما می توانیم مبنای لازم برای گفتگوهای سازنده را ایجاد کنیم.با برشمردن بخش های مختلف همکاری ایران و اروپا اذعان کرد: ما در ابتدا در بخش اقتصادی همکاری هایی را با ایران داریم و از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی حمایت می کنیم.

وی افزود: ما در حوزه انرژی با ایران توافق کرده ایم تا تعهدات و همکاری های خوبی را با ایران داشته باشیم.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه ما در حوزه مسائل دانشگاهی و تبادل استاد و دانشجو قصد همکاری با ایران را داریم، اظهار کرد: در حوزه مهاجرت و کمک به مهاجرین نیز می توانیم همکاری هایی را داشته باشیم و کمک های زیادی را به یکدیگر بدهیم.

موگرینی اضافه کرد: ما در حوزه محیط زیست می توانیم گفتگوها و همکاری های خوبی را با ایران داشته باشیم از جمله در مسئله کمبود آب و مدیریت زباله و پسماند.وی با بیان اینکه در حوزه کمک های فنی در بخش هواپیما اتحادیه اروپا می تواند همکاری هایی را با ایران صورت دهد، گفت: در زمینه مسائل حقوق بشری نیز با ایران گفتگوهایی را انجام خواهیم داد.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه تصریح کرد: من می خواهم به این مسئله تاکید کنم که برجام نه تنها به نفع مردم ایران بلکه منافعی را برای مردم منطقه به همراه دارد و تحولات مختلفی در این حوزه اتفاق افتاده است.موگرینی با اشاره به تحولات جاری در سوریه خاطرنشان کرد: اولویت ما پایان جنگ و خصومت در سوریه است و می توانیم با ایران همکاری‌هایی را در این موضوع داشته باشیم.

وی افزود: ما می توانیم به صورت مشترک با ایران کاری کنیم که کمک های بشردوستانه به سوریه تسهیل یابد. اتحادیه اروپا و ایران در خصوص مذاکرات جاری در ژنو می توانند کمک های زیادی را انجام دهند تا به توقف جنگ و خصومت منجر شود.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مسئله تحولات یمن نیز اشاره کرد و ادامه داد: ما در موضوع یمن نیز خواهان توقف مخاصمات هستیم و در این زمینه مذاکراتی قرار است در کویت انجام شود که امیدواریم بتوانیم به توقف جنگ و درگیری کمک کنیم.

موگرینی تصریح کرد: ایام نوروز در ایران زمان تغییر و تحول است و این مسئله یک سمبل برای من جهت سفر به ایران بود. من از گفتگوها با ایران استقبال می کنم؛ چراکه یک اتفاق تاریخی است زیرا این همکاری ها می تواند موجب همکاری های ادامه‌دار و بیشتر با ایران شود.وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا چه اقداماتی در جهت رفع مشکلات بانکی ناشی از تحریم ها انجام داده است، اظهار کرد: شماری از هیات های تجاری به ایران سفر کرده اند که این مسئله، علاقه اروپایی ها برای سرمایه گذاری در ایران را نشان می دهد. این موضوع نیازمند روابط بانکی مستحکم است.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: بانک های اروپایی علاقه مند هستند که این روابط و سرمایه گذاری ها انجام شود و ما در این زمینه هر چه از دستمان بربیاید، انجام می دهیم و تمامی اطلاعات در این حوزه را در ۵۰ صفحه ارائه کرده ایم.

موگرینی افزود: اما اتحادیه اروپا نمی تواند دیگران را مجبور به کاری کند ولی ما به بخش های اقتصادی خودمان می توانیم این اطمینان را بدهیم که همکاری های اقتصادی را با ایران داشته باشند.