کافه گردش
اجتماعی
۱۳ شهریور ۱۳۹۴, ۸:۰۸ ب.ظ

سراج از دکلهای نفتی مفقودشده می گوید.

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

پرتال خبری واکنش: رئیس سازمان بازرسی کل کشور روز جمعه گم شدن دو دکل بزرگ و شناور نفتی را تایید کرد و فسادهای بزرگ مالی مانند پرونده بابک زنجانی و دکل های نفتی را ناشی از تاثیر تحریم های ظالمانه غرب و دور زدن تحریم ها دانست.

‘ناصر سراج’ رئیس سازمان بازرسی کل کشور که برای شرکت در شانزدهمین کنفرانس بین المللی مبارزه با فساد در مالزی بسر می برد، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد نقش این سازمان در پیگیری پرونده دکل های نفتی، گفت که تحقیقات در مورد این پرونده کامل شده و در مرحله دادسرا است.

وی با تایید این موضوع که در پرونده، دو دکل نفتی مطرح است، گفت ‘فکر کنم کیفرخواست در مورد پرونده دکل های نفتی نیز صادر شده است’.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، گفت که تاکنون چند نفر در این ارتباط بازداشت شده اند و در این پرونده بزرگ پول پرداخت شده، اما از جنسی خبری نیست.

وی گفت: دکل های نفتی مورد نظر شناور و سنگین بوده و اینشاالله پرونده به نتیجه می رسد.
مشاور مدیرعامل سابق شرکت تاسیسات دریایی از متهمان پرونده موسوم به دکل نفتی ۸۷ میلیون دلاری است که بازداشت شده است.

هیات مدیره شرکت تاسیسات دریایی چندی پیش در دادسرای ویژه مفاسد اقتصادی علیه چهار نفر از جمله مدیران و مشاوران وقت شرکت های تاسیسات دریایی، سپنتا و ‘عمر کامل آل سواد’ مدیرعامل شرکت Dean به اتهام عدم تحویل دکل نفتی خریداری شده به ایران در دوره دولت سابق، اقامه دعوی کرده است.

همزمان با تغییر در مدیریت شرکت تاسیسات دریایی و با درخواست شرکت، سازمان بازرسی کل کشور در این شرکت مستقر شد و موضوع تخلفات صورت گرفته در خرید دکل های نفتی را به مراجع قضایی ارسال کرد.

روزنامه آرمان روز چهارشنبه گذشته به نقل از یک نماینده مجلس شورای اسلامی نوشت: در رابطه با دکل های نفتی واقعا رقم های بالایی تخلف شده است و به یک دکل و ۸۷ میلیون دلار نیز ختم نمی شود. تعداد خیلی بیشتر است و حتی تا ۱۷ و ۱۸ دکل هم می توانید پیش بروید. به هر حال این موضوع در حال بررسی است و تا رسیدن به یک نتیجه مشخص باید کمی صبر کرد.
اما رئیس سازمان بازرسی کل کشور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، تا گم شدن دو کل سنگین و شناور نفتی را تایید کرد.

سراج در مورد دلایل فسادهای مالی، گفت: ایران هشت سال جنگ سخت و ۳۶ سال جنگ نرم را تجربه کرده و این جنگ نرم به شدت ادامه دارد. از طرف دیگر تحریم های ظالمانه ای بر کشورمان تحمیل شد و هیچ کشوری مانند ایران نبوده و بسیاری از این فسادها به بهانه دور زدن تحریم ها انجام شده است.

وی به عنوان مثال به پرونده بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: وقتی این پرونده را بررسی می کنیم – نمی خواهم بگویم واقعا آن بوده اما – به بهانه تحریم این مسائل مطرح شد و نفت و پول را گرفت و برنگرداند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار امیدواری کرد پس از لغو تحریم ها و بازگشت وضعیت به حالت عادی، فسادهای مالی مهار شود.

وی گفت: قاعدتا با اعتقاداتی که مردم دارند موفق به مهار فسادهای اقتصادی خواهیم شد.
به اعتقاد سراج، ‘اگر تحریم ها به طور واقعی لغو شود، قطعا جایگاه ایران در بحث فساد مالی در رتبه های بسیار پایین خواهد بود’.

وی گفت: اکنون بسیاری از کالاهای قاچاق که از مرزهای مختلف و اربیل وارد کشور می شود به دلیل تحریم است و اگر تحریم ها برداشته شود، بسیار در کاهش فسادهای مالی موثر است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در مورد میزان نقش تحریم ها در فسادهای مالی، گفت که این تحریم ها در فسادهای بسیار سنگین مالی نقش اساسی داشته است.

وی گفت: هر کدام از ارقام و فساد سنگین و بالای مالی را ریشه یابی کنیم، تحریم در آن ها دخیل بوده است.

سراج در مورد نقش تجارت الکترونیک و بانکداری الکترونیک در کاهش فسادهای خرد و کلان، گفت: ما در ایران قانون هایی در این زمینه داریم. متاسفانه به قانون پولشویی به طور کامل در کشور عمل نمی شود. اکنون براساس قانون پولشویی باید حداکثر تا ۱۵۰ میلیون ریال پول نقد جابجا شود، اما متاسفانه این قانون رعایت نمی شود.

شانزدهمین کنفرانس بین المللی مبارزه با فساد مالی امروز در پوتراجایا، پایتخت ستادی مالزی بکار خود پایان داد.

 

سارا ابراهیمی
668 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *