سردار دهقان: طرف روسی، فروش موشک اس ۴۰۰ را به ایران پیشنهاد کرد

سردار دهقان: طرف روسی، فروش موشک اس ۴۰۰ را به ایران پیشنهاد کرد

وزیر دفاع گفت: طرف روسی، فروش سامانه موشکی اس ۴۰۰ را به ایران پیشنهاد کرد، برنامه‌ای برای خرید این سامانه نداریم.

پرتال خبری واکنش: سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز شنبه در نشست خبری گفت: در بالاترین سطح درباره خرید سامانه موشکی اس 300 با روس‌ها مذاکره کردیم و قرارداد قبلی را احیا کردیم. شکایت خودمان را هم از روس‌ها درباره اس 300 پس گرفتیم.

وی همچنین افزود: طرف روسی اس 400 را پیشنهاد کرد، برنامه‌ای برای خرید این سامانه نداریم.

وزیر دفاع تصریح کرد: پذیرش هواپیماهای روسیه (در پایگاه هوایی نوژه) در راستای همکاری متقابل برای مقابله با تروریست‌ها و هدف‌قراردادن آنها است که به خواست دولت سوریه انجام می‌شود.

سردار دهقان اضافه کرد: ملت دست خالی یمن، عربستان سعودی را شکست داده و سعودی‌ها را در باتلاق گرفتار کرده‌اند. در عراق هم کار داعش در حال یکسره شدن است.

وی همچنین با اشاره به سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه گفت: سیاست ترکیه در منطقه نفعی برای مردمش و منطقه نداشته است.

 

** مشروح این خبر به شرح ذیل است

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که به مناسبت روز صنعت دفاعی و در نشست خبری با خبرنگاران سخن می‌گفت، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای هفته دولت در پاسخ به سوالی درباره سامانه دفاعی اس300 گفت: همانطور که قبلا نیز گفته بودم، ما از طرف روس به دلیل عمل نکردن به قرارداد اس 300 به بهانه قطعنامه‌های شورای امنیت به مراجع حقوقی شکایت کردیم و ضمن بررسی شکایت در سطوح بالا، بین آقای روحانی و پوتین نیز مذاکراتی صورت گرفت و در نهایت مقرر شد که طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند.

وی با بیان اینکه ایران از شکایت علیه روسیه منصرف شده است، افزود: با تحویل سامانه اس 300 به ایران ما از شکایت خود منصرف شدیم البته طبیعی است که در صورتی که خللی در انجام کامل این قرارداد، انجام شود ما حق خود را برای بررسی حقوقی محفوظ می‌دانیم.

خبرنگاری از وزیر دفاع درباره سامانه موشکی اس 400 پرسید که وی در پاسخ گفت: طرف روس پیشنهاد اس 400 و برخی سامانه‌های دیگر را به ما داد اما ما برنامه‌ای برای اس400 نداریم.

سردار دهقان در پاسخ به سوالی درباره تحولات منطقه نیز اظهار داشت: اقداماتی که نظام سلطه علیه جریان مقاومت در منطقه انجام داده به نتیجه نرسیده و حتی با پاسخ‌های منفی نیز همراه بوده است. ما معتقدیم که تاریخ ثابت خواهد کرد، کسانی که تصمیمات راهبردی اشتباه اتخاذ می‌کنند، پیام‌های منفی بلندمدتی را دریافت خواهند کرد؛ تیر عربستان به سنگ خورده و امروز آنها در باتلاق یمن گرفتار شده و از ملت دست خالی مظلوم عرب و مسلمان یمن شکست خورده‌اند.

وی با بیان اینکه ارتش پوشالی عربستان با سلاح‌هایی که از آمریکایی‌ها گرفته نتوانسته است ملت یمن را زمین گیر کند، گفت: عربستان امروز برای مقابله با مقاومت، دست به هر اقدامی می‌زند اما اقدامات آنها با شکست مواجه شده است.

** اقدامات ترکیه در حمایت و تقویت جریان تروریستی داعش بر کسی پوشیده نیست

وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره سیاست‌های ترکیه در سوریه، تاکید کرد: متأسفانه دولت ترکیه در سوریه اقدامات بدی علیه نظام سیاسی و مشروع سوریه انجام داده و اقدامات آنها در حمایت و تقویت از جریان تروریستی داعش، بر کسی پوشیده نیست و امروز ما می‌بینیم که سیاست‌های ترکیه به نفع مردم و منطقه نبوده است؛ وقتی می‌بینند در گوشه و کنار ترکیه انفجاراتی رخ می‌دهد و امنیت خود ترکیه با هدف برانگیخته شدن این کشور به حمایت بیشتر تروریست‌ها انجام می شود، باید بگوییم سیاست‌های ترکیه و برخی کشورهای منطقه به جای آن که علیه اسرائیل باشد، در حمایت از این رژیم و علیه جریان اسلامی است.

سردار دهقان با بیان اینکه عربستان از منافقین به عنوان جریان جاسوسی علیه ایران استفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: می‌خواهم از همین جا به عربستان این پیغام را بدهم که جریان منافقین به عنوان جریان منحوس به هیچ عهدی که بسته، پایبند نبوده و جاسوسی و نوکری آنها برای شما نیز از همین موارد است و حمایت شما از منافقین یک لکه ننگ در حرکت‌های شما تلقی خواهد شد.

** عربستان از منافقین به عنوان جریان جاسوسی علیه ایران استفاده می‌کند

وی با ابراز امیدواری از اینکه جریان داعش در عراق به پایان عمر خود برسد، گفت:  با آزادی موصل، انشاالله تغییرات مهمی در عراق شکل خواهد گرفت و داعش به روزهای پایانی عمر خود نزدیک می‌شود.

خبرنگاری از وزیر دفاع درباره آخرین وضعیت سوریه و استفاده هواپیماهای روسیه از پایگاه هوایی ایران برای حمله از مقر تروریست‌ها پرسید که وی در پاسخ گفت: همکاری ما با روسیه براساس سیاست‌های کلی نظام و با مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در سطح راهبردی است و استفاده هواپیماهای روس از پایگاه هوایی ایران در راستای همکاری‌های متقابل برای مقابله با تروریست‌ها و هدف قراردادن تجمعات، مقرها و امکانات جریان تروریستی در سوریه است که در راستای همکاری‌های سه جانبه و درخواست دولت سوریه انجام شده است.

** استفاده روس‌ها از پایگاه همدان ارتباطی به مجلس ندارد/ پایگاهی در اختیار روس‌ها قرار نداده‌ایم

سردار دهقان با اشاره به 5 دیدار خود با وزیر دفاع روسیه در چند سال گذشته از افزایش سطح روابط ایران و روسیه برای مبارزه با تروریست و برقراری صلح و امنیت در منطقه خبر داد و در پاسخ به سوال خبرنگاری که می‌گفت آیا حضور خبرنگاران روس در پایگاه نوژه همدان نیاز به مصوبه مجلس ندارد، گفت: استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه هوایی ایران ارتباطی به مجلس ندارد چرا که ما هیچ پایگاهی را در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم. اگر کسی از روی ناآگاهی چنین برداشتی کرده که ما پایگاه نظامی ایران را در اختیار روسیه قرار داد‌ایم و این اقدام‌مان خلاف قانون اساسی بوده، اشتباه برداشت کرده است چرا که ما هیچ پایگاهی در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم و اقدامی هم که صورت گرفت، تصمیم نظام و شورای عالی امنیت ملی بوده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد ابراز نگرانی برخی کشورها از گسترش فعالیت‌های موشکی ایران نیز تصریح کرد: ما دنبال ابراز نگرانی برخی‌ها هستیم، چون همانطور که گفته بودیم برای افزای توان موشکی و دفاعی خود هیچ محدودیتی قائل نیستیم و هیچ کس نیز قادر نیست چنین محدودیتی برای ما اعمال کند.

وزیر دفاع در پاسخ به سوال خبرنگاری که می‌گفت چگونه داعش از تجهیزات و امکانات پیشرفته نظامی برخوردار است، خاطرنشان کرد: سوال ما نیز همین است که چه کسانی داعش و تروریست‌ها را تأمین می‌کنند؛ آیا جز این است که امروز عربستان، قطر و آمریکا و بعضا تا همین اواخر ترکیه تروریست‌ها را تجهیز می‌کردند؟ طبیعی است وقتی جبهه مقاومت توان عملیاتی خود را بالا می‌برود و قدرت مانور بیشتری پیدا می‌کند، تروریست‌ها از اربابان‌شان طلب امکانات و تجهیزات بیشتری می‌کنند که امروز شاهد هستید که آنها صاحب توپخانه هم شده‌اند که این نشان می‌دهد داعش به یک ارتش تبدیل شده است.

** مشاورین نظامی ایرانی در عراق و سوریه حضور دارند/ به این حضور ادامه می‌دهیم

سردار دهقان در ادامه حمایت از جریان مقاومت را در راستای پاسخ رسمی و قانونی ایران به عراق و سوریه برای برقراری صلح و امنیت و مقابله با جریان تکفیری دانست و گفت: حمایت ما از سوریه و عراق هم شرعی است و هم قانونی و هم در مناسبات جهانی به عنوان یک اصل شناخته شده است؛ ما به لحاظ نظامی به عراق و سوریه کمک می‌کنیم و همانطور که گفته بودیم، مشاورین نظامی ما در عراق و سوریه حضور دارند و این حضور و سیاست را نیز ادامه خواهیم داد.

** هرکس مقابل اسرائیل بایستد و از ما کمک بخواهد، به او کمک خواهیم کرد

وی، حمایت از سوریه و عراق برای مقابله با تروریست‌ها را اقدامی برای تأمین امنیت در منطقه و ایران دانست و اظهار داشت: ما، مقابله با تروریست‌ها در سوریه و عراق را نه تنها برای صلح و امنیت در منطقه بلکه اقدامی برای امنیت خودمان نیز تلقی و اعلام می‌کنیم هر کس و هر جریانی در مقابل اسرائیل بایستد و از ما کمک بخواهد، به آنها کمک خواهیم کرد.

خبرنگاری از وزیر دفاع پرسید که آیا احتمال دارد روسیه از دیگر پایگاه‌های نظامی ایران برای حمله به تروریست‌ها استفاده کند یا خیر؟ تأکید کرد: در بحث استفاده هواپیماهای روسیه از پایگاه‌های هوایی ایران، مغلطه انجام می‌شود؛ ما پایگاهی را در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم و تنها براساس توافق طرفین و به خواست دولت سوریه مقرر شد، برای انجام عملیات و مأموریت موثرتر علیه تروریست‌ها و هواپیماهای روس از پایگاه ایران استفاده کنند.