کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۱ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۵۲ ق.ظ

سعودی‌ها حجاج را به صورت جدی تهدید کردند

پرتال خبری واکنش: «خالد الحربی» فرمانده نیروهای امنیتی مراسم حج در عربستان حجاج را تهدید کرد اگر اقدامی غیر از اجرای مراسم حج انجام دهند به صورت جدی با آنها برخورد خواهد شد.

وی به همراه دو تن دیگر از فرماندهان بخش‌های امنیتی برگزاری مراسم حج در نشستی خبری که شبکه «الاخباریه» عربستان، به صورت زنده پوشش داده بود از حجاج خواسته فقط در مراسم حج امسال به عبادت بپردازند.

الحربی اعلام کرد که با وزارت حج هماهنگی‌های لازم صورت گرفته تا در حین مراسم رمی جمرات حادثه‌ای برای حجاج رخ ندهد و «ازدحام» صورت نگیرد.

این در حالی است که بی‌کفایتی و عدم مسئولیت پذیری متولیان سعودی برگزاری مراسم حج سال گذشته مراسم این سال را با دو فاجعه دردناک همراه کرد.

ابتدا در ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۴ یک جرثقیل در محوطه مسجدالحرام سقوط کرد که منجر به کشته شدن ۱۰۷ نفر و زخمی شدن ۲۳۸ نفر شد.

پس از آن نیز در ۲ مهر ۱۳۹۴ همزمان با عید قربان در مراسم رمی جمرات در «خیابان ۲۰۴» نزدیک تقاطع آن با «خیابان ۲۲۳»، در منطقهٔ منا چندهزار حاجی کشته شدند.

در حالی که مقامات رسمی عربستان ۲ روز پس از وقوع حادثه تعداد جانباختگان را ۷۶۹ نفر اعلام کردند؛ بر اساس مجموع آمار استخراج‌شده از گزارش‌های جداگانه کشورهای مختلف تعداد فعلی جانباختگان ۲۴۳۱ نفر است.

در این حادثه ۴۶۴ ایرانی جان باختند و در ایران سه روز عزای عمومی اعلام شد؛ با توجه به این مسأله و نگرانی ایران در خصوص نحوه برگزاری مراسم حج، دو کشور برای اعزام حجاج ایران به مکه به توافق نرسیدند و  رئیس سازمان حج وزیارت ایران اعلام کرد به علت کارشکنی‌ها و بدعهدی‌هایی که عربستان درباره نگرانی‌های ایران درخصوص حج داشت، امسال ایرانیان به این مراسم اعزام نمی‌شوند.

رهـــــــــــــا مسعودی
384 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *