سعید اوحدی: تلاش ما برای اعزام زائران ایرانی به حج 96 ادامه دارد

سعید اوحدی: تلاش ما برای اعزام زائران ایرانی به حج 96 ادامه دارد

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تلاش این سازمان برای اعزام زائران ایرانی به حج 96 ادامه دارد.

پرتال خبری واکنش: سعید اوحدی بعد از ظهر یک شنبه در حاشیه سفر به خراسان شمالی اظهار کرد: اساسا حج حق انکارناپذیری برای هر مسلمانی در هر گوشه‌ای از دنیا است که در این راستا این حق شرعی از سوی دولت عربستان از زائران بیت‌الله ایرانی گرفته شد.

وی با بیان اینکه به همین منظور ما از همه ظرفیت‌های داخلی وخارجی به‌منظور استیفای حقوق شهدای منا استفاده خواهیم کرد اظهار کرد: حکومت بی‌کفایت آل‌سعود با کارشکنی‌هایی که در این خصوص انجام داد موجب شد تا زائران ایرانی امسال در این آیین دینی و اسلامی حضور نداشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان داشت: از این‌ رو تلاش این سازمان برای اعزام زائران ایرانی به حج 96 ادامه دارد.

وی با یادآوری اینکه جهان اسلام درباره فاجعه منا می‌بایست از آل سعود توضیح بخواهد افزود: ما همواره بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب تاکید داشته‌ایم.

اوحدی تصریح کرد: این کمیته می‌بایست با حضور نمایندگانی از کشورها مختلف شکل بگیرد و از سویی عربستان حاضر نیست تا این کمیته شکل بگیرد.

وی با اشاره به  اینکه اساسا عربستان حاضر نیست بپذیرد که بیش از 6 هزار نفر از زائران سرزمین وحی به شهادت رسیدند گفت: این در حالی‌ است که آل سعود تعداد شهدا را در حد 700 نفر قبول دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به بی‌کفایتی آل سعود در برگزاری حج ابراهیمی افزود: ما این سؤال راداریم که چرا عربستان نتوانست امنیت جانی زائران ما را تامین کند.

وی حادثه تلخ منا و یا سایر حوادثی که در سال‌های گذشته برای زائران حج می‌افتاد را نشان از بی‌لیاقتی دولت عربستان در برگزاری حج ابراهیمی عنوان کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با یادآوری اینکه ما در سازمان حج و زیارت عهد کردیم که هیچ مسائل سیاسی و غیرسیاسی در حوزه ارزش‌های شهدا نباید وارد این حوزه شود گفت: اساسا ما در این سازمان عهد کردیم که باید ارزش‌های شهدا حفظ شود و در این زمینه محکم ایستادیم.

وی با گرامیداشت یاد شهدای منا تصریح کرد: خداوند را شاکریم که توفیق را داشته باشیم تا در شهرستان‌های که شهید فاجعه منا را داشته‌اند، حضور بیابیم.

رئیس سازمان حج و زیارت برگزاری مراسم دعای عرفه در مصلای امام خمینی (ره) تهران و استان‌های کشور با محوریت شهدای عرفه از برنامه‌های پیش‌بینی‌ شده به همین مناسبت اعلام کرد.