کافه گردش
اخبار
۱۵ تیر ۱۳۹۵, ۱۰:۳۷ ق.ظ

سفر هزاران ایرانی به ترکیه در تعطیلات عید فطر

سفر هزاران ایرانی به ترکیه در تعطیلات عید فطر
هزاران ایرانی به شهر وان در نزدیکی مرز شرقی ترکیه سفر کرده اند تا تعطیلات عید فطر را در این شهر بگذرانند که باعث خوشحالی فعالان اقتصادی محلی از افزایش فروششان شده است. این تعطیلات که در ترکیه رمضان بایرام نامیده می شود سه روزه بوده و پس از یک ماه روزه داری در روز سه شنبه آغاز می شود. افزایش حملات تروریستی پ ک ک آسیب بسیاری به اقتصاد این منطقه وارد شده بود.
پرتال خبری واکنش:دیلی صباح نوشت: هزاران ایرانی به شهر وان در نزدیکی مرز شرقی ترکیه سفر کرده اند تا تعطیلات عید فطر را در این شهر بگذرانند که باعث خوشحالی فعالان اقتصادی محلی از افزایش فروششان شده است. این تعطیلات که در ترکیه رمضان بایرام نامیده می شود سه روزه بوده و پس از یک ماه روزه داری در روز سه شنبه آغاز می شود. افزایش حملات تروریستی پ ک ک آسیب بسیاری به اقتصاد این منطقه وارد شده بود.

شبنم رضاپور که به همراه خانواده اش در وان به سر می برد نزدیک بودن این شهر به ایران را دلیل اصلی جذاب بودن آن می داند.

یک مغازه دار ترکیه ای، عبدالله ابوکان می گوید: « وقتی ایرانی ها نیستند آسیب زیادی به تجارت ما وارد می شود. کل زندگی ما به آن وابسته است. خدا را شکر که آن ها اینجا هستند. عید بایرام گذشته رونق چندانی نداشت، اما امسال از این بهتر نمی شد».

رئیس اتاق صنعت و بازرگانی وان می گوید ایرانی ها اقتصاد این منطقه را نجات دادند. او می گوید: «ما برای علاقه ایرانی ها به آمدن به وان بسیار شکرگذاریم، به ویژه آنکه آن ها در زمانی آمده اند که اقتصاد ترکیه سالی را با ضربه های پیاپی گذردانده است. ما معتقیدم تبلیغاتی که در دو سال گذشته درباره این استان در ایران داشتیم تاثیر زیادی در سفر خیل انبوهی از ایرانیان به اینجا داشته است».

تقوا می گوید اقتصاد محلی پس از زلزله اکتبر ۲۰۱۱ سقوط سختی را تجربه کرد، اما گردشگران ایرانی باعث ایجاد امید به آینده شدند. او می گوید: «ما از مغازه داران خواسته ایم از مهمانان ایرانی به درستی پذیرایی کنند و اجناس را به قیمت گران تر به آن ها نفروشند. کل این اقتصاد به دلیل افزایش گردشگران ایرانی متحول شده است، و بخش های خدمات دهنده فارسی زبان های بیشتری را استخدام کرده اند».

سارا ابراهیمی
339 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *