کافه گردش
اخبار
۲۶ فروردین ۱۳۹۵, ۹:۳۰ ق.ظ

سنگسار گوزن باردار در باغ وحش خرم آباد

 پرتال خبری واکنش:خبر تلخی بود؛ مرگ گوزن زرد ایرانی باردار در باغ وحش کاسیت خرم آباد که توسط بازدیدکنندگان مورد پرتاب سنگ قرار گرفت! متاسفانه این گوزن در حین فرار به فنس برخورد کرده و دچار شکستگی گردن شده و در نهایت تلف شد.
سنگسار گوزن باردار در باغ وحش خرم آباد

سرویس اجتماعی فردا: خبر تلخی بود؛ مرگ گوزن زرد ایرانی باردار در باغ وحش کاسیت خرم آباد که توسط بازدیدکنندگان مورد پرتاب سنگ قرار گرفت! متاسفانه این  گوزن در حین فرار به فنس برخورد کرده و دچار شکستگی گردن شده و در نهایت تلف شد.

گوزن زردی که بازدیدکنندگان سنگ‌سارش کردند!

به دنبال مرگ یک گوزن زرد باردار در باغ وحش کاسیت خرم‌آباد، ابراهیم توکلی مدیرکل دامپزشکی استان لرستان ضمن ابراز تاسف از مرگ این گوزن زرد گفته: گوزن زرد ایرانی باردار باغ وحش که توسط بازدیدکنندگان مورد پرتاب سنگ قرار گرفته بود در حین فرار به شدت به فنس برخورد کرد که متاسفانه با تنفس مصنوعی هم نتوانستیم این گونه باارزش و در خطر انقراض و جنین نارسش را نجات دهیم. مدیرکل دامپزشکی استان لرستان در پاسخ به این سوال که چرا مسئولان سازمان محیط زیست، دامپزشکی استان را در این زمینه مقصر می دانند؟  افزوده: شهرداری پس از گذشت یک سال از احداث باغ وحش کاسیت از اداره کردن این مرکز صرف نظر کرد و اداره این باغ وحش را به دانشکده دامپزشکی سپرد که به دلیل بالا بودن هزینه ها و مسئولیت سنگین نگهداری از حیوانات، نظارت بر این باغ وحش در سال ۹۱ به اداره کل دامپزشکی استان واگذار شد.

توکلی با تایید وضعیت نامناسب جایگاه ها و شرایط غیراستاندارد باغ وحش کاسیت تصریح کرده: زمانی که این باغ وحش توسط شهرداری احداث شد هیچ‌گونه نظارتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست بر نحوه ساخت باغ وحش وجود نداشت و امروز که به ناچار مسئولیت نظارت بر این باغ وحش به عهده اداره دامپزشکی قرار گرفته است، ما را مقصر می دانند و هر از گاهی با ارسال نامه، خواستار افزایش مساحت جایگاه ها می شوند، آنچه نه میسر است و نه در حیطه اختیارات دامپزشکی.

وی با اشاره به اینکه اداره کل دامپزشکی استان لرستان، به دلیل شرایط نامناسب باغ وحش کاسیت، طی مکاتبات متعدد با استانداری خواهان واگذاری این باغ وحش به سازمان حفاظت محیط زیست شده است، بیان کرده: اداره کل دامپزشکی، هزینه خوراک حیوانات باغ وحش کاسیت را که سالانه حدود ۲۰۰ میلیون تومان است بعهده گرفته، همچنین ۳ نگهبان تمام وقت و دو سرپرست که نیروهای دامپزشکی محسوب می شوند را برای رسیدگی به این باغ وحش اعزام کرده است در حالیکه نگهداری از گونه های حیات وحش در محدوده وظایف دامپزشکی نیست! وظیفه دامپزشکی، تشخیص و درمان بیماری است.این سخنان در حالی مطرح می شود که همچنان پاسخی برای یک سوال اساسی وجود ندارد، سوالی که الهام برنا معاون محیط زیست لرستان آن را مطرح کرده است: این گوزن در روزهای آخر بارداری خود به سر می‌برده چرا در شرایطی نگهداری شده که به آن استرس وارد شود.
سایر حیوانات نیز شرایط نگه داری مناسبی ندارند

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان در خصوص جایگاهی به مساحت ۸۰ متر که ۹ شیر افریقایی در آن نگهداری می‌شوند، اظهار داشته: جایگاهی که در آن ۹ شیر را نگهداری میکنیم حتی برای نگهداری از یک شیر هم مناسب نیست چرا که برای نگهداری از هر شیر طبق دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست ۱۵۰ متر مربع فضا مورد نیاز است و باغ وحش کاسیت نیمی از آن را به ۹ شیر اختصاص داده است. به همین دلیل درخواست انتقال شیرها را به باغ وحش های دیگر به سازمان محیط زیست ارسال کرده ایم که هنوز پاسخی به دستمان نرسیده است.

توکلی در پایان از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست خواست یا نسبت به تعطیلی باغ وحش اقدامات لازم را به عمل آورند یا پس از بررسی کارشناسی، گونه های مازاد را از باغ وحش خارج کنند و یا بعنوان متولی حیات وحش کشور، اداره این باغ وحش را به عهده گیرند و با تعامل با استانداری و اختصاص هزینه های لازم، نسبت به استاندارد سازی جایگاه ها اقدام کنند که در این صورت اداره کل دامپزشکی استان نیز در زمینه تشخص و درمان گونه های باغ وحش از هیچ حمایتی فروگذار نخواهد کرد.

وظیفه نظارت و حمایت از حیوانات در حال انقراض به عهده سازمان محیط زیست است، اما متاسفانه نه تنها سازمان محیط زیست دغدغه پرداختن به این مسئله را ندارد بلکه دانشکده دامپزشکی نیز در قبال آن مسئولیت پذیر نبوده است.

واکنش ها در شبکه های اجتماعی

به دنبال مرگ گوزن زرد در باغ وحش خرم آباد، موجی از پیام های توهین آمیز نسبت به مردم خرم آباد به راه افتاد. بسیاری از افراد اما در میان این واکنش ها اظهار تاسف کرده و این مسئله را به فرهنگ هموطنانشان نسبت داده اند.سید مرتضی می گوید : حالم از این بی فکری ها و خراب کاری های همه مون به هم می خوره. از یک طرف بی فرهنگی عده ای که به حیوان بی نوا سنگ زدن، از یک طرف سوء مدیریت یک عده ای که باعث ایجاد این شرایط شده اند. از یک طرف منابع طبیعی کشورمون که هر روز بیشتر از دیروز تخریب میشه و از بین میره. و از طرف دیگه هم بی حسی همه ما ایرانی ها در مقابل این افتضاحات. شاید دیگه دوست نداشته باشم بگم ایرانی هستم…

احمد نیز که دلیلی برای این نوع رفتار پیدا نکرده، در ادامه بیان می کند: مردم چرا به طرف گوزن بیچاره سنگ پرتاپ کردن؟ اگر دوربینی بود که بفهمند عامل پرتاب سنگ چه کسی و به چه علتی بوده، بهتر میشد نظر مسئولان را فهمید. البته برای حل مشکلات بعدی…در این میان اما برخی در واکنش به توهین های قومیتی ابراز ناراحتی کرده اند. لیلا که از این مسئله ناراحت است، می گوید: بی فرهنگ تر از کسانی که باعث مرگ این گوزن زرد شدن، کسانی هستند که دارن جوک قومیتی علیه این موضوع می سازن  و می فرستن.

رایمون نیز ادامه می دهد: توهین‌های قومیتی دست کمی از کشتن وحشیانه گوزن بی گناه نداره!
همچنین فوائد در واکنش به توهین های قومیتی بیان می کند: گوزن که مرد و تموم شد لااقل دیگه با این الفاظ زشت نژادپرستانه دل چند تا آدم زنده رو نشکون.برخی دیگر اما نسبت به ماجرای  پیش آمده و جریان به راه افتاده، نظر خاصی نداشته و حتی لزومی به پرداختن نسبت به این مسئله نمی بینند!  اسماعیل که یکی از آنهاست، می نویسد: یعنی تو این مملکت به غیر از این مشکلی وجود ندارد ؟ مردم در فقر و فلاکت زندگی می کنند آن وقت بعضی ها به فکر حیوانات هستند! شاید می خواستند به مسئولان مربوطه بفهمانند که این حق ماست که در ناز و نعمت زندگی کنیم نه حیوانات.  روزانه ده ها نفر براثر تصادفات و به خاطر خودروهای نا ایمن داخلی کشته می شوند، اما آب از آب تکان نمی خورد و با گذشت چندین دهه کسی بابت این خودروهای بی کیفیت محکوم نشده اما همین که یک حیوانی کشته می شود داد همه در می آید.

حیوان آزاری و عدم مسئولیت پذیری مسئولان باغ وحش

درست است که حیوان آزاری و کشتن بی رحمانه آن، عمل نادرستی است، اما نکته حائز اهمیت اینجاست که چرا سازمانی که برای حمایت از حیوانات باغ وحش تعیین می شوند برای حفظ سلامتی و جان حیوانات موجود در باغ وحش احساس مسئولیت نکرده و زمینه اتفاقات این چنینی را فراهم می سازد؟از سوی دیگر اما باید گفت که نباید هر مسئله ای را تبدیل به توهین به قومیت های خاص کرد! و برخی از هموطنان را برای این موضوع رنجاند.همچنین لازم است  زمینه آزار حیوانات را در برخی افراد که مشخص نیست از این کار چه سودی می برند، بررسی کرد و برای رفع آن راهکار ارائه داد. امید است دیگر شاهد حوادث این چنینی نباشیم.

سارا ابراهیمی
588 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *