کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۰ بهمن ۱۳۹۴, ۹:۳۱ ق.ظ

سیف: ما به زنجانی شماره حساب اعلام کردیم اما پولی واریز نشد

رئیس‌کل بانک مرکزی درباره اظهارات بابک زنجانی مبنی بر اینکه بانک مرکزی تاکنون شماره حسابی اعلام نکرده، گفت: از ما شماره حساب خواسته بودند، ما هم اعلام کردیم اما هنوز پولی واریز نشده است.

پرتال خبری واکنش: ولی‌الله سیف در حاشیه نشست تخصصی مبارزه با جرایم اقتصادی که عصر امروز با حضور سردار مقیمی رئیس پلیس آگاهی ناجا در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی برگزار شد، در خصوص برخورد با صرافی‌های غیرمجاز اظهار داشت: بیشتر از یک سال پیش دستورالعملی را نوشتیم که ناظر بر فعالیت‌های خرید و فروش ارز در صرافی‌ها بود.

وی افزود: هر اقدامی خارج از آن ابلاغیه مورد تائید بانک مرکزی نیست و افرادی که اقدام به خرید و فروش ارز می‌کردند از زمان ابلاغ دستورالعمل فرصت دادیم تا فعالیت‌های خود را منتقل کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ما محدودیتی برای صدور مجوز صرافی‌ها نداریم، گفت: هر کسی مجوز صرافی بخواهد باید  درخواست بدهد و در صورتی که با اصول ما مطابقت داشته باشد مجوز می‌‌گیرد.

ولی‌الله سیف با اشاره به سامانه سنا گفت: این سامانه به صورت خودکار نرخ متوسط کل خریدها و فروش‌های صرافی‌ها را اعلام می‌کند.ا نمی‌خواهیم برخورد دستوری داشته باشیم بلکه می‌خواهیم وضعیت بازار ارز آرامشی نسبی پیدا کند.

رئیس بانک مرکزی با اشاره به همکاری خوب ناجا در رابطه با شناسایی عوامل اخلال در بازار ارز گفت: برخی سایت‌ها هستند که نه صراف  هستند و از نرخ‌هایی که در سامانه سنا وجود دارد استفاده می‌کنند که با آنها برخورد می‌شود.

سیف با بیان اینکه هر کسی نمی‌تواند ادعا کند صراف است گفت:‌ اگر در گذشته در اتحادیه سکه و طلا ارز را هم اضافه کردند طبیعتا بانک مرکزی مسئولیت دارد این موضوع را کنترل کند ضمن اینکه ظرف یکماه آینده اعلام می‌شود که چقدر مجوز برای صرافی‌ها صادر شده است.

وی درباره ورود پول های کثیف به چرخه بانک داری نیز گفت : بانک مرکزی به خاطر سامانه‌هایی که دارد می‌تواند بفهمد در کجا چه پول‌هایی جابه‌جا شده است و اگر شکایتی صورت گیرد قطعا پیگیری می‌کند.

رئیس بانک مرکزی همچنین در خصوص اظهارات بابک زنجانی مبنی بر اینکه بانک مرکزی تا کنون شماره حسابی اعلام نکرده است گفت: از ما شماره حساب خواسته بودند ما هم اعلام کردیم اما هنوز پولی واریز نشده است.

وی همچنین در خصوص گشایش سوئیفت‌ها گفت: پس از چندین سال توقف سوئیفت‌ها گشایش یافته و در حال توسعه است.

سیف ادامه داد: در سفری که به همراه رئیس جمهور به ایتالیا داشتیم با بانک مرکزی ایتالیا مذاکره کردیم و آنها حساب کارگزاری را برای جمهوری اسلامی باز کردند همچنین با بانک فرانسه نیز مذاکره داریم و آنها کمک می‌کنند تا بحث مبارزه با پولشویی سرعت بیشتری بگیرد.

وی در پایان گفت: هیچ مانعی برای پیوستن شبکه بانکی کشور به شبکه سوئیفتی (شبکه بانکداری بین‌المللی) وجود ندارد.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.

رهـــــــــــــا مسعودی
406 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *