کافه گردش
اخبار
۱۰ دی ۱۳۹۴, ۱۲:۱۲ ب.ظ

شاخص کیفیت هوای امروز تهران

پرتال خبری واکنش: معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با اشاره به کاهش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون گفت: کیفیت هوای پایتخت با بارش باران نسبت به روز گذشته بهتر شد اما همچنان با قرار گرفتن شاخص یاد شده بر روی عدد ۱۲۴ در شرایط ناسالم برای افراد حساس است.

محمد رستگاری روز پنج شنبه  افزود: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، در شرایط ناسالم برای افراد حساس قرار گرفته است.میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲٫۵ میکرون، نسبت به روز گذشته به میزان ۳۵ عدد کاهش یافته و بر روی عدد ۱۲۴ قرار گرفت.

وی گفت: میزان غلظت آلاینده های منواکسید کربن از ۳۷ به ۴۳ و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون نیز نسبت به روز گذشته در همین ساعت از ۸۰ به ۶۸ رسیده است. ایستگاه های پارک رازی و شهرری به ترتیب با شاخص اعداد ۱۸۲ و۱۶۴ به ترتیب آلوده ترین نقاط جوی تهران در ۲۴ ساعت گذشته بودند.

رستگاری به مناطق کم آلوده نیز اشاره کرد و گفت: ایستگاه های پاسداران و اقدسیه نیز با شاخص اعداد ۶۷ و ۷۷ کمترین حجم آلاینده های جوی را در شهر تهران در این مدت داشتند.افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان توصیه کرد از فعالیت های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.

بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ سالم ( زرد )، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

آلودگی هوای تهران در سه هفته اخیر بیشتر در شرایط ناسالم و دوبار وضعیت قرمز قرار گرفت بطوریکه کمیته اضطراری کاهش آلودگی هوای پایتخت چند بار تشکیل جلسه داد و تدابیری را از جمله تعطیلی مدارس و قطع صدور مجوز تردد در محدوده زوج و فرد به کار گرفت. با اخبار سایت واکنش همراه باشید.

رهـــــــــــــا مسعودی
545 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *