شبکه خبری فرانسه:بازگشت ایران به عرصه نفت.

01
01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تلویزیون فرانسه «ب. اف. ام.» اعلام کرد: ایران در نظر دارد پس از لغو تحریم های اقتصادی که به لطف توافق هسته ای ژنو صورت می گیرد، در سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» به شکلی تاثیرگذار ظاهر شود.

تلویزیون فرانسه در گزارشی با عنوان «بازگشت بزرگ ایران به اوپک»، آورده است: امروز(چهارشنبه) پس ازهشت سال باردیگر «بیژن نامدار زنگنه» بر سر میز مذاکرات کشورهای تولید کننده نفت حاضر می شود.

وزرای ۱۲کشور عضو اوپک امروز در وین گرد هم می آیند تا میزان تولید نفت را ثابت نگه دارند و این درحالی است که ایران می تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

این گزارش حاکی است که توافق هسته ای ژنو در۲۴نوامبر(۳ آذرماه) بازگشت بزرگ ایران را به گروه تولید کنندگان نفت «اوپک» رقم زد.

بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران بویژه تحریم های نفتی باید تحت نظارت های سازمان ملل در شش ماه آینده برداشته شود.

درادامه این گزارش آمده است: تا این لحظه ایران که کشوری با اکثریت شیعه است در میان اعضای اوپک، پس ازعربستان سعودی با اکثریت سنی و در جایگاه دوم قرار دارد.

درسال ۲۰۱۲ میلادی، ایران روزانه سه میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرده و این در حالی است که میزان تولید عربستان ۹میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

این گزارش می افزاید: به دلیل وجود تحریم ها تولید و صادرات نفت ایران نسبت به توان این کشور کاهش داشته است.

وزیرنفت ایران با پیش بینی افزایش صادرات نفت ایران به محض لغو تحریم ها، اعلام کرد: ما هیچ مشکل فنی که مانع افزایش صادرات شود نداریم اما محدودیت های سیاسی داریم.

این درحالی است که اوپک باید سطح صادرات خود را ثابت نگه دارد و توزیع سهم هر کشور می تواند بدون کاهش بهای نفت در بازار به تقاضای جهانی طلای سیاه پاسخ گوید.

اگر ایران بازی با کشورهای غربی را بپذیرد، سهم هر کشور باید مجددا تعریف شود.

گزارش ب. اف. ام. حاکی است که خبر توافق ژنو و پیش بینی بازار به سرازیر شدن نفت ایران به بازار بین المللی به کاهش بهای نفت انجامید اما با این حال کارشناسان تغییر سریع در میزان تولید اوپک را که از سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون در سطح ۳۰ میلیون بشکه در روز ثابت مانده است، منتفی می دانند.

بر پایه این گزارش، عربستان سعودی همانند امارات متحده عربی در اوایل هفته جاری تمایل خود را برای حفظ سطح تولید اوپک، اعلام کرد.

هم اکنون بهای نفت در بازار حدود ۱۰۰ دلار در نوسان است و این قیمت برای متقاعد ساختن اعضای اوپک به تغییر در میزان تولید کافی نیست.

این گزارش می افزاید: این وضعیت برای اوپک چندان طول نخواهد کشید.

به گفته یک نماینده عضو این سازمان، از ماه ژوئن(خرداد) کاهش تولید نفت ضروری خواهد بود اما باید دید که کدام کشورها تولید خود را به منظور حفظ قیمت مطلوب تولید کنندگان باید متوقف کنند.