شرایط ثبت‌نام وام خرید کالا

پرتال خبری واکنش: بانک‌ها و موسسات اعتباری کشوربر اساس درخواست دستگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی برای کارکنان و بازنشستگان حائز شرایط، از تاریخ ۱۹ دی کارت اعتباری خرید کالای ایرانی صادر می‌کنند.

شرایط ثبت‌نام وام خرید کالا

در اجرای بخش دوم طرح خروج از رکود، مرحله اول صدور کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی‌، با تمهیدات و شرایط زیر از امروزانجام می شود:

الف) در اجرای بخشنامه شماره 308075 مورخ 94/10/17 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به منظور صدور کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی، ازامروز بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور حسب درخواست دستگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی برای کارکنان و بازنشستگان حائز شرایط زیر در چارچوب فصل (ح) دستورالعمل صدور کارت اعتباری مرابحه، کارت اعتباری خرید کالای ایرانی صادر می‌کنند:

1. کارکنان رسمی و پیمانی سازمان‌های فوق که حداکثر حقوق و مزایای تعهد نشده ماهانه آنها معادل پانزده میلیون ریال است.

2. بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری که حداکثر مستمری تعهد نشده آنها ماهانه معادل پانزده میلیون ریال است.
سقف اعتبار این کارت‌ها، حداکثر معادل چهار برابر حقوق و مزایای تعهد نشده ماهانه (سقف گواهی کسر از حقوق) متقاضی بوده و تضمین بازپرداخت اقساط صرفاً از طریق گواهی کسر از حقوق و بدون نیاز به تضامین و وثایق دیگر انجام می شود.

درخواست کارکنان وبازنشستگان سازمان‌ها ازجانب واحدهای منابع انسانی آنها گردآوری ودر قالب فهرست رایانه‌ای به همراه نامه گواهی کسر از حقوق گروهی که به تایید ذیحساب سازمان مربوطه رسید است به بانک‌هایی که حقوق و مستمری کارکنان آن سازمان را پرداخت می‌کنند ارسال می‌شود.
بانک‌های عامل مکلفند بلافاصله پس ازدریافت فهرست رایانه‌ای نسبت به اعتبارسنجی و صدور کارت اعتباری برای کارکنان و مستمری بگیران معرفی شده اقدام کرده و پس از صدور کارت، مراتب را به صورت پیامکی به متقاضیان اطلاع‌رسانی کنند.

متقاضیان پس از دریافت پیامک با مراجعه به شعبه یا واحد بانکی معرفی شده، ضمن امضای قرارداد و سایر مدارک، کارت اعتباری خود را دریافت می‌کنند.این کارت‌ها از زمان تحویل، در تمام مراکز معرفی شده ازجانب وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خرید کالاهای فهرست شده ازجانب وزارتخانه مزبور، قابل استفاده هستند.

ب) تمامی زوج‌هایی که مشمول تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بوده و در سامانه قرض‌الحسنه ازدواج ثبت‌نام کرده لیکن تا کنون موفق به دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج نشده‌اند، می‌توانند علاوه بر تسهیلات مزبور، کارت اعتباری خرید کالای ایرانی نیز درخواست کنند.

به این منظوردرچارچوب فصل (ح) دستورالعمل صدور کارت اعتباری مرابحه، حسب درخواست متقاضیان، برای هر یک از زوجین تا سقف پنجاه میلیون ریال، کارت اعتباری خرید کالای ایرانی صادر می‌شود.
ضوابط و مدارک لازم برای دریافت کارت اعتباری همانند تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بوده و این کارت‌ها در بانکی که ازجانب زوجین معین شده است، صادر و تحویل می‌شود.

مجدداً تاکید می‌شود که درخواست و دریافت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به هیچ عنوان موجب تاخیر یا محرومیت از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج نبوده و این تسهیلات مطابق با روال گذشته و با تامین منابع ازجانب بانک عامل تخصیص خواهد یافت.

زوج های جوان با کد رهگیری وام قرض الحسنه می توانند برای کارت خرید کالا ثبت نام کنند.
مدیرکل فناوری اطلاعات وارتباطات گفت: این عده می توانند با همان کد رهگیری وارد سامانه شوند و گزینه جدید تسهیلات کارت اعتباری را انتخاب کنند و مدارک دیگری لازم نیست.

ناصر حکیمی افزود: کارکنان دولت و مستمری بگیران هم برای تقاضا می توانند به مدیریت منابع انسانی و کارگزینی خود مراجعه و ثبت نام کنند و این مدیریت ها تقاضای نیروهای تحت پوشش خود را به صورت جمعی به بانک عامل ارائه می دهند و پس از ثبت نام و نهایی شدن تقاضا از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود.کارکنان دولت و مستمری بگیران پس از نهایی شدن تقاضا باید به بانک عامل مراجعه و قراردادها را امضا کنند.

حکیمی افزود : برای این طرح در حال حاضر 4200 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است و محدودیتی برای ثبت نام وجود ندارد.اگراعتبارات دیگری پیش بینی و اضافه شود در مرحله بعدی برای افرادی غیر از این سه گروه نیز کارت خرید اعتباری کالا صادر خواهد شد.با اخبار سایت واکنش همراه باشید.