شرکت نفت: اموال زنجانی در داخل کشور به یک ششم بدهی‌اش نمی‌رسد

در طول رسیدگی به پرونده بابک زنجانی در دادگاه مشخص شد که او و همدستانش بخش عمده‌ای از اموالی را که باید به شرکت نفت و بیت‌المال برمی‌گرداندند به خارج از کشور برده و صرف سرمایه‌گذاری عمده خود کرده یا در اختیار امنای خود در دیگر کشور‌ها از جمله در ترکیه قرار دادند.

پرتال خبری واکنش: غلامرضا مهدوی با بيان اينكه وزارت خارجه درصدد گرفتن وكلاي خارجي براي بازگرداندن اموال متهم نفتي به كشورند، گفت: اموال داخل كشور بابك زنجاني اگر در شرايط مطلوبي فروخته شود يك ششم بدهي‌اش را هم پوشش نمي‌دهد. وي افزود: ماجراي خريد شركت اقماري اونور اير در تركيه درست زماني كه اموال شركت نفت در اختيار وي قرار گرفت، رخ داد و همزمان نيز چند كشتي كانتينربر از آلمان خريداري و در اختيار نروژي‌ها قرار مي‌دهد يعني تاريخ خريد اين اموال با زماني كه نفت در اختيارشان قرار گرفته همخواني دارد.

مهدوي تصريح كرد: بابك زنجاني شركت اونوراير را به قيمت ۲۵۵ ميليون دلار از يك تبعه ترك خريداري كرده كه ۵۱ درصد آن به نام اين تاجر ترك و ۴۹ درصد نيز به‌نام شمس‌زاده مي‌شود و تمامي اين ماجرا‌ها زماني كه هنوز بازداشت نشده بود، اتفاق افتاده و بعد از بازداشت نيز اين مساله تشديد شد و افرادي هم كه امين وي بودند شروع به دست‌اندازي و انتقال اموال به ديگران كردند.

وي اظهار داشت: در حال حاضر شركت نفت با كمك دولت و وزارت خارجه درصدد گرفتن وكلاي خارجي هستند كه آن ميزان اموالي كه امكان دارد به كشور بازگردانند.

منبع: ایلنا