کافه گردش
اخبار
۱۹ فروردین ۱۳۹۵, ۸:۴۰ ق.ظ

شمارش معکوس برای افتتاح بزرگترین ایستگاه مترو خاورمیانه در تهران

شمارش معکوس افتتاح بزرگترین ایستگاه مترو خاورمیانه آغاز شد.

پرتال خبری واکنش: به گزارش شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو)، ایستگاه مترو شهر آفتاب که باهدف تردد به مجموعه نمایشگاه‌های بین المللی شهرآفتاب و در انتهای مسیر فاز نخست خط مترو تهران- پرند احداث شده، هم اکنون در مراحل نازک کاری و نصب تجهیزات و پله‌های برقی قرار دارد.

مساحت این ایستگاه ۲۵ هزار متر مربع و تقریباً ۳ برابر ایستگاه‌های معمولی است. شرکت مترو تهران پیش از این با احداث ایستگاه مترو تجریش به ابعاد ۱۵ هزار متر مربع، رکوردار ساخت بزرگترین ایستگاه مترو در خاورمیانه بود.

این ایستگاه به منظور امکان مسافرگیری از دو طرف و به صورت جزیره‌ای ساخته شده است. در ساخت بزرگترین ایستگاه مترو خاورمیانه، ۲ هزار و ۸۰۰ تن آرماتوربندی، ۳۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع قالب بندی، ۲۳ هزار متر مکعب بتن ریزی و ۷۰ هزار متر مکعب خاکبرداری به کار رفته است.

معماری ایستگاه مترو شهرآفتاب، ایرانی- اسلامی و ملهم از بنای تاریخی چهلستون اصفهان و هماهنگ با معماری مجموعه نمایشگاههای بین المللی شهرآفتاب است. این ابرسازه زیرزمینی و باشکوه آواخر ماه جاری برای بهره‌برداری آماده خواهد شد.

برپایه این گزارش، مسیر تونلی فاز نخست پروژه خط مترو تهران –پرند به طول ۵ و نیم کیلومتر به دو روش ترانشه باز و ترانشه بسته (روش اتریشی) حفاری و ساخته شده است. در این مسیر تونلی هم ۵۰۰ هزار مترمکعب خاکبرداری، ۱۳۷ هزار مترمربع قالب بندی، ۹ هزار و ۷۰۰ تن آرماتوربندی و ۱۰۸ هزار مترمکعب بتن ریزی به کار رفته است.

مسافران ناوگان مترو تهران می‌توانند در ایستگاه‌های تقاطعی خطوط مختلف با تغییر مسیر حرکت به خط یک و در نهایت ایستگاه مترو شهرآفتاب به نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب دسترسی داشته باشند.

طبق مصوبه، ۱۰۰ در صد تأمین اعتبارات خط مترو تهران – پرند به طول ۵۲ کیلومتر با دولت است اما شهرداری تهران به منظور تسهیل تردد مراجعین به نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب که قرار است نیمه اول اردیبهشت ماه جاری افتتاح شود، بخش مهم بودجه فاز نخست را عهده دار شده است.با اخبار سایت واکنش همراه باشید.

رهـــــــــــــا مسعودی
337 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *