شورای امنیت آماده بررسی قطعنامه لغو تحریم‌ های ایران

 

پورتال واکنش : شورای امنیت سازمان ملل امروز -دوشنبه- قطعنامه ای را بررسی خواهد کرد که با تصویب آن، سند برنامه جامع اقدام مشترک که در وین به تصویب رسید، تأیید و قطعنامه های پیشین این شورا علیه ایران که مبنایی برای تحریم های بین المللی بود، لغو خواهد شد.

این اسناد در صورت تأیید نهایی در شورای امنیت و مراجع قانونگذاری ایران و آمریکا، قرار است برای ١٠سال اجرایی شوند.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا متن توافق جامع هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در ۲۳ تیر ماه را، با اسناد و ضمایم آن به کنگره آن کشور فرستاده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید کنگره آن کشور، از روز دوشنبه ۲۹ تیر ماه، تا ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا این توافق و اسناد مربوط به آن را بررسی و نظر نهایی خود را در مورد آن اعلام کند.

روز دوشنبه در عین حال قطعنامه مربوط به توافق اتمی به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود.

عمده جمهوری‌خواهان که صاحب اکثریت در مجلس نمایندگان و سنای کنگره ایالات متحده هستند پیش از این در موارد گوناگون مخالفت خود را با مذاکرات و در نهایت توافق اتمی ایران اعلام کرده بودند.

همزمان دولت رژیم صهیونیستی نیز تلاش‌های تازه‌ای را برای کسب مخالفت بیشتر با این توافق و جلوگیری از تائید آن آغاز کرده است.

در عین حال روزنامه اسرائیلی هاآرتص ۲۸ تیر ماه با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی تازه میان جان کری، وزیر خارجه آمریکا و با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل،آن را «مکالمه‌ای بسیار سخت» توصیف کرد.

چنانچه نمایندگان کنگره آمریکا توافق جامع را تائید نکنند، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند از حق وتوی خود علیه آن استفاده کند.

نمایندگان می‌توانند تلاش کنند تا به دو سوم آرا در مخالفت با این توافق دست پیدا کنند تا در آن صورت قدرت وتوی رئیس‌جمهوری را از او بگیرند. هرچند به نظر نمی‌رسد رسیدن به دو سوم آرا، که به رای گروهی از نمایندگان دمکرات نیاز خواهد داشت، برای آنها کار آسانی باشد.