شکار فجیع گرازها در لرستان /عکس

طاهر فتح‎الهی در جمع خبرنگاران بیان کرد: یگان اجرایی اداره محیط‌زیست الشتر طی گشت و کنترل در مناطق تحت مدیریت این واحد چهار متخلف شکار و صید که از استان‎های همجوار به قصد شکار گراز به استان آمده بودند را به همراه چهار اسلحه شکاری و سه قلاده سگ شکاری دستگیر کردند.
وی اضافه کرد: این شکارچیان در منطقه مرشدآباد به کمک سگ‎های شکاری اقدام به شکار چهار رأس گراز وحشی کرده بودند. فتح‎الهی ادامه‌داد: متأسفانه با اینکه شکار گراز برای تمامی مسلمانان حرام است اما چند سالی است توسط شکارچیانی از استان‎های همجوار این کار صورت می‎گیرد.

رئیس اداره محیط‌زیست الشتر با اشاره به نقش گراز در طبیعت گفت: این حیوان نقش تعیین کننده‎ای برای طبیعت به خصوص در هرم غذایی پلنگ دارد و شکار آن باعث می‎شود که پلنگ غذای خود را از دست داده و به دام دامداران پناه آورد و موجب خطر برای خود و انسان‎ها شود. وی تصریح کرد: همچنین گراز احیای درختان و تقویت خاک را به وسیله پوزه قدرتمندش انجام می‎دهد.

کامران سپه‎وند، کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان درباره شکار این گرازها به ایسنا گفت: در ازای هر رأس گراز وحشی مبلغ دو میلیون به عنوان ضرر و زیان وارده دریافت می‎شود و متأسفانه این مبلغ هیچ‎گونه بازدارندگی به دنبال ندارد. وی اضافه‌کرد: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان ذی‌ربط درخواست می‎شود نرخ‎های جدید ضرر و زیان وارده به محیط‌زیست را مورد تجدیدنظر قرار دهند تا مجازات، حالت بازدارندگی را در پی داشته باشد.

سپه‎وند اظهارکرد: مجوز برای شکار این‌گونه جانوران به اقلیت‎های مذهبی رسمی در کشور ارائه می‎شود اما این مجوز به مسلمانان داده نمی‎شود.