صالحی: نمی‌توان آزادی‌های مردم را محدود کرد

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: مسئولان ارشد نظام همواره بر این نکته تاکید کردند که سرکوب آزادی‌های مشروع به بهانه حفظ امنیت باعث خواهد شد تا اهداف عالی کشور در حفظ امنیت تحقق نیابد. صالحی همچنین گفت: به بهانه حفظ امنیت نمی‌توان آزادی‌های قانونی و مشروع مردم را محدود کرد.

پرتال خبری واکنش: علی اکبر صالحی: نمی‌توان آزادی‌های مردم را محدود کرد صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران طی سخنانی در نخستین کنگره سربازان صلح ایران با بیان این که یکی از مهم‌ترین دلایل رواج خشونت در جوامع امروزی فقدان تعلیم و تربیت صحیح در سطح خانواده و اجتماع است، اظهار کرد: اگر برنامه‌ریزی صحیح در جهت زدودن خشونت در هسته‌های اولیه حیات اجتماعی صورت نپذیرد، زندگی خانوادگی می تواند به خاستگاه اولیه تعلیم و ترویج خشونت تبدیل شود.

وی یکی دیگر از عوامل زمینه ساز خشونت را رواج بی عدالتی فراگیر در تمام عرصه های حیات اجتماعی دانست و گفت: خارج شدن از منهج عدل در عرصه های مختلف حیات انسانی از جمله در حوزه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بسترسازی دوری انسان‌ها از مسیر اعتدال و انصاف در عرصه زندگی جمعی است.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که فقدان فضای آزاد برای رشد استعدادها یکی دیگر از زمینه های ایجاد خشونت و افراطی گری است، اظهار کرد: چنانچه نیروی موجود در افراد یک جامعه به طور طبیعی مجال بروز و ظهور نیابد ظرفیتی فراهم خواهد آمد تا خواسته‌های افراد جامعه از راه های غیر طبیعی و غیر اصولی بروز و ظهور یابد.

وی در ادامه با اشاره به این که کشورهای اقتدارگرا به بهانه حفظ امنیت در راه استفاده مردم از آزادی‌های مشروع و قانونی سد و حایل ایجاد می‌کنند، افزود: خوشبختانه ملت ایران برخلاف بسیاری از ملت‌ها و کشورهای دیگر از این آسیب مصون است و به بهانه‌های حفظ امنیت نمی‌توان آزادی های قانونی و مشروع مردم را محدود کرد و مسئولان ارشد نظام همواره بر این نکته تاکید کرده اند که سرکوب آزادی های مشروع به بهانه حفظ امنیت در میان مدت و بلندمدت باعث خواهد شد تا اهداف عالی کشور در حفظ امنیت نیز تحقق نیابد.

وی با اشاره به بحث نفوذ اظهار کرد: بسیاری از خشونت‌هایی که در سطح رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی شاهد آن هستیم به دلیل بازی‌های قدرت‌های بیگانه برای حفظ منافع خودشان صورت می‌پذیرد.

صالحی یکی از مهم‌ترین زمینه‌های تبلیغ و ترویج خشونت را خشونت‌های ناشی از ایدئولوژی های انحرافی عنوان کرد و گفت: ما در حال حاضر شاهد بروز و ظهور تبعات اندیشه‌های سلفی و واپس گرایانه هستیم و این تفکر انحرافی جهان اسلام به ویژه خاورمیانه را مورد تاخت و تاز قرار داده است.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد:‌ گروه‌های تروریستی و تکفیری با استفاده از فقر مادی و فرهنگی بخش قابل توجهی از امت اسلامی آنان را به پیاده نظام گروه‌های تکفیری تبدیل کرده اند و به عبارت دیگر نظریه پردازان گروه‌های تکفیری برخی از جاهلان را به انتقام گیری از شهروندانی ترغیب می کنند که خود قربانی دستگاه عظیم سرمایه داری بوده‌ و نقشی در سیاست‌ها و راهبردهای کلان سرمایه داران غربی ندارند.

او با تاکید بر این که جریان‌های عقل ستیز و انحرافی تصویری دروغین از پیامبر اسلام و سنت اسلامی ارائه می دهند، اظهار کرد: آنچه امروزه درباره کردار نیک مردانی مانند مهاتما گاندی و دیگر پیشوایان صلح جهانی می گویند در حقیقت ریشه در روش و منش پیامبر اسلام دارد.

صالحی ادامه داد: اکنون مایه تاسف عمیق است که می بینیم جمعی کج کردار که بی شک مهره‌های بازی ناجوانمردانه قدرتمندان هستند به نام اسلام و با پرچم احیای خلافت اسلامی وارد میدان شده‌ و با وقاحت و شناعت تمام به تخریب بلاد و کشتار بی رحمانه شهروندان غیر نظامی می‌پردازند تا از این طریق خود را در مقام احیاگر سنت پیامبر جلوه دهند.

وی با اشاره به حوادث ناگوار اخیر در نیجریه اظهار کرد: متاسفانه امروز شاهد سرکوب حرکت‌های آزادی‌خواهانه و عدالت‌طلبانه مسلمانان در جای جای جهان اسلام هستیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان این که وسایل و امکاناتی که در صحنه اجتماعی پدیدار شده اند مجال بیشتری را برای بروز و ظهور خشونت فراهم می آورند، اظهار کرد: رسانه‌های دیداری و شنیداری و نیز تولیدات سینمایی می توانند به رواج خشونت گفتاری و رفتاری دامن بزنند و به بستری جهت تبلیغ و ترویج خشونت سازمان یافته تبدیل شوند.

وی با اشاره به خطرات رفتارهای ناصواب شخصیت‌ها و گروه‌های مرجع در سطح داخلی و به طور کلی در سطح جهان اسلام اظهار کرد: این نسل بزرگ می تواند موجبات تردید و دلسردی مردم به ویژه نسل جوان را ایجاد کرده و به واسطه انباشت سرخوردگی‌ها، خشونت‌ورزی مجالی برای رشد پیدا کند.

علی اکبر صالحی با تاکید بر این که آموزه‌های اسلام و نهضت عاشورا ایرانیان را تا حد قابل توجهی از این آسیب‌ها در امان نگه داشته است، اظهار کرد: باید گفت که ما با تاسی از تعالیم مکتب حسینی توانسته‌ایم از مظلومیت تاریخی مکتب تشیع سلاحی کارآمد برای دفع خطرات و احیای فرهنگ اصیل اسلامی بسازیم و با استفاده از این توشه تاریخی است که می‌توانیم به پرچمدار مبارزه با خشونت و افراطی گری تبدیل شویم که در حال حاضر یکی از بزرگترین وظایف احیاگران اسلام ناب است.

صالحی در پایان با اشاره به نامه رهبری به جوانان غربی اظهار کرد: نخستین تلاش مدبرانه جهت مقابله فرهنگی با روایت تحریف شده از اسلام در نامه اخیر رهبری به انجام رسیده است و ایشان در نامه خود از چهره کریه این مدعیان دروغین پرده برداشتند و روایت اصیل اسلام ناب را برای جهانیان تبیین کردند و ما در حال حاضر وظیفه داریم که به حمایت از این اقدام خردمندانه پرداخته و به عنوان پرچمداران صلح جهانی پای در میدان این مجاهدت عظیم فرهنگی بگذاریم.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.