طباطبایی: رفتار آیت‌الله هاشمی در سال 88 هنرمندانه بود!

طباطبایی: رفتار آیت‌الله هاشمی در سال 88 هنرمندانه بود!

حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی طباطبایی گفت: مصباح به آن میزان که در فلسفه متبحر است، در سیاست تخصص ندارد و وارد نیست.

پرتال خبری واکنش: گزیده مصاحبه استاد برجسته اخلاق با تسنیم در زیر می آید:

آیت‌الله مصباح یزدی  علامه است و در فلسفه متبحر هستند. من حرفم این است که خیلی حیف است که ایشان در این کشمکش‌های سیاسی سطح پایین وارد شوند. واقعاً حیف است. ایشان علامه است و کشور می‌تواند از مباحث فلسفی و اعتقادی ایشان و از خدمات موسسه امام خمینی(ره) در سطح بالاتری استفاده  کند.  ولی ورود آقای مصباح در این سطح از سیاست باعث می‌شود که کشور نتواند آنطور که باید و شاید از ایشان بهره بگیرد. ضمن اینکه معتقدم آقای مصباح به آن میزان که در فلسفه متبحر است، در سیاست تخصص ندارد و وارد نیست.

اختلاف سلیقه‌هایی در مباحث سیاسی با مصباح دارم. مثلاً من اصرارشان روی آقای لنکرانی یا حمایت از آقای جلیلی را اصلاً قبول نداشتم. نباید ایشان ورود کند به این شکل.  البته اینطور نیست که من با پایداری‌کلاً مشکل داشته باشم. بعضی از پایداری‌ها واقعاً خوب هستند و من به آنها علاقمندم.

ایشان مثل آقای مطهری باید عمل کنند و وارد حزب و گروه‌های سیاسی نشوند. وقتی ایشان وارد فعالیت های حزبی می‌شود طرف مقابل دستاویز پیدا می کند برای هجمه به ایشان. لذا من از پایگاه ناصح بودن به ایشان مطالبی عرض کردم و قصد انتقاد ندارم به آن معنا. ایشان باید در سطح ارشاد علمی و اخلاقی برای همگان نقش ایفا کنند. چون در سیاست هم تخصص کافی را ندارند به نظر من.

آیت الله هاشمی قدیمی‌ترین دوست مقام معظم رهبری است. آقای هاشمی به نظر من تابع رهبری است و اگر نظرش هم با نظر آقا متفاوت باشد، اعتقاد دارد که باید تبعیت کند از رهبری.

{تسنیم: حتما تایید می فرمایید که یکی از برهه‌های معیار و شاخص برای سنجش عیار ولایت‌پذیری افراد فتنه 88 است. آقای هاشمی مشخصا در این برهه، در چندین موضوع دچار لغزش شد و با نظام همراهی نکرد. قبول دارید؟}

به نظر من شئون افراد در مخالفت فرق می‌کند. من رفتار متفاوت آقای هاشمی را دلیل بر عدم همراهی و تمکین نمی‌بینم. به نظرم ایشان نقشی داشت که آن را ایفا می‌کرد.

{تسنیم: وقتی شورای نگهبان بررسی می‌کند و می‌گوید تقلب نبوده و انتخابات را تایید می‌کنند؛ آقای هاشمی به عنوان یکی از پیشروان انقلاب و از شخصیتهای برجسته نظام، دوباره شبهه تقلب را القا می‌کنند…}

من از بیان ایشان نوعی آرامش برای مخالفان برداشت کردم. ضمن اینکه ایشان رسماً اعلام می‌کند که باید از نظر آقا تبعیت شود.

{تسنیم: ولی صحبت‌های ایشان به قدری برای ضدانقلاب دستاویز مناسبی بود که بی‌بی‌سی برای اولین بار این خطبه‌ها را به صورت مکتوب و تصویری پوشش زنده داد.}

هنر سیاسی آقای هاشمی این بود که نقشی به عنوان مکمل برای نظام ایفا کرده و مخالفان را مدیریت کند. این دوگانگی که در ظاهر ممکن است از آقای هاشمی ببینید، به نظر من در راستای مدیریت مخالفان است. و در نهایت حفظ نظام را تعقیب می کند.

شما به عنوان فردی باسابقه و صدالبته خوش سابقه در انقلاب که انتخابات‌های بسیاری را تجربه کرده‌اید و به سازوکارهای انتخاباتی کشور اشراف دارید، نظرتان مشخصاً درباره  انتخابات سال 88 چیست؟ آیا قائل به تقلب هستید؟} من اولین آخوندی هستم که در رسانه ملی گفتم و فیلم آن هم هست که بر صحت انتخابات88 تاکید کردم. منتها در همان برنامه گفتم که آقای احمدی نژاد هم مخالفانش را خس و خاشاک نداند و شال سبز گردنش نیندازد. من هیچ قائل نبودم که در انتخابات تقلب شده است.

{تسنیم: میگویند آقای سید حسن خمینی نباید آزمون بدهد چون شانش زیر سوال می رود.} اگر فردی در حوزه علمیه مشهور به علم است نرود امتحان بدهد. کسی که شاگرد دارد و مدرس است و مشهور به علم است، قانون می‌گوید نیازی به امتحان ندارد.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.