ظریف بین پوتین و اردوغان میانجی‌گری می‌کند؟

ظریف بین پوتین و اردوغان میانجی‌گری می‌کند؟
دکتر مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه معتقد است که ایران می تواند نقش میانجی گر را در بحران روابط روسیه و ترکیه ایفا کند.

پرتال خبری واکنش: مطهرنیا اظهار داشت: رابطه ی مناسب دولت اعتدال گرای روحانی با داود اوغلو به عنوان نخست وزیر ترکیه و از سویی دیگر اتحاد استراتژیک ایران و روسیه، زمینه را برای میانجی گری ایران بین انکارا و مسکو مهیا می کند.
وی با اشاره به گزارش نشریه «الحیات» در رابطه با تماس های تلفنی وزیر خارجه ایران با مسئولان روس و ترک و دعوت آن ها به آرامش، گفت: میانجیگری ایران توسط دکتر ظریف که امروزه بعنوان یک دیپلمات بین المللی شناخته می شود می تواند کارساز باشد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با توجه به فهم موجود در آنکارا و نیاز موجود در مسکو، اقدامات ظریف از سوی دو طرف باید محترم شمرده شود و فعالیت ایشان در این زمینه نیز با وجود چالش های فراوان باید بیشتر از این باشد تا بتوانیم در آینده شاهد یک فضای مناسب در جهت همکاری ایران ، ترکیه و  روسیه به منظور کاهش خشونت در منطقه و سوریه باشیم .

مطهرنیا در ادامه گفت: اگر روسیه و ترکیه به تنش هرچه بیشتری وا داشته شوند زمینه های یک نوع درگیری فزآینده  در خاورمیانه به وجود می آید و یک زایش خطرناک رخ می دهد که بجای زایمان طبیعی یک سزارین تاریخی و پراز خونریزی رخ خواهد داد.

وی افزود: با این حال، عقلانیت سیاسی در مسکو و آنکارا بعد از تنش های موجود، نشان می دهد که دو کشور خواهند توانست موضوع را تا حدی کنترل کنند. مگر اینکه در رابطه با سوریه، وضعیت بین المللی و ماجرای الگوی 1+5 تغییراتی پیش بیاید و روس ها بخواهند برای برهم زدن بازی آمریکایی ها، از گزینه ی نظامی استفاده کنند.

مطهرنیا اضافه کرد: این در حالی است که اگر روس ها بخواهند این بازی را برهم بزنند مقدمه ای برای ورود ناتو به ماجرای سوریه و ایجاد الگوی افغانستان  در ارتباط با  آینده دمشق شکل خواهد گرفت. اگر روس ها در برابر ترک ها بایستند ناتو وارد منطقه خواهد شد  و با ورود ناتو  به این مسئله باید بپذیریم  که آرام آرام  مسئله ای شبیه افغانستان  در سوریه پدید خواهد آمد.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.