ظریف: 1میلیارد و 700 میلیون دلار از آمریکا دریافت کردیم

پرتال خبری واکنش: ظریف در مورد جمله‌ای که در یکی از مذاکرات به طرف مقابل گفته بود مبنی‌بر اینکه “هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید” و اینکه آیا طنزها و شوخی‌هایی که با این جمله شده را دیده‌اید اظهار داشت: لطیفه‌ها در این مورد را زیاد دیدم ولی فکر می‌کنم نباید هیچ کس را تهدید کرد و اصولا سیاست و تهدید سیاست شکست خورده‌ای است و حتما مردم بزرگ ایران را هیچ کس نمیتواند تهدید کند؛ چه در طنز و چه در واقعیت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در مورد تمایل برخی از کشورهای خارجی به منظور لغو روادید با جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: ما از لغو روادید به صورت دو جانبه استقبال می‌کنیم و با بسیاری از کشورها می‌توان قانون لغو روادید را اعمال کرد.

**سیاست ما لغو متقابل روادید با کشورهاست

ایشان افزود: برای برخی کشورها به دلیل ملاحظات امنیتی چنین مسئله‌ای امکان پذیر نیست ولی به صورت کلی سیاست ما همکاری دو جانبه برای لغو متقابل روادید است.

ظریف همچنین در مورد لغو روادید با کشور روسیه اظهار داشت: بنده هنوز به صورت رسمی در این مورد پیامی را دریافت نکردم ولی در گفت‌وگوهایی که در طول دو سال گذشته با مقامات روسی داشته‌ام در مورد تسهیل رفت و آمد بین دو کشور بویژه تسهیل رفت و آمد بازرگانان و فعالان اقتصادی اقداماتی صورت گرفته است.

وزیر امورخارجه تصریح کرد: همچنین پس از آن تسهیل رفت و آمد گردشگران میان ایران و روسیه است که با توجه به شرایط ویژه و امنیتی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و امکانات فراوان گردشگری، امیدواریم که در این زمینه نیز به توافقاتی دست یابیم.

وی افزود: البته برای گسترش گردشگری در ایران وزارت امور خارجه این آمادگی را دارد که در مواردی که به لغو روادید با کشورها نرسیده‌ایم کمک کند تا در مبادی ورود کشور بتوان تسهیلاتی را بوجود آورد تا در صنعت گردشگری کشور کمکی به تقویت مبانی اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و از طرفی واقعیت ایران را به دنیا نشان دهیم.

**حضور گردشگران خارجی در ایران باعث تبلیغ کشور خواهد شد

ظریف همچنین در ادامه با اشاره به اینکه حضور گردشگران خارجی در ایران باعث تبلیغ کشور خواهد شد اظهار داشت: حضور گردشگران خارجی در کشور و دیدن ایرانی زیبا، با امنیت و مردم خوب کشورمان باعث تقویت سطح شناسایی کشورهای خارجی از ایران خواهد شد و یکی از اهداف وزارت امور خارجه در کنار سازمان گردشگری، گسترش گردشگری در کشور است.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که پیگیری‌های فاجعه منا در چه مرحله‌ای است و اینکه سازمان حج اعلام کرده که ادامه پیگیری‌های این مسئله با وزارت خارجه است اظهار داشت: ما در چند حوزه کار را دنبال کردیم و در مسئله حقیقت‌یابی و جمع ‌‌آوری اطلاعات همراه با بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و سازمان حج و زیارت اقداماتی را انجام دادیم، همچنین در زمینه حقوقی نیز وزارت امور خارجه نیز اقداماتی را انجام داده است.

ایشان افزود: گفت‌وگوهایی با دیگر کشورها انجام شد ولی اکنون به دلیل قطع روابط با رژیم سعودی، ناگزیر باید منتظر ماند، اما برای پیگیری حقوق جان باختگان فاجعه منا نیاز به پیگیری‌های دو جانبه و چند جانبه است.

وی با اشاره به بازگرداندن پیکر قربانیان فاجعه منا اظهار داشت: در این فاجعه با تلاشی که وزارت خارجه، سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری انجام دادند توانستیم پیکرهای پاک قربانیان فاجعه منا را به کشور بازگردانیم.

**1 میلیارد و 700 میلیون دلار از آمریکا دریافت کردیم
ایشان در پاسخ به این سوال که دارایی‌های نظامی ایران در کشور آمریکا معروف به FMS آیا جز دارایی‌هایی است که قرار است آزاد شوند اظهار داشت: ما در دعوای FMS با کشور آمریکا دو مسئله را پیگیری می‌کردیم، اولی یک حساب امانی در اختیار آمریکا بوده که موضوع آن حل و فصل شد و 1 میلیارد و 700 میلیون دلار دریافت کردیم و قسمت دوم دعوای FMS یا اموال نظامی ایران، مربوط به ادواتی است که در آنجا بوده و نیاز است که کماکان در مورد آن مذاکره شود.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: البته هر چه سریعتر این پول نقد می‌شد می‌توانست به عنوان کمک در امور اقتصادی استفاده شود، این پرونده‌ در صورتی که ادامه پیدا می‌کرد به هیچ بهره‌برداری نمی‌رسید.

ظریف در بخش دیگری از اظهاراتش در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان آلودگی هوا را با دیپلماسی حل کرد اظهار داشت: در مسئله آلودگی هوا امیدواریم بتوانیم با ورود تکنولوژی سبز به کشور و استفاده از صنایع سازگار با محیط زیست که از برنامه‌های مهم خانم ابتکار است آلودگی را به حداقل برسانیم.

وی در ادامه تصریح کرد: موضوع محیط زیست و مبارزه با آلودگی هوا از موضوعات مهم بین‌المللی و جهانی است که کشورهای جهان بایستی مطابق کنوانسیون‌ها و معاهدات بین‌المللی در زمینه کاهش آلودگی کره زمین گام بردارند و ایران نیز در دوره جدید اقدامات مثبتی را در این زمینه انجام خواهد داد.

**مردم بزرگ هیچ کس نمیتواند تهدید کند

ظریف در مورد جمله‌ای که در یکی از مذاکرات به طرف مقابل گفته بود مبنی‌بر اینکه “هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید” و اینکه آیا طنزها و شوخی‌هایی که با این جمله شده را دیده‌اید اظهار داشت: لطیفه‌ها در این مورد را زیاد دیدم ولی فکر می‌کنم نباید هیچ کس را تهدید کرد و اصولا سیاست و تهدید سیاست شکست خورده‌ای است و حتما مردم بزرگ ایران را هیچ کس نمیتواند تهدید کند؛ چه در طنز و چه در واقعیت.

وی در پایان در مورد اینکه آیا از سایت باشگاه خبرنگاران جوان بازدید می‌کنید، اظهار داشت: ممکن است بنده به سایت باشگاه خبرنگاران مراجعه کرده باشم و خبری را از سایت شما دیده باشم اما بیشتر خبرها برای بنده فرستاده می‌شوند.