عدم تحقق رونق تولید بدون فضای کسب‌وکار مناسب

2411011_711یحیی آل اسحاق، رییس اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران در چهل و سومین جلسه هیئت نمایندگان که صبح امروز در اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران برگزار شد، با اشاره به جلسه شب گذشته مسئولان دولت با مقام معظم رهبری گفت: رییس جمهور در این جلسه گزارشی کامل از عملکرد ۱۱ ماهه دولت ارائه داد و اولین اولویت کاری خود را کنترل تورم اعلام کرد و بیان داشت که تورم نقطه به نطقه هم‌اکنون به ۱۴٫۵ درصد رسیده و اظهار امیدواری کردند که نرخ تورم تک رقمی شود و حتی به ۵ درصد برسد. وی افزود: دولت در این مدت در مسائل مربوط به تأمین سلامت و بودجه و بیمه افراد نیز گزارشی ارائه کرد.

آل اسحاق در ادامه گفت: در گزارش دولت این نکته قابل توجه است که برنامه‌ای برای رونق اقتصادی و چگونگی و حل رکود وجود دارد.

وی در ادامه گفت: رییس جمهور با اشاره به روابط بین‌المللی اظهار امیدواری کرد که مسائل به گونه‌ای مثبت پیش برود و اولویت دولت را در روابط بین‌الملل، تعامل با جهان و منطقه اعلام کرد.

* حمایت از تولید جزو اولویت‌های کاری همه مسئولان است

آل اسحاق در ادامه افزود: هم‌اکنون همه مسئولین حمایت از تولید را جزو اولویت‌های کاری خود قرار دادند.

وی افزود: البته انتظاراتی هم از بخش خصوصی وجود دارد که کاملاً به جاست و ذکر این نکته لازم است که مشکلات بخش تولید بر همه مشخص است و باید فضای لازم هم آماده شود.

آل اسحاق با اشاره به ایجاد فضای مناسب کسب و کار گفت: تا فضای کسب و کار آماده نشود تولید رونق پیدا نمی‌کند.

وی با اشاره به اهمیت مسائل مربوط به سیستم بانکی گفت: این مسائل باید جز اولویت‌های دولت قرار گیرد و حل و فصل شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: از آنجا که همه اقتصاد به نوعی به بانک‌ها متصل است، وقت آن رسیده است که پرونده بانک‌ها به عنوان یکی از الزامات در تولید، ساماندهی و بسته شود.

آل اسحاق در ادامه افزود: در بحث تولید تا مسائل واقعی آن حل نشود و صادرات و تأمین مواد اولیه، همچنین برگشت پول و نقدینگی نیز حل نشود این بخش از اقتصاد رونق پیدا نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز بحث تولید جزو اولویت‌های نظام است ولی باید به الزامات آن نیز توجه شود.

* اتاق بازرگانی یار دولت است

در ادامه این جلسه محمد رضا بهرامن نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با اشاره به سفر تعدادی از نمایندگان این اتاق به اسلواکی به ارائه گزارشی از این سفر پرداخت و پس از آن نمایندگان حاضر به ارائه نقطه نظرات خود در رابطه با مزایا و معایب این سفر پرداختند.

پس از آن آل اسحاق با اشاره به این سفر گفت: ما هم اکنون در شرایط عادی نیستیم و شرایط ما به گونه‌ای است که باید فضای تحریم را بشکنیم.

وی افزود: اسلواکی عضو اتحادیه اروپا است و با چند کشور اروپایی همسایه است و رابطه با این کشور در حوزه‌های مختلف مانند فنی و مهندسی می‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران تصریح کرد: بخش خصوصی باید در کمک به دولت و روابط اقتصادی و سیاسی مؤثر باشد چرا که اتاق بازرگانی یار دولت است و باید در همه زمینه‌ها به دولت کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: ما هم اکنون نیاز داریم که توسعه روابط اقتصادی را اهرمی برای  قرار دهیم.

انتهای پیام/